HayatÇocukluk çağı kanserleri çoğunlukla tedavi edilebilir

'Çocukluk çağı kanserleri çoğunlukla tedavi edilebilir'

LÖSEV, çocukluk çağı kanserlerinin çoğunlukla tedavi edilebilir olduğunu ancak pek çok çocuk ve ergenin, geç teşhis, doğru ve kaliteli tedaviye erişim yetersizliği ve yanlış tedavi sebebiyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Haber MerkeziAA
Her yıl 300 binin üzerinde çocuğa kanser teşhisi konuluyor.
Her yıl 300 binin üzerinde çocuğa kanser teşhisi konuluyor.

Lösemili Çocuklar Vakfı'ndan (LÖSEV), Dünya Çocukluk Çağı Kanserleri Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, dünyada, her yıl 300 binin üzerinde çocuğun kanser teşhisi aldığı belirtildi.

Çocuklarda en sık görülen lösemi hastalığı

Dünya çocuklarının yüzde 80'inin düşük-orta gelir seviyesine sahip ülkelerde yaşadığı ve bu ülkelerde kanser tanısı alan çocukların yüzde 80'inin hayatını kaybettiği vurgulanan açıklamada, "Türkiye'de her yıl yaklaşık 2 bin 500-3 bin çocuk kanser tanısı almaktadır. Çocukluk çağı kanserleri içinde yüzde 35 ile en sık görülen tür lösemidir" ifadelerine yer verildi.

REKLAM

Açıklamada, Birleşmiş Milletler'in, dört temel bulaşıcı olmayan hastalık olan kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kronik solunum sorunlarını yetişkin ve çocukların hayatını kaybetmesinin ilk nedeni olarak gösterdiğine işaret edildi.

Kanser önlenebilir tedavi edilebilir

Kanserin önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğu aktarılan açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Kansere yol açan nedenler sırasıyla şöyle: sigara (çocuğun bulunduğu ortamda sigara içilmesi), beslenme, kanserojen maddeler, hareketsiz yaşam, tarım ilaçları, kimyasal katkılar, mikrobiyolojik kanserojenler, gıda koruyucuları (raf ömrünü uzatan maddeler), genetik faktörler. Birleşmiş Milletler, '2030 yılı itibarıyla önlem, tedavi ve bilinçlendirmeyle bulaşıcı olmayan hastalıklardan doğan erken ölümlerin üçte bir oranında azaltılmasını' hedefliyor. Çocukluk çağı kanserleri çoğunlukla tedavi edilebilir ancak pek çok çocuk ve ergen, geç teşhis, doğru ve kaliteli tedaviye erişim yetersizliği ve yanlış tedavi sebebiyle hayatını kaybediyor. Kanser tedavisinde dengeli ve doğal beslenme, enfeksiyonlardan koruyacak hijyenik yaşam, hayata sımsıkı bağlayacak psikolojik destekler bir bütündür."

REKLAM

LÖSEV'in, kanser alanında yaptığı çalışmalarla Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışmanlık statüsüne kabul edildiği belirtilen açıklamada, "Ülkemizin ve dünyamızın geleceği olan çocuklar, kaliteli bir tedaviyi, mutlu ve sağlıklı bir hayatı hak ediyorlar" denildi.

'Şekeri'ni potada eritti
HAYAT
'Şekeri'ni potada eritti

Balık depresyondan koruyor
HAYAT
Balık depresyondan koruyor

Kuruyemiş kalp ve damar dostu çıktı
HAYAT
Kuruyemiş kalp ve damar dostu çıktı

MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65
Gündem

MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Milli mutabakatın bugün Türkiye'deki oyu yüzde 65'tir. Dolayısıyla bugün, milletimizin birliğine kast edenlerle omuz omuza olanların seçimlerde hüsrana uğrayacağını görmüş bulunmaktayız" dedi.
Mersin İdmanyurdu küme düştü
Spor

Mersin İdmanyurdu küme düştü

Mersin İdmanyurdu, Tokatspor karşısında aldığı mağlubiyetin ardından 2. Lig'de bitime 11 hafta kala kümeden düşmeyi garantiledi.
'Vartolu' affetmedi: 50 bin lira istiyor
Hayat

'Vartolu' affetmedi: 50 bin lira istiyor

Show TV'de yayınlanan 'Çukur' adlı dizide “Vartolu” karakterine hayat veren ünlü oyuncu Erkan Kolçak Köstendil, 'Görünen Adam' dizisindeki fotoğrafının bazı dergilerde ve Youtube’da bir bankanın adıyla yayınlandığını iddia ederek, bankaya 50 bin liralık tazminat davası açtı.
'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak
Hayat

'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak

Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı "Memati" karakteriyle tanıtan Gürkan Uygun, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin kadrosuna katıldı. Dizi için imajını değiştiren Gürkan Uygun'u görenler şaşırdı.
Küçük kıza cinsel istismar olayında aileyi çıldırtan haber!
Gündem

Küçük kıza cinsel istismar olayında aileyi çıldırtan haber!

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı cinsel istismara uğrayan 4.5 yaşındaki kız çocuğunun öldüğüne dair çıkan haberlerin asılsız olduğunu, küçük kızın hayati tehlikesinin bulunmadığını ve Hatay’da ailesi ile birlikte yaşamına devam ettiğini açıkladı. Ailenin yakınları, çıkan asılsız haberlerin küçük kızın ailesini de çıldırttığını ve kimseyle görüşmek istemediklerini ifade ettiler.