Gündem Uzmanlar İdlibdeki ateşkes anlaşmasını değerlendirdi M4ün kuzeyindeki Türk askerinin varlığı meşrulaştı

Uzmanlar İdlib'deki ateşkes anlaşmasını değerlendirdi: M4'ün kuzeyindeki Türk askerinin varlığı meşrulaştı

Rusya'nın başkenti Moskova'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki gerçekleşen tarihi İdlib zirvesinden ateşkes anlaşması çıktı. TVNET'e konuşan uzmanlar ateşkesi ve bundan sonra neler olabileceğini yorumladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Uzmanlar İdlibdeki ateşkes anlaşmasını değerlendirdi: M4ün kuzeyindeki Türk askerinin varlığı meşrulaştı
Erdoğan ile Putin, 5 saat 40 dakikalık görüşmenin ardından İdlib'de ateşkes sürecini açıkladı.

Esed rejiminin hain saldırısından sonra İdlib’de başlayan süreç, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 saat 40 dakikalık görüşmesi ardından ateşkes mutabakatı ile yeni bir döneme girdi. Uzmanlar, TVNET'te iki ülke arasındaki anlaşmanın detaylarını analiz etti.

Nedret Ersanel’in sunduğu Akıl Odası programının uzman konukları Moskova’da imzalanan ateşkesi yorumladı.
Nedret Ersanel’in sunduğu Akıl Odası programının uzman konukları Moskova’da imzalanan ateşkesi yorumladı.

Prof. Dr. Toğrul İsmail:

"Türkiye'nin bu ateşkes anlaşmasından sonra bölgede yeni bir taktik düşünmesi gerekiyor. Görünen o ki Türkiye ile Rusya anlaşsa da Rusya pek çok şeyden vazgeçmiş değil. Özellikle PKK/PYD bölücü terör örgütleriyle olan ilişkiler dikkatle izlenmeli. Oradaki gelişmeler kontrol altında tutulmalı. Çünkü ikili ilişkilerin gerildiği bu dönemde bu meseleler tekrar gündeme getirildi. Bu da şunu gösterir ki Moskova, bu örgütleri kullanmaktan hala vazgeçmiş değil."

Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün:

Rusya ile Türkiye arasında bağlar kopmuyor fakat bir buzul iklimine girildiği çok açık. Kora kor, göğüs göğüse bir müzakere gerçekleşti. İki lider 6 saat boyunca görüştü, az değil bu. Öyle şeyler yaşadık ki son 10 günde. Bundan sonrası zor bir süreç ama en azından bir nefes alacağız. Suriye'nin geleceği konusunda bize ışık tutacak bir çıktısı yok toplantının. Fakat şuna çok memnunum, Mehmetçiklerimiz şehit olmayacak artık. Her ateşkes bir nefes aldırır, bu ateşkes de bize nefes aldırdı."

Prof. Dr. Taşansu Türker:

"Ateşin kesilmesinden sonra ilk etapta herkesin yüzününün gülmesi gerekir. Bu noktaya zor gelindi. İki ülke arasında çok zorlu bir süreç geçti. Şu an görece daha rahat bir alanda olduğumuzu söyleyebiliriz. Anlaşmanın bir anlamda diplomasinin zaferi olduğunu ifade edebilmek mümkün. Bir şekilde uzlaşılabilindiğini ve yarına dönük umutların beslenmeye devam edebileceğini gösteren bir anlaşma bu. Günümüzde sosyal medya başta olmak üzere heryerde olumsuzluklar öne çıkarılıyor. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Sonuç itibariyle Türkiye ve Rusya iki komşu ülke. Bu ateşkes bir soluklanmaya imkan verecektir. Türk-Rus ilişkilerinin son dönemde ısınması pek çok kötü senaryoyu da gündeme getirmemize sebeb oldu. En azından iki ülke arasındaki ilişkiler bir süreliğine rahatlatacaktır."

Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney:

"Ateşkesin sağlanması çok kıymetli. Fakat sahadaki faaliyetler de bir bakıma dondurulmuş oluyor böylece. Bundan sonrasında ne olacak, ona bakacağız. Geçici bir ara çözüm sağlandı. Resim dondurulduktan sonra sahada neler olacak, yakından izlenilmesi gereken bir sürece doğru gidiyoruz.

Bu ateşkesin ABD tarafından da nasıl yorumlanacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. ABD'nin isteği çok açık, kendi kafasındaki Türkiye için istediği rol modeli uygulamak istiyor. Fakat Türkiye'de bunun farkında ki Rusya ile ilişkilerini belirli alanlarda dondurmaya ama kaybetmemeye yönelik bir politika izliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir
OYNAT 01:29
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gerçekleştirdikleri zirvenin ardından iki lider basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, '(İdlib'de) Bu gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir' dedi.

Esed
rejimi ateş ederse tüm
sahada cevap verilecek
DÜNYA
Esed rejimi ateş ederse tüm sahada cevap verilecek

Erdoğan ve Putin zirvesi sona erdi: Ateşkes sağlandı
DÜNYA
Erdoğan ve Putin zirvesi sona erdi: Ateşkes sağlandı

Pompeo: Türkiye, sınırlarını Esed ve Rusya'ya karşı savunma hakkına sahip
DÜNYA
Pompeo: Türkiye, sınırlarını Esed ve Rusya'ya karşı savunma hakkına sahip

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.