Hayat Baykar Mühendisi Tarık Kesekçinin günlüğüne annesinin düştüğü notlar

Baykar Mühendisi Tarık Kesekçi’nin günlüğüne annesinin düştüğü notlar

Bursa’da trafik kazasında hayatını kaybeden Baykar Uçak Mühendisi Tarık Kesekçi’nin günlüğü ortaya çıktı. Günlüğe annesi tarafından yazılan “Ümmete evlat yetiştirmekti derdim. Asımın nesliydi özlemim. Senin başarın, nefsim için değil biliyorsun. Ümmete adadım ben seni…” notu sosyal medyanın gündeminde.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Baykar Mühendisi Tarık Kesekçi’nin günlüğüne annesinin düştüğü notlar
Tarık Kesekçi

Saffet Özdemir - Nisa Nur Çavuşoğlu

Bursa’daki Teknoloji Kampı’na giderken meydana gelen trafik kazasında Baykar Uçak Mühendisi ve İHH Gönüllüsü Tarık Kesekçi ve üç arkadaşı Kağan Talip Tığlı, Muratcan Kaya ve Yusuf Taha Göktaş hayatını kaybetmişti.

“Nefsim için değil biliyorsun”

Kesekçi’nin vefatının ardından 2019 yılında annesi Beyhan Kesekçi’nin oğlunun günlüğüne yazdığı notlar ortaya çıktı. Annesinin günlüğe düştüğü notlar şöyle:

Ümmete evlat yetiştirmekti derdim. Asımın nesliydi özlemim. Senin başarın, nefsim için değil biliyorsun. Ümmete adadım ben seni…

  • Yavrucuğum, hayat boyu bizi hiç üzmedin, zorlamadın. Tatlı sözlerle hep gönlümüzü aldın. Evlat, ben ulaşır mıyım bilmiyorum ama Rabb’imden dileğimdir bir gün ümmetin tarihinde adın olacak.

Sen ümmetin umudusun. Rabbim seni sevsin, sevdirsin, sevindirsin yavrucuğum.”

Ne olmuştu?

İstanbul’dan Bursa’daki teknoloji kampına katılmak için yola çıkan, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın gönüllülerinin içerisinde olduğu otomobil, Bursa Gemlik’te kamyona çarptı. Kazada dört genç mühendis hayatını kaybetti.

Selçuk Bayraktar: Akıncı’da birlikte çok sabahladık

Baykar Uçak Mühendisi Tarık Kesekçi’nin cenaze törenine katılan Selçuk Bayraktar, “Tarık kardeşimiz, kendisini ülkesi, milleti için mühendislik alanına adamış şekilde çalışırken diğer taraftan iyilik ve sosyal faaliyetlerden de geri kalmak istemezdi. Genç yaşında mühendislik ekibine liderlik etmeyi başarmıştı. Yüksek donanımlı bir mühendisti ama Tarık’ı özel kılan ondaki şuur ve idealizmdi. Bütün yaşantısı iyilik peşinde koşmaktı, son yaşadığı da o yolda oldu. Kendisiyle benim Akıncı’da çok mesaim oldu. AKINCI’da birlikte çok sabahladık. Aynı zamanda bir Akıncı’ydı.” demişti.

“Şehit oldular”

Selçuk Bayraktar, "Hasta olduğu halde il dışına kendisi gibi 4 kardeşimizle beraber vatanı ve milleti uğruna, insanlık uğruna yola çıktılar. Tabi yolda şehit oldular! Biz öyle inanıyoruz. Memleketi ve ülkesi adına gençler yetiştirmek için yola çıkmışlardı." ifadelerini kullanmıştı.

26 yaşındaydı yeni baba olmuştu

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun Tarık Kesekçi, 26 yaşındaydı ve yeni baba olmuştu. Üniversite yıllarından itibaren İHH’da gönüllü faaliyetlere katılıyor, yurt dışı organizasyonlarında yer alıyordu. Baykar Savunma Şirketi’nde uçak mühendisi olarak çalışıyordu. Tarık Kesekçi’nin, ikisi Lübnan’dan biri de Arakan’dan olmak üzere İHH’da toplamda desteklediği üç yetimi bulunuyordu.

İHH gönüllüleri iyilik yolunda kaza yaptı: 4 yiğidi
kaybettik
GÜNDEM
İHH gönüllüleri iyilik yolunda kaza yaptı: 4 yiğidi kaybettik

Trafik kazasında vefat eden Yusuf Taha Göktaş'ın baş ucu notları ortaya çıktı
HAYAT
Trafik kazasında vefat eden Yusuf Taha Göktaş'ın baş ucu notları ortaya çıktı
Fatma Girik hayatını kaybetti
Hayat

Fatma Girik hayatını kaybetti

Türk sinemasının önemli ismi Fatma Girik 79 yaşında hayatını kaybetti. Yeşilçam'ın gözbebeği bilindiği üzere Hidrosefali hastalığı olarak bilinen ve beyinde su toplanması anlamına gelen hastalık sebebiyle ameliyat olmuştu. Yaklaşık 6 ay önce tedavi için İstanbul'a giden Türk sinemasının ünlü yıldızının tedavisi yoğun bakım ünitesinde devam etmekteydi. Gelen bu son dakika haberi sonrası milyonlarca kişi "Fatma Girik öldü mü, hastalığı neydi, neden öldü, kaç yaşındaydı?" sorularına yanıt aramaya başladı. Acı haber bugün geldi. Usta oyuncu sanat camiasını ve sevenlerini adeta yasa boğdu. Peki, Fatma Girik öldü mü, hastalığı neydi, neden öldü, kaç yaşındaydı? İşte son dakika haberinin detayları…
İngiltere'yi gaz korkusu sardı: Ukrayna'nın işgali durumunda yakıt fiyatları artacak
Dünya

İngiltere'yi gaz korkusu sardı: Ukrayna'nın işgali durumunda yakıt fiyatları artacak

Olası Ukrayna işgaline karşı Batı'dan yaptırım tehditleriyle karşılaşan Rusya'nın, buna karşılık gaz tedarikini kısabileceği belirtiliyor. İngiliz basını, ülkede oluşan endişelere değindi. Rusya'ya yöneltilen yaptırım tehditleri hatırlatılarak, "İngiltere, rekor kıran gaz ve benzin fiyatlarıyla mücadele etmek zorunda kalabilir" denildi.
Akşener fotoğrafının altına hikaye yazan vatandaşı tutuklanması talebiyle dava etti
Gündem

Akşener fotoğrafının altına hikaye yazan vatandaşı tutuklanması talebiyle dava etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden Sedef Kabaş'a "Atasözü söylediği için hapse atıldı" diyerek destek çıkan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, fotoğrafının altında hikaye paylaşan vatandaşa dava açtı. "Atasözü söyleyenler hapse atılıyor" algısı yapan Akşener, sırf hikaye paylaştığı için hakaretle suçladığı kişinin tutuklanmasını talep etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.