|
Özgün

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yeni yasama yılına başlıyor: Meclisin gündeminde neler var?

Yeni yasama yılında Meclis gündemi bir hayli merak ediliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 28. Dönem 6. yasama yılına başlıyor. 1 Ekim 2021'de başlayan TBMM'nin 5'inci yasama yılı sona ermiş ve milletvekilleri 1 Ekim 2022'ye kadar tatile girmişti. 3 aylık tatilin ardından 1 Ekim Cumartesi günü yeni yasama dönemi başlıyor. TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un başkanlığında toplanacak olan TBMM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açış konuşması yapacak.

09:36 . 26/09/2022 Pazartesi
Yeni Şafak
Meclis'te yeni yasama dönemi başlıyor

Meclis'te yeni yasama dönemi başlıyor

TBMM'nin yeni yasama yılının başlaması nedeniyle ilk tören, saat 13.30'da TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Atatürk Anıtı'na çelenk koyması ile başlayacak. Saat 14.00'de toplanacak olan Genel Kurul'da, Şentop'un açış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama yılının başlaması nedeniyle Genel Kurul'a hitap edecek.

Meclisin gündeminde neler var?

Yeni dönemin ilk gündem maddelerinden biri, kamuoyunda “dezenformasyon” teklifi olarak nitelenen Sosyal Medya düzenlemesi olacak. Bu düzenlemede en çok, sosyal medya paylaşımlarına yönelik hapis cezası içermesi nedeniyle tartışılan maddesinde bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceği merak ediliyor.

Torba yasada neler olacak?

6 milyon dar gelirlinin icra borçlarının bir bölümünü devletin üstlenmesi ile esnafa yönelik yeni teşvik ve destekleri içeren düzenlemeler de yakında Meclis’e sunulacak. Bir ekonomi paketine dönüştürülecek bu teklifte, kira, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan kaynaklı uyuşmazlıklarda zorunlu hale getirilecek arabuluculuk düzenlemesinin yer alması da bekleniyor.

EYT ne zaman Meclis'e gelecek?

Yeni dönemin en önemli gündem başlıklarından biri de üzerindeki çalışmalarda sona gelinen ve en geç aralık ayına kadar Meclis’e sunulacağı duyurulan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme olacak. 17 Ekim’de sunulacak bütçe de kasımdaki komisyon, aralıktaki Genel Kurul görüşmeleri nedeniyle Meclis’in önemli mesai harcayacağı işleri arasında yer alacak.

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar için çözüm aşamasına geldik" dedi. HAK-İŞ'i ziyaretinde açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, asgari ücret konusuna da değindi. Bilgin, "Önümüzdeki Aralık ayında yeniden asgari ücreti değerlendireceğiz. Enflasyonun tahribatını değerlendirerek kararımızı açıklayacağız." dedi.

HDP’li vekiller yargılanacak mı?

Yeni dönemin öncelikli işleri arasında, hakkında 5 ayrı dosyadan işlem yapılan HDP’li Hülya Güzel’in dokunulmazlığının kaldırılması da yer alıyor. Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak oylamalar sonucunda dokunulmazlığının kaldırılmasına hükmedilmesi halinde Güzel için yargı yolu açılmış olacak.

AYM ve RTÜK üye seçimi yapılacak

Meclis’in öncelikli işleri arasında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bir üye seçimi de bulunuyor. Meclis, Kişisel Verileri Koruma Kurulu ile RTÜK’e de yine yeni birer üye seçecek.

Yurtdışında bulunan TSK unsurlarının görev sürelerinin uzatılmasına ilişkin Mali, Orta Afrika, Lübnan ve Azerbaycan tezkereleri de görüşülecek. Muhalefet ise borsadaki son yaşananlar başta olmak üzere yaz tatiline damga vuran önemli gelişmeleri Meclis gündemine taşımaya hazırlanıyor.

#TBMM
#meclis
#Türkiye Büyük Millet Meclisi
4 ay önce
default-profile-img
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yeni yasama yılına başlıyor: Meclisin gündeminde neler var?
Philips dünya genelinde 6 bin kişiyi işten çıkaracak
Türkiye'den İsveç ve Finlandiya'ya NATO üyeliği mesajı
CHP'li İlhan Kesici Anayasa Mahkemesi'nde görülen HDP kapatma davasını eleştirdi: Hiçbir şekilde hukuki değil
İngiltere'nin eski başbakanı Johnson'dan Putin'le ilgili şok itiraf: Beni füze saldırısıyla tehdit etti
Mart ayında doğalgaz ve elektriğe indirim sinyali geldi