Gündem Türkiye Somalinin IMFye olan borcunu ödemek için yardımda bulundu

Türkiye Somali'nin IMF'ye olan borcunu ödemek için yardımda bulundu

Türkiye, Somali'nin Uluslararası Para Fonu'na olan ve vadesi geçmiş borcunu ödeyecek. Resmi Gazete'de yayınlanan Milletlerarası Anlaşma'da yer alan bilgilere göre Türkiye, Somali'nin IMF'ye olan borcunun 3,5 milyon dolarını (yaklaşık 30 milyon lira) ödeme kararı aldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Türkiye Somalinin IMFye olan borcunu ödemek için yardımda bulundu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Mohamed Abdullahi Mohamed.

IMF bünyesindeki Ağır Borçlu Fakir Ülkeler İnisiyatifinin, Somali’nin borcunun hafifletilmesi amacıyla başlattığı girişime Türkiye, 3 milyon 487 bin dolara karşılık gelen 2 milyon 372 bin SDR’lik (özel çekme hakkı) hibe desteği verdi.

  • Karar, Resmi Gazete'de “Milletlerarası Andlaşma” başlığıyla şöyle duyuruldu:
  • "Somali Federal Cumhuriyeti’nin Uluslararası Para Fonuna Olan vadesi geçmiş borçlarının silinebilmesi amacıyla Fonun ihtiyat hesaplarında biriken ülkemiz payından 2.372.189 Özel Çekme Hakkı (SDR) tutarında nakdi hibe verilmesine dair 5/10/20 tarihli İlişik Hibe Anlaşmasının yürürlüğe girmesine 28/3/2002 tarihli ve 4749 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir."


ÖZEL ÇEKME HAKKI NEDİR?

IMF tarafından 1969'da oluşturulan uluslararası bir rezerv para birimi ve aynı adı taşıyan ayrı bir departman tarafından çıkartılıyor.

  • Special Drawing Rights (SDR), uluslararası likiditeyi artırmak adına IMF tarafından yaratılan özel bir uluslararası rezerv aracı olarak kullanılıyor. Özel Çekme Hakkı, bir hükümetin diğerinin merkez bankasından onun ulusal parasını çekmesine olanak veren bir hak sağlıyor.

Somali’de hedef yine Türkiye
DÜNYA
Somali’de hedef yine Türkiye

Somali ordusunun 3'te 1'ini Türkiye eğitiyor
DÜNYA
Somali ordusunun 3'te 1'ini Türkiye eğitiyor

Türkiye Somali’yi
ayağa kaldırdı
EKONOMİ
Türkiye Somali’yi ayağa kaldırdı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.