Gündem Türkiyeden F-16 adımı ABDye teklif mektubu iletildi

Türkiye'den F-16 adımı: ABD'ye teklif mektubu iletildi

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nden 40 adet F-16 satın almak için başvuru yaptı. 30 Eylül'de iletilen teklif mektubunda TSK envanterinde bulunan 80 adet F-16 uçağının modernize edilmesi talebi de var. Anlaşmanın tamamlanması için ABD bürokrasisinin onay sürecinin sonuçlanması beklenecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Türkiyeden F-16 adımı: ABDye teklif mektubu iletildi
Arşiv

Türkiye ABD'den 40 adet F-16 satın almak için başvuruda bulundu. Aynı zamanda halihazırda envanterde bulunan 80 adet F-16 tipi savaş jetinin modernizasyonu için anlaşma teklif edildi. Ankara'nın teklif mektubu 30 Eylül tarihinde Washington'a iletildi. BBC'nin haberine göre; Türkiye'nin bu talebi ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından değerlendirilecek.

  • Eğer yönetimden silah satışına izin çıkarsa bu talebi ABD Kongresi'ne gönderecek. Kongreden de onay alınması durumunda satış gerçekleşecek.

SATIŞ DEĞERİ YAKLAŞIK 10 MİLYAR DOLAR

Ekonomi çevreleri satışın değerinin yaklaşık 10 milyar dolar civarında olduğunu söylüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, Roma'daki G-20 Liderler Zirvesi'nde bir araya gelecek. Bu teklifin, iki liderin görüşmesinde gündeme gelmesi bekleniyor.

World Air Forces 2021 raporuna göre Türkiye'de farklı tiplerde olmak üzere toplamda 245 adet F-16 savaş jeti bulunuyor. Bunlardan bir kısmının 2030 yılına kadar emekliye ayrılması bekleniyor.

Erdoğan'ın S-400 açıklaması sonrası ABD'den yaptırım tehdidi
DÜNYA
Erdoğan'ın S-400 açıklaması sonrası ABD'den yaptırım tehdidi

PROSEDÜR UZUN

Pentagon, F-16'nın üretici firması Lockheed Martin'le görüşecek. Şirketle bir fiyat teklifi üzerinde çalışılacak. Ardından ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bir onay süreci yönetilecek. Daha sonra ise Kongre'den onay alınması gerekecek.

Tüm bunlar olumlu sonuçlarsa Türkiye'nin hem F-16 satın alma hem mevcut savaş jetlerini modernize etme talebi kabul edilecek.

ABD'den S-400 açıklaması: Görüşmeler devam edecek
DÜNYA
ABD'den S-400 açıklaması: Görüşmeler devam edecek

ABD'den Türkiye'ye S-400 önerisi: Karar sizin
GÜNDEM
ABD'den Türkiye'ye S-400 önerisi: Karar sizin

F-16'larımız Avrupa semalarında
GÜNDEM
F-16'larımız Avrupa semalarında

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.