Koronavirüs ABDde ilk koronavirüs vakasının tarihi daha erken olabilir

ABD'de ilk koronavirüs vakasının tarihi daha erken olabilir

ABD’nin Washington eyaletinde ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının şubatta değil, Aralık 2019'da ortaya çıkmış olabileceği iddia edildi. Washington eyaletinde, Aralık 2019'da yeni tip koronavirüs belirtileriyle benzer rahatsızlık geçiren hemşirenin vücudunda antikor çıktı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
ABDde ilk koronavirüs vakasının tarihi daha erken olabilir
ABD'de ilk vakanın bilinenin aksine daha erken tarihte ortaya çıkmış olabileceği belirtiliyor.

Seattle Times isimli yerel gazetenin haberine göre, ABD’de ilk Kovid-19 vakalarının tespit edildiği Seattle'in Kirkland bölgesinin yakınındaki Snohomish ilçesinde oturan ve geçen yılın aralık ayı sonunda hastalanan emekli hemşire Jean, kuru öksürük, vücut ağrıları ve nefes darlığı gibi belirtiler gösterdiğini hatırlayarak nisan ayında test yaptırdı.

  • Vücudunda Kovid-19'u atlatanlarda görülen antikora rastlanan 64 yaşındaki hemşire, "Hastalandığımda Kovid-19'un ne olduğunu bile bilmiyordum. Aralık ayındaki hastalık belirtilerimden şüphelenerek test yaptırdım. Doktorum kan örneğimi inceledikten sonra salgınla ilgili zaman çizelgesinin yanlış olduğuna ikna oldu." dedi.

Snohomish Sağlık Dairesi sözcüsü Heather Thomas da aralık ayında belirti gösteren ve vücudunda antikor bulunan ikinci bir vakanın daha olduğunu belirtti ve bu vakaların raporlara Kovid-19 olarak dahil edilmediğini hatırlattı.

Bu sonuçlar, ABD'de ilk vakanın bilinenin aksine daha erken tarihte ortaya çıktığı ihtimalini güçlendirdi.

Daha önce de benzer şekilde, ABD’de Kovid-19 kaynaklı ilgili ilk ölümün Washington eyaletinde 26 Şubat'ta olduğu söylenmiş, ancak California’nın Santa Clara bölgesinde 6 Şubat'ta hayatını kaybeden iki kişinin nisan ayındaki otopsi raporlarında Kovid-19’dan öldüğü tespit edilmişti.

ABD’den aşı atağı: Işık hızı ötesi operasyonu
KORONAVİRÜS
ABD’den aşı atağı: Işık hızı ötesi operasyonu

Türkiye ABD’den çok ileride: Amerika’yı gözümüzde büyütmüşüz
KORONAVİRÜS
Türkiye ABD’den çok ileride: Amerika’yı gözümüzde büyütmüşüz

Rehavete kapılmayın: Başarıya yazık etmeyelim
KORONAVİRÜS
Rehavete kapılmayın: Başarıya yazık etmeyelim

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.