Hayat Çay fiyatını müşterinin nezaketi belirliyor

Çay fiyatını müşterinin 'nezaketi' belirliyor

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde çay ocağı işleten Nevzat Adıgüzel, nezaket kurallarına uymayan müşteriler için, sosyal medyada paylaşılanlara benzer yeni bir fiyat listesi yaptı. Nezaket kurallarına göre 7 çeşit fiyat tarifelendirmesi yapan Adıgüzel, çay isteme tarzına göre müşterilerinden para alıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Çay fiyatını müşterinin nezaketi belirliyor
Nevzat Adıgüzel, nezaket kurallarına göre 7 çeşit fiyat tarifelendirmesi yaptı.

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde 10 metrekarelik çay ocağını işleten 38 yaşındaki Nevzat Adıgüzel’in iş yerine astığı, nezaket kurallarını da anımsatan fiyat tarifesi hem çevre esnafın ve hem de gelen müşterilerin dikkatini çekiyor.

Kabaca çay istemelerine dayanamadı

Kanal D'nin haberine göre, nezaket kurallarına göre 7 çeşit fiyat tarifelendirmesi yapan Adıgüzel, çay isteme tarzına göre müşterilerinden para alıyor. Toplumda nezaketin unutulduğunu amacının bunu hatırlatmak olduğunu belirten Adıgüzel'in açıklaması şöyle:

  • "Bazı müşterilerimizin kabaca çay istemesinden dolayı ben de oturup ne yapabileceğimi düşündüm. Kimi müşteri, ’Çay ver’, ’Çay Getir’, ’Bana oradan bir çay ver’ diyor. ’Çay verir misin?’ diye bir şey yok. Böyle kaba müşterilerimiz var. Artık kabaca çay istemelerine dayanamadım. Daha sonra aklıma böyle bir uygulama geldi. Ardından çay isteme şekline göre kendimce bir fiyat listesi çıkardım" dedi.

Çayın fiyatını 'nezaket' belirliyor

Nezaket kurallarına göre çay isteyen 85 kuruşa çayını içerken kaba davranan aynı çayı 2 liraya içebiliyor. Adıgüzel, tarifesini şöyle açıkladı:

  • "Çay ver’ demek 2 lira, ’Çay gönder’ demek 1 lira 75 kuruş, ’Çay versene’ 1 lira 50 kuruş, ’Çay alabilir miyim?’ 1 lira 25 kuruş, ’Çay verir misin?’ 1 lira, ’Nevzat Bey, müsaitseniz çay alabilir miyim’ 85 kuruş ve ’Nevzatçım, sen zahmet etme ben alırım’ 50 kuruş. Nezaket kurullarına uyalım diye böyle bir fiyat tarifelendirmesi çıkardım. Biraz kibar olalım. Bu işi 5 yıldır yapıyorum. Ancak son yıllarda nezaket kurallarını unutur olduk. Biz de bu nezakete göre müşterimize güler yüzlü hizmet verelim. İnsan evindeki eşine bile ’Çay ver’ diyemez. Biz de işimizi yapmaya çalışıyoruz. Ancak bu işimizin karşılığı kaba olarak olmamalı. Nazikçe talepte bulunulması gerekir. Bizde bu nazik davranışa göre hareket edelim."

Müşterilerde değişim yaşandı

Yeni fiyat tarifesini yaklaşık 1 haftadır sürdürdüğünü dile getiren Adıgüzel, uygulamanın ardından kabaca çay talebinde bulunan bazı müşterilerinin üslubunda değişim yaşandığını dile getirerek, şöyle dedi:

  • "Bu uygulamayı başlattıktan sonra, kaba olan bazı müşterilerimizde değişiklik oldu. ’Çay ver’ diyen müşterilerimiz artık, ’Nevzatçım çay verir misin’ demeye başladı. Daha da iyi olacağına inanıyorum. Bu uygulama sadece benim için değil tüm çay ocağı, kahvehane, lokanta işleten esnafımız için. Biz de insanız. Biz de bir yere gidip bir şey istediğimizde kibar davranıyoruz. Atalarımızın bir sözü vardır; ’Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır’ diye. Bunu hayat felsefemiz yapmamız gerekir. Toplumda nezaket kurallarına uyarsak inanıyorum ne bir sıkıntı ve ne de bir sorun yaşanır. Burada başlattığım nezaket kuralları bilinci davranış şekline dönüşerek diğer esnafımıza da yansıyacak."

Müşteriler memnun

Çay ocağı işletmecisi Adıgüzel’in başlattığı uygulamadan dolayı memnun olduklarını dile getiren Ahmet Pelitli, "Halkımız bunu nasıl yorumlar bilemiyorum ama ücretlendirme esnaf için iyi olur. Herkes nezaket kurallarına uymak zorunda kalır. Uygulama güzel olmuş" dedi. Müşterilerden Yusuf Kılıç ise "Bence doğru bir uygulama. Bundan sonra çayı daha dikkatli istemek lazım" yorumunu yaptı.

Uyuşturucudan yargılanan Ezhel beraat etti
HAYAT
Uyuşturucudan yargılanan Ezhel beraat etti

ABD'li doktordan açıklama: Beyin öldükten sonra çalışmaya devam ediyor
HAYAT
ABD'li doktordan açıklama: Beyin öldükten sonra çalışmaya devam ediyor

Ferdi Tayfur’a böbrek yetmezliği teşhisi konuldu
HAYAT
Ferdi Tayfur’a böbrek yetmezliği teşhisi konuldu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.