HayatBankacılık ve finansa İslami bakış

Bankacılık ve finansa İslâmi bakış

Kitapseverlerin ilgiyle takip ettiği Arapça Kitap ve Kültür Günleri, bu yıl farklı bir sektöre dikkat çekiyor. İlk kez düzenlenecek olan “İslâm Ekonomisinde Yeni Arayışlar” başlıklı Uluslararası İslâm ve Ekonomi Sempozyumu’nda farklı alanlardan yerli ve yabancı birçok isim söz alacak. Etkinlik 10-11 Mart tarihleri arasında Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde olacak

Haber MerkeziYeni Şafak

Bir yönüyle kitap fuarı ve şenliği olan Arapça Kitap ve Kültür Günleri, bir yönüyle de İslâm dünyasından ve Türkiye’den ilim adamları zirvesi niteliğini taşıyor. Yurt içi ve yurt dışından üç yüzden fazla ilim adamı etkinlik boyunca misafir olarak kitapseverlerle buluşacak. Bu buluşmalar etkinlikler boyunca devam edecek imza, panel, söyleşi ve sempozyum gibi vesilelerle gerçekleşecek. 3. Arapça Kitap ve Kültür Günleri kapsamında 10-11 Mart 2018 tarihlerinde etkinlik çerçevesinde Uluslararası İslâm ve Ekonomi Sempozyumu, “İslâm Ekonomisinde Yeni Arayışlar” başlığıyla düzenlenecek. İslâmî finans kurumları ve bu husustaki ihtiyaçları bir nebze giderebilmek maksadıyla gerçekleştirilecek olan sempozyumu yurt içinden ve yurt dışından alanında uzman birçok akademisyen katılacak.

REKLAM

MODELLER VE UYGULAMA

YÖNTEMLERİ KONUŞULACAK

Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin ilmin ihyası ve alimlerin bir araya gelerek müslümanların ihtiyaçlarına çözümler üretmesi hedefi noktasında etkinliklerden biri olan Uluslararası İslâm ve Ekonomi Sempozyumu, bu yıl ilk kez düzenleniyor. İslâm hukuku ve İslâm ekonomisinde ihtisas sahibi akademisyenlerden oluşturulan Sempozyum Bilim Kurulu’nda Prof. Dr. Kemal Yıldız, Prof. Dr. Abdullah Kahraman, Prof. Dr. Hasan Hacak, Prof. Dr Halit Yanıkkaya, Prof. Dr. Abdullah Zaid Alkilani, Prof. Dr. Majdi Ali Mohammad Ghaith, Doç. Dr. Ertuğrul Boynukalın, Doç. Dr. Hasan Gül, Doç. Dr. Metin Bayrak gibi isimler yer alıyor.

REKLAM

İslam Ekonomisinde Yeni Arayışlar başlığı altında Prof. Dr. İsmail Hakkı Eraslan “İslamî Finans Piyasalarında Sukuk Kullanımının Etkinliği”, İslam Kalkınma Bankası İslam İktisadı Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkanı Dr. Layachi Feddad, Vakıf Aracılığıyla Sosyal Sektörün Finanse Edilmesi İçin Yenilikçi Finansal Ürünler”, Mehmet Odabaşı “Yeni Bir Finansman Yöntemi Olarak Yatırım Vekâleti ve Türkiye’deki Örnek Uygulama Modelleri”, Prof. Dr. Abdullah Zaid Alkilani “İslamda En Uygun Ekonomik Durumun Gereksinimleri”, Prof. Dr. Hasan Hacak “Türkiye’de Uygulanan Alternatif Bir Finans Yöntemi Olarak Yapı Tasarruf Sistemi”, İsa Yılmaz “İslami bankacılık ve Kalkınma. Teorik Yaklaşım ve Ampirik Değerlendirme”, Doç. Dr. Süleyman Kaya “Karz-ı Hasen Vakıfları Kurmak Mümkün mü?”, Uluslararası Malezya İslam Üniversitesi’nden Prof. Dr. Khaliq Ahmad bin Mohd “Islami Açıdan Stratejik Yönetim ve Liderlik”, Erdem Hurşid “Yeni Bir Katılım Finansı Ürünü Olarak, Elektronik Ürün Sertifikası (Elüs)”, Dr. Mustafa Yıldız “Gayri Menkule Dayalı Sermaye Piyasası Araçları”, Yard. Doç. Dr. Mehmet Gayretli “Faizsiz Finansman Uygulaması Olarak Hizmet Satışının Finansmanı” gibi başlıklarda tebliğler sunulacak.

REKLAM

YERLİ VE YABANCI

AKADEMİSYENLER YER ALIYOR

Aynı zamanda sempozyumun davetlisi olarak gelecek olan Jamia Darul Uloom Karachi Başkan Yardımcısı Muhammed Taki Osmani ve Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nden Doç. Dr. Ebubekir Sifil de sempozyum programı çerçevesinde bir konuşma yapacak. 10 Mart 2018 tarihinde saat 09.30’da Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ve İngiltere Durham Üniversitesi İslami Finans Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Asutay’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak olan sempozyum iki gün boyunca gün boyunca devam edecek.

Erdoğan'dan cinsel istismar yasası açıklaması
Gündem

Erdoğan'dan cinsel istismar yasası açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan çocuk istismarında caydırıcı olması bakımından en ağır cezai müeyyide için kanunlarda ve uygulamalardaki boşlukların giderilmesi ve yasal düzenlemelerin yapılması konusunda gerekli adımların atılacağını söyledi.
Galatasaray'ın paylaşımı PFDK'lık oluyor
Spor

Galatasaray'ın paylaşımı PFDK'lık oluyor

Galatasaray Kulübü'nün resmi twitter hesabından Kasımpaşa maçı sonrası yapılan paylaşım nedeniyle Disiplin Kurulu'na sevk edileceği ifade edildi.
Rize şehir merkezi taşınıyor
Ekonomi

Rize şehir merkezi taşınıyor

Rize şehir merkezi ile ilgili hazırlanan raporda deniz suyu seviyesinin altında kalan bina temellerinin oluşan korozyon nedeniyle zarar gördüğünün belirtilerek birkaç bina dışındaki tüm binaların yıkılması gerektiğine dikkat çekildi. Korkutan rapor üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eylem planı hazırladı. Plana göre 2 bin 700 konut yıkılacak ve yeni yaşam merkezine taşınacak.
Nusret'ten reklam iddialarına Chelsea'li cevap
Hayat

Nusret'ten reklam iddialarına Chelsea'li cevap

Geçtiğimiz günlerde David Beckham'ı restoranında ağırlayan Nusret'in İngiliz futbolcuya para verdiği iddia edilmişti. Nusret Chelsea kulübü başkanı Abramoviç ile fotoğraf paylaşıp "Bu da mı PR?" diyerek yalanladı.
Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi
Hayat

Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi

Çukur dizisinin 17. bölümüne yeni katılan Alperen Duymaz'ın canlandırdığı Emrah Amir karakteri sosyal medyada tepki topladı. Çukur'un son bölümünde, Emrah Amir'in kendisini makas attığı için durduran trafik polisine sergilediği tavırlar dizinin hayranlarını kızdırdı. Çukur seyircisi sosyal medyada, dizinin yeni anti kahramanı Emrah'a tepki gösterirken, son bölümde görünmeyen Vartolu nerede sorusu çok konuşuldu.