|

Pekin'de doping skandalı

Aa
00:00 - 15/08/2008 Cuma
Güncelleme: 10:18 - 15/08/2008 Cuma
Yeni Şafak
Pekin'de doping skandalı
Pekin'de doping skandalı

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda atıcılıkta 2dalda madalya kazanan Kuzey Koreli Kim Jong-Su'nun doping yaptığı belirlendi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Sözcüsü Giselle Davies, Kim'in yasak olan "propranolol" maddesini kullandığının belirlendiğini ve madalyalarının geri alındığını açıkladı.
Yetkililer, doping testi için Kim'in idrar örneğinin 9 ve 12 Ağustos'ta alındığını ve sonucun bugün belli olduğunu söylediler. Kim'in, betobloker ilacı olan "propranolol" kullandığının belirlendiğini ifade eden yetkililer, betablokerlerin, kalp ritmini düzenledikleri ve kan basıncını düşürdükleri için genellikle atıcılık ve okçuluk dallarında yarışan sporcular tarafından kullanıldığını kaydettiler. Kim Jong-Su, erkekler 50 metre serbest tabanca dalında gümüş, 10 metre havalı tabanca dalında da bronz madalya kazanmıştı. IOC'nin açıklamasına göre, henüz müsabakalara katılmayan Vietnamlı bayan cimnastikçi Do Thi Ngan Thuong'ın da doping yaptığı belirlendi. Kuzey Koreli Kim, Pekin-2008'de müsabakalara katılan ve doping yaptığı belirlenen ilk sporcu oldu.
29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda dopingli çıkan ilk sporcu, İspanyol bayan bisikletçi Maria Isabel Moreno olmuştu. Kan örneğinde, performan sartırıcı "erythropoietin" (EPO) maddesine rastlanan Morena, Pekin'deyarışmamıştı.-BU DALLARDA YENİ SIRALAMALAR-IOC'nin açıklamasında, Kim'in madalyalarının geri alındığı belirtildi. Kim'in madalyalarının geri alınmasından sonra bu 2 dalda yeni madalya sıralaması şöyle oldu:


Erkekler 10 Metre Havalı Tabanca: Altın: Pang Wei (Çin Halk Cumhuriyeti) Gümüş: Jin Jong-Oh (Güney Kore) Bronz: Jason Turner (ABD)Erkekler 50 Metre Serbest Tabanca: Altın: Jin Jong-Oh (Güney Kore) Gümüş: Tan Zongliang (Çin Halk Cumhuriyeti) Bronz: Vladimir Isakov (Rusya)

16 yıl önce