Hayat Genç sanatçıların dünyayla yüzleşmesi

Genç sanatçıların dünyayla 'yüzleşme'si

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 25. yılında disiplinler ötesi bir yaklaşımla genç sanatçıların eserlerini Pera Müzesi’nde bir araya getirdi. Yeditepeli öğrenci ve mezunların eserlerinden oluşan sergi, sanatçının dünya ile “Yüzleşme”sini ortaya koyuyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Genç sanatçıların dünyayla yüzleşmesi
Pera Müzesi kapısını genç sanatçılara açtı.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi kapısını genç sanatçılara açtı. Müze, 24 Ekim tarihine kadar 3, 4 ve 5. katlarında Yeditepe Üniversitesi’ni konuk edecek. Bu sene 25. yılını kutlayan Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Plastik Sanatlar ve Resim, Grafik Tasarım, Tekstil ve Moda Tasarımı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Tiyatro, Sanat ve Kültür Yönetimi bölümlerinde üretilen çalışmalardan bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturan “Yüzleşme” sergisi, sanat ve tasarımın günümüz dünyasıyla ilişkisini sorguluyor. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca projelendirilen ve Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marcus Graf’ın küratörlüğünde hazırlanan çalışma, fakültenin 25 yıllık üretiminden disiplinler ötesi bir yaklaşımla örnekler sunuyor.

ÇOĞULCU VE DİSİPLİNLERARASI BİR SERGİ

“Yüzleşme”, doğa, şehir, birey, toplum ve soyutlama kavramlarına gönderme yapan beş tematik bölümden oluşuyor. Alışılagelmiş öğrenci ve mezun sergisi anlayışını aşma hedefiyle çok katmanlı bir forum şeklinde kurgulanan sergi, farklı bölümlere ait eserler arasında mekansal bağlantı kurarak fakültenin çoğulcu ve disiplinler ötesi karakterinin de altını çiziyor. Sergide yer alan eserler, disiplinlere göre ayrı ve bağımsız alanlarda değil, yapıtlarının kavramsal ve estetik özelliklerine göre bir arada sergileniyor. 80’den fazla sanatçı ve 100’den fazla eserin yer aldığı seçki, ziyaretçilerine güzel sanatlar, grafik tasarım, tiyatro, gastronomi, sanat ve kültür yönetimi alanlarının büyüleyici dünyasını bir arada keşfetme fırsatı sunuyor.

HER KATTA FARKLI KONU BAŞLIKLARI KARŞILIYOR

Pera Müzesi’nin üçüncü katından başlayan sergi, sanat ve tasarımda doğa fikrini ele alan eserler ile başlıyor. Manzara resimlerinin çağdaş örneklerinin yanında organik sanat ve tasarım örnekleri de bu katta sergileniyor. Dördüncü katta gelindiğinde çalışmalar, bireye dair varoluşsal konulara odaklanıyor ve insan merkezci bir niteliğe bürünüyor. Beşinci ve son katta sergi, sanat ve moda tasarımından soyut eserler ile son buluyor.

SANATLA KEŞFETMEK VE YENİDEN YÜZLEŞMEK

Serginin küratörü olan Prof. Dr. Marcus Graf, sanatçı ve tasarımcıların içinde yaşadığımız karmaşık gerçeklik yapılarına yönelik alternatif düşünceler ortaya koyabilmek için herkesçe bilinenin ötesine, klişelerin ve popülizmin ötesine geçmesi gerektiğinden bahsediyor. Graf, “Sanatçılar, dünya ile eserleri aracılığıyla yüzleşir. Bizler de bu eserler aracılığıyla dünyayla yüzleşme ve onu alışılmadık açılardan yeniden keşfetme fırsatını yakalarız” diyor. Katılımcıları günümüz sanat ve tasarım dünyasındaki ana konulara yönelik farklı biçimsel, estetik ve kavramsal yaklaşımların genel bir resmini verecek şekilde belirlediklerini dile getiren küratör “Yeni Normal’i yaratmak için Farklı Normal’i, Daha İyi Normal’i ortaya çıkarmalıyız” yorumunu yapıyor.

Marcus Graf
Marcus Graf

BU SERGİ BİR HAYALDİ

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülveli Kaya, Yeditepeli öğrencilere bir atmosfer oluşturmak istediklerini dile getirerek, “Yeditepe, 25 senelik bir üniversite. 25 senedir hayalini kurduğumuz bu atmosfer ancak oluşuyor” diyor.

Gülveli Kaya
Gülveli Kaya

Düzenlenen sergi ile pandemi, orman yangınları ve sel felaketleri gibi yaşadığımız süreçteki pek çok olumsuzluğun doğa, insan ve kentle yüzleşmemizde doğru bir anlam yakaladığını ifade ediyor. Sergideki amaçlarının “Geçmişten bugüne bakarak, mezunumuz olan sanatçıların tutumlarında kurumumuzun genetik kodlarını aramak ve onlarla yüzleşmek; yaratıcı, cesur, sorgulayıcı, entelektüel bakış açısına sahip, seven, hisseden, ümit eden, ürperen, yaşama sevinci olan sanatçılarla karşılaşmak ve kendi geleceğimizi geçmişimizin izlerinde aramak” olduğunu ifade eden Kaya, farklı anlatım dillerine sahip programların ortak paydasının sanat olduğuna ve sergideki disiplinlerarası geçişkenliğin sanat paydasında birleştiğine de vurgu yapıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.