Gündem Yaz kuran kursları dualarla kapandı Bu gençler bizim övünç ve gurur kaynağımız

Yaz kuran kursları dualarla kapandı: Bu gençler bizim övünç ve gurur kaynağımız

Pandemi nedeniyle iki yıldır düzenlenmeyen kuran kursları bu yıl 5 Temmuz'da başladı. 45 gün süren kurslar bugün itibariyle sonlandırıldı. Yaz Kuran Kursu programı ise bu yıl Başakşehir Merkez Camii'nde düzenlendi. Merkez Camii İmam Hatibi Önder Soy, "465 talebe 63 hocayla birlikte programı kapatıyoruz. Namazları en iyi şekilde eda edebilecek hatta namaz kıldırabilecek duruma geldiler. Ben hattat olduğum için yıllarca birikimimi katılanlarla paylaştım. Çünkü bu gençler bizim övünç ve gurur kaynağımız" şeklinde konuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Yaz kuran kursları dualarla kapandı: Bu gençler bizim övünç ve gurur kaynağımız
Kursa 28 ülkeden 465 öğrenci katıldı.

Pandemi nedeniyle iki yıldır düzenlenmeyen Yaz Kur’an Kursları bu yıl 5 Temmuz'da başladı. 45 gün süren kurslar bugün itibariyle sonlandırıldı. Yaz Kur’an Kursları programı bu yıl Başakşehir Merkez Camii'ndeydi. Kursa 28 ülkeden 465 öğrenci katıldı, 63 din eğitmeni yer aldı.

Kurs kapanış programında caminin imam hatibi Önder Soy'un hazırladığı hat tablolar öğrencilere dağıtıldı. Hediyeleri rahlelere koyanlar Kur'an-ı Kerim tilaveti dinledi.

Daha sonra Başakşehir İlçe Kaymakamı Uğur Turan ve İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu konuşma yaptı. Konuşmalar tamamlandıktan sonra şiir ve ilahi okundu, Hüsn-ü Hat eserleri sergilendi. Yaz kuran kursu kapanış programına katılanlara aşure ikram edildi.

"ÇOK MUTLU OLDUM, HARİKULADE BİR ORTAM"

Başakşehir İlçe Kaymakamı Uğur Turan, "Bir çok etkinliğe katıldım, bir çok etkinlikte yer aldım. Gerçekten burada çok mutlu oldum harikulade bir ortam, cami, çevresiyle, minareleriyle mükemmel. Ezanıyla, selasıyla insana huzur veren bir ortamdayız ama gerçekten sevgili yavrularımızla cıvıl cıvıl yavrularımızla olması harikulade bir durum" diye konuştu.

Camiler çocuklarla şenlendi
HAYAT
Camiler çocuklarla şenlendi

"BAŞAKŞEHİR'DE 5 BİN ÖĞRENCİ KURAN KURSU'NA YAZILDI"

Başakşehir İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu ise, "Başakşehir'de 112 camide Kuran Kursu programı var. Sanayii bölgelerimizdeki camilerin hocalarını da Kuran Kursu veren camilere takviye yaptık. Herkese Kuran-ı Kerim'i öğretmek mümkün olmayabilir ama yürümesini oturmasını kalkmasını, yere çöp atmamasını, anneye babaya nasıl davranacağından tutun bu tarz davranışlardan özellikler kazandırabildiysek ne mutlu bize. Başakşehir'de 5 bin öğrenci Kuran Kursu'na yazıldı" dedi.

"BU GENÇLER BİZİM ÖVÜNÇ VE GURUR KAYNAĞIMIZ"

Merkez Camii İmam Hatibi Önder Soy da, "Maksadımız teşvikle rağbet olması. Kuran-ı Kerim eğitiminden önce 15 gün çocuklarla temel dini bilgiler paylaştık. 465 talebe 63 hocayla birlikte programı kapatıyoruz. Namazları en iyi şekilde eda edebilecek hatta namaz kıldırabilecek duruma geldiler. Yabancı uyruklu 28 ülkenin insanlarına Arapça ders verdik. Ben hattat olduğum için yıllarca birikimimi katılanlarla paylaştım. Çünkü bu gençler bizim övünç ve gurur kaynağımız. 3 senede yaptığım 505 tabloyu hediye olarak verdim" şeklinde konuştu.

"ARKADAŞIM BENİ GÖRÜNCE O DA KURSA YAZILDI"

Altı yaşındaki Muhammed Yusuf Ataş, "Kuran-ı Kerim'i öğrendim, Kuran'ı burada sevdim, camiyi sevdim çok güzelmiş caminin içi. Hediyemi de çok beğendim eve gidince tabloyu duvara asacağım. Her baktığımda bu kursu hatırlayacağım" dedi. 8 yaşındaki bir başka çocuk ise, "Karışık okumayı öğrendim. Bir tane arkadaşım beni Kuran Kursu'nda görünce kursa yazıldı sonra bizi görünce okuldan 2 arkadaşım daha geldi" ifadesini kullandı.

Yaz Kur’an Kursları 5 Temmuz'da başlıyor
GÜNDEM
Yaz Kur’an Kursları 5 Temmuz'da başlıyor

Yaz Kur'an kursu için kayıtlar başlıyor: 11 Temmuz'a kadar sürecek
GÜNDEM
Yaz Kur'an kursu için kayıtlar başlıyor: 11 Temmuz'a kadar sürecek

Yaz Kur’an kursları başlıyor: Çocuklar yüz yüze gençler online
HAYAT
Yaz Kur’an kursları başlıyor: Çocuklar yüz yüze gençler online

Haydi çocuklar camiye: Kur'an kursları yarın başlıyor
HAYAT
Haydi çocuklar camiye: Kur'an kursları yarın başlıyor

Yaz Kur’an kursları başladı: Camilerin sessizliği çocukların neşesiyle canlılık buldu
FOTOĞRAF 10
Title
İki yılın ardından yaz aylarında camilerden yine çocuk sesleri yükselirken bu durumdan hem çocuklar hem de din görevlileri memnun.
Title
İl genelindeki tüm cami ve Kur’an-ı Kerim kurslarında başlayan yaz kurslarıyla birlikte merkez Kemaliye Camiinde de çocuklar büyük bir neşeyle ellerine aldıkları Elif-Ba’larla caminin yolunu tutuyor.
Title
Cami girişinde din görevlileri tarafından karşılanan çocuklar daha sonra yaş gruplarına göre ayrılarak maske, mesafe ve temizlik kurallarına uygun olarak Kur’an, hadis ve diğer dersleri görüyor. Verilen molalarda cami içerisinde gönüllerince oyun oynayan çocuklar özledikleri camilere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.
Title
Kemaliye Camiinde çocuklara ders veren din görevlisi Mehmet Akif Millet, yaptığı açıklamada “Biz çocuklarımızı çok özledik. Geçen dönemde alamamıştık. Çocuklarımızla pazartesi günü itibariyle buluştuk. Çok sevinçliyiz ve mutluyuz. İnşallah bu günleri tekrar yaşamayız. Bu hastalık, bela, musibet, defolur gider. Biz bu manada dua ediyoruz. Çocuklarımızı camiye bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Title
Ailelere seslenerek çocuklarını camiye göndermekte endişe etmemelerini isteyen Millet, “Dikkat ederseniz pandemi sürecinde vakaların hiç görülmediği tek yer camilerimiz. Bu manada biz bütün kurallara riayet ediyoruz. Çocuklarımızı da o kurallara göre burada derslerimizi ona göre işliyoruz” diye konuştu.
Title
Kursu ziyaret ederek burada çocuklarla bir süre sohbet eden İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık ise uzun bir aradan sonra camilerin sessizliğinin çocukların neşesiyle tekrar canlılık bulduğunu söyledi.
Title
Title
Title
Title
Yaz Kur’an kursları başladı: Camilerin sessizliği çocukların neşesiyle canlılık buldu
Gümüşhane'de Covid-19 salgını nedeniyle iki yıldır camilerde yapılamayan Yaz Kur'an-ı Kerim kursları bu yıl kademeli normalleşmenin üçüncü aşamasıyla birlikte yeniden başladı.


Yaz Kur’an kursları başladı: Camiler 2 yıl sonra çocuk sesine kavuştu
OYNAT 00:45
Yaz Kur’an kursları başladı: Camiler 2 yıl sonra çocuk sesine kavuştu
Gümüşhane'de Kovid-19 salgını nedeniyle iki yıldır camilerde yapılamayan Yaz Kur'an-ı Kerim kursları bu yıl kademeli normalleşmenin üçüncü aşamasıyla birlikte yeniden başladı. İki yılın ardından yaz aylarında camilerden yine çocuk sesleri yükselirken bu durumdan hem çocuklar hem de din görevlileri memnun.

Kemaliye Camiinde çocuklara ders veren din görevlisi Mehmet Akif Millet, “Dikkat ederseniz pandemi sürecinde vakaların hiç görülmediği tek yer camilerimiz. Bu manada biz bütün kurallara riayet ediyoruz. Çocuklarımızı da o kurallara göre burada derslerimizi ona göre işliyoruz” dedi.


Bild'in Türkiye düşmanı yayın yönetmeni cinsel istismardan kovuldu
Dünya

Bild'in Türkiye düşmanı yayın yönetmeni cinsel istismardan kovuldu

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtı yayınlar yapan Alman Bild gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Julian Reichelt hakkında kadın çalışanlara yönelik baskı yaptığı ve tacizde bulunduğu gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. Cinsel taciz ve mobbing yaptığı kesinleşen Reichelt'in görevine son verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dünyaya reform çağrısı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dünyaya reform çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 5’incisi düzenlenen TRT World Forum’un açılış konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Pandeminin hayata dair her alanı etkilediğini vurgulayan Erdoğan, “Tüm insanlığın geleceğini tehdit eden bu kriz karşısında, dünyada barış ve adaleti sağlamakla görevli kurumlar bir kez daha sınıfta kaldı” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde Avrupalı siyasetçilerin İslam düşmanlığı karşısındaki tutumları ve bu durumu istismarı da vardı.
Eski CHP'li Sadıkoğlu denetimden kaçıp trafik polisini ölüme sürüklemişti: Normalde beyefendi birisiyim
Gündem

Eski CHP'li Sadıkoğlu denetimden kaçıp trafik polisini ölüme sürüklemişti: Normalde beyefendi birisiyim

Kocaeli'de kendisini durduran polisi aracı ile sürükleyerek kaçan eski CHP Gençlik Kolları Başkanı Bülent Sadıkoğlu ile ilgili karar verildi. Firari olarak aranan Sadıkoğlu dün gözaltına alınmıştı. İfadesi ortaya çıkan Sadıkoğlu'nun aslında beyefendi birisi olduğunu belirterek, "Şeker hastasıyım, o yüzden panikledim. Aracımın bağlanmasından korktum o yüzden kaçtım. Böyle olmasını istemezdim" dediği öğrenildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.