Hayat Egede leylekler için bin 390 yuva yapıldı

Ege'de leylekler için bin 390 yuva yapıldı

Ege Bölgesi'nde leyleklerin akıma kapılıp telef olmasını önlemek amacıyla, göç yollarındaki elektrik direklerinin 1,5 metre üzerinde platform oluşturularak bin 390 yuva yapıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Egede leylekler için bin 390 yuva yapıldı
Yapılan yuvalara konan leylekler.

Bereket Enerji Grubuna bağlı olarak bölgedeki 5 ilde faaliyet gösteren ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketlerince, göç yollarındaki elektrik direklerine yuva yapan leyleklerin nüfuslarının devamlılığını sağlamak amacıyla çalışma yürütülüyor.

Bu kapsamda, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Ege Üniversitesi, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği iş birliğiyle 10 yıldır "Leyleklere Yeni Yuva Projesi" yürütülüyor.

Projeyle, elektrik direklerinin üzerinde oluşturulan platformlarda, kuşlar için özel yuva kuruluyor. Yapılan bin 390 yuvada ise 12 bin 195 leylek misafir ediliyor.

Leylekler için 390 yuva yapıldı.
Leylekler için 390 yuva yapıldı.

Leylek ölümlerinin önüne geçtiler

ADM ve GDZ Kalite ve Kurumsal İletişim Müdürü Fatma İyilikçi, yaptığı açıklamada, projenin 10. yılında, çalışmalara ilk başladıkları Avşar köyünde yeni leylek yuvaları kurduklarını söyledi.

İyilikçi, "Projemizi 10'uncu yılında devam ettirmek bizim için gurur kaynağı. Bu özel projeyle, her yıl 13 bin leyleğe yuva oluyoruz. Göç mevsimlerinde elektrik çarpması nedeniyle yaşanan leylek ölümlerinin önüne geçtik" diye konuştu.

Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş ise leyleklerin uzun yıllardır elektrik direklerine yuva yaptığını dile getirdi.

Kuşların zaman zaman akıma kapılarak telef olduğunu belirten Onmuş, "Bu yapay platformlarla leyleklerin yuvalarını direklerin üzerinden 1,5 metre yukarıya alıyoruz" dedi.

Nilüferleriyle ünlü Işıklı Gölü doğaseverleri ağırlıyor
HAYAT
Nilüferleriyle ünlü Işıklı Gölü doğaseverleri ağırlıyor

Sivrihisar'da hava araçları yarıştı
HAYAT
Sivrihisar'da hava araçları yarıştı

Şeki Han Sarayı Dünya Miras Listesi'nde
HAYAT
Şeki Han Sarayı Dünya Miras Listesi'nde

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.