|

Sağlık Bakanlığı''ndan ''acil'' açıklaması

Sağlık Bakanlığı, acil servislere başvuran tüm hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesinin ve buna göre işlem yapılmasının esas olduğunu açıkladı.

İha
00:00 - 15/09/2014 Pazartesi
Güncelleme: 13:44 - 15/09/2014 Pazartesi
Yeni Şafak
Sağlık Bakanlığı''ndan ''acil'' açıklaması
Sağlık Bakanlığı''ndan ''acil'' açıklaması

Sağlık Bakanlığı, ''özel hastanelerin acil servislerine başvuruda acil halin sona ermesi halinde ödenecek ilave ücret hakkında hastalara bilgi verilmesi konusundaki düzenlemenin kaldırıldığı'' iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ''Yürürlükte olan ''Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması'' başlıklı Bakanlığımız Genelgesi ile acil servislere başvuran tüm hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesi ve buna göre işlem yapılması esastır.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre hastanın acil haller nedeniyle sağlık hizmeti sunucusuna başvurması ve acil halin sona ermesi halinde acil halin sona erdiğine ve müteakip işlemlerin ilave ücrete tabi olduğuna ilişkin hastaya, hasta yakınına ''Acil Halin Sona Ermesine İlişkin Bilgilendirme Formu'' kullanılarak, yazılı bilginin imza karşılığı verilmesi zorunluluğu devam etmektedir'' denildi.

9 yıl önce
default-profile-img