Hayat Ketebe Yayın Yönetmeni Çalışkan Cengiz Aytmatovun hiç bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak istiyoruz

Ketebe Yayın Yönetmeni Çalışkan: Cengiz Aytmatov’un hiç bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak istiyoruz

Cengiz Aytmatov’un ilk kez tek çatı altında toplanan tüm eserleri hakkında bilgi veren Ketebe Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan, “Bu kadar iyi bildiğimiz bir yazarın aslında hiç bilmediğimiz yönlerini olduğunu gördük. Aytmatov’un hiç bilinmeyen, henüz dilimize aktarılmamış başka eserleri, hatta çocuk kitapları bile var. Biz bu eserleri de tek çatı altında toplayıp yayınlamak istiyoruz” diye konuştu.

Haber Merkezi DHA
Ketebenin Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan: Cengiz Aytmatov’un hiç bilinmeyen yönlerini ortaya çıkarmak istiyoruz
İlk kez tek çatı altında toplanan Cengiz Aytmatov'un tüm eserleri Ketebe'nin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor.

Kırgız edebiyatının dünyaya açılan kapısı, bozkırın kalemi Cengiz Aytmatov’un tüm eserleri Ketebe Yayınları etiketiyle raflardaki yerini almıştı. Ketebe Yayınları Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan, Aytmatov imzalı, kitaplaşmamış çok fazla metin olduğunu belirterek bu eserleri bir araya getirip Mehmet Özgül ve bu nitelikte başka çevirmenlerin çevirileriyle yayınlamak istediklerini söyledi.
Furkan Çalışkan, yayınevi olarak külliyat yayınlamaya önem verdiklerini ifade ederek, “Külliyat dediğimizde anladığımız şey, bir yazarın ve düşünce adamının tüm eserleriyle, tüm serüvenini okura sunmaktır. Mümkünse yazdığı bütün metinleri özgün dilinden Türkçeye kazandırmaktır. Bunu Cengiz Aytmatov için de yapıyoruz. Aytmatov, Türk okuyucuların yıllardır sevdiği, okuduğu ve benimsediği bir yazardır. Özellikle insanların ilk okuma tecrübelerinde karşılaşıp bir daha hayatta bırakamadıkları, unutamadıkları yazardır.” dedi.

Türk dünyasının ortak değeri Cengiz Aytmatov vefatının 13. yılında anılıyor
HAYAT
Türk dünyasının ortak değeri Cengiz Aytmatov vefatının 13. yılında anılıyor

Ketebe Yayınları Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan

“OKURLAR BÜTÜN YAZARLIK SERÜVENİNİ GÖRECEK”

Aytmatov gibi çok sevilen ve bilinen bir yazarın dahi Türkçede bütün eserlerinin olmamasına karşın, yayın dünyasına ve okura hizmet sunmak istediklerini ifade eden Furkan Çalışkan, “Okurlarımız Cengiz Aytmatov’un bütün yazarlık serüvenini görebilecekler. Bütün denemelerini, öyküleri, romanları, eleştirel metinleri ve çocuk kitapları dahil tüm eserlerine ulaşılabilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cengiz Aytmatov ortak değerimiz
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cengiz Aytmatov ortak değerimiz


Türkiye’de Aytmatov’un çok fazla sevildiğini ifade eden Çalışkan, Türkiye’nin kültürel olarak Aytmatov’a çok fazla yakın hissettiğini söyledi. Çalışkan, “Cengiz Aytmatov’un kitaplarının ana karakterlerinden biri doğadır. Bazen deniz, bozkır, at onun kitaplarında karakter olur. O yüzden Cengiz Aytmatov’un tabiatla kurduğu ilişki, tasvirin, betimlemenin ve dekorun çok ötesindedir. Yazarda ilk dikkat çeken özelliklerden birisi de budur” diye konuştu.

DHA

Cengiz Aytmatov'un eserleri ilk kez tek çatı altında: Ketebe'nin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor
HAYAT
Cengiz Aytmatov'un eserleri ilk kez tek çatı altında: Ketebe'nin raflarında okuyucuyla buluşmayı bekliyor

“AYTMATOV, ORTAK İNSANLIK HİKAYESİNİN YAZARIDIR”

Cengiz Aytmatov’un ortak insanlık hikayesi yazarı olduğunu belirten Furkan Çalışkan son olarak şunları söyledi:

“Onun eserlerinde yer alan bir aşk hikayesi bozkırda geçse bile Fransa’da karşılık bulabilir. Romanlarındaki karakterler dünyanın her yerinde aynıdır. Onun eserlerindeki insanlar her yerde aynıdır. Bu ortak temalar ve ortak hikayelerin özünü yakaladığı için Cengiz Aytmatov, uluslararası boyuta ulaşmıştır.”

Cengiz Aytmatov'un Ketebe Yayınlarındaki kitaplığına buradan ulaşabilirsiniz

Üç yılı geride bırakan Ketebe'nin Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan: Ciddi bir entelektüel birikimi okuyucuya yansıtıyoruz
HAYAT
Üç yılı geride bırakan Ketebe'nin Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan: Ciddi bir entelektüel birikimi okuyucuya yansıtıyoruz
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.