Teknolojiİngiltereden sonra İskoçya da yasaklıyor

İngiltere’den sonra İskoçya da yasaklıyor

İngiltere, Norveç ve Almanya'nın ardından İskoçya da benzinli ve dizel araçların satışını yasaklama kararı aldı. Çalışmalarına başlanan ve 15 yıl sonra yürürlüğe girmesi planlanan projeye otomobil üreticileri de destek veriyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
İskoçya, şehirleri emisyonsuz hale getirmek için akaryakıt ile çalışan otomobilleri yasaklayacak.
İskoçya, şehirleri emisyonsuz hale getirmek için akaryakıt ile çalışan otomobilleri yasaklayacak.

Fosil yakıtların er ya da geç tükeneceği; bu tüketim hızıyla dünyada yaklaşık 50 yıllık petrolün kaldığı çoğu kişi tarafından biliyor. Bu nedenle petrol ile elektriği bir arada kullanan hibrit otomobil, elektrikli otomobil ve hidrojen ile çalışan otomobil gibi alternatifler üretiliyor.

İşte bu nedenle İngiltere, Norveç ve Almanya gibi ülkeler, gelecek adına oldukça isabetli bir adım atmıştı. İngiltere’de 2040, Norveç’te 2025, Almanya’da ise 2030 yılı itibarıyla benzinli ve dizel araçların satışı yasaklanacak. Böylece sürücüler alternatif yakıtla çalışan araçlara yönelmek zorunda kalacak.

REKLAM

Avrupa’da bu anlamda bir adım da İskoçya’dan geldi. Geçtiğimiz aylarda İngiltere’nin açıkladığı kararın ardından İskoçya, 2032 yılından itibaren akaryakıtla çalışan araçların (dizel ve benzin) satışını yasaklamayı planlıyor. 15 yıllık süre içinde İskoçya’da yol ve trafik sisteminin elektrikli araçların kullanımına uygun hale getirilmesi bekleniyor.

İskoçya’nın bu kararı, şehirleri emisyonsuz hale getirmek için aldığı ifade ediliyor. Ayrıca İskoçya, projeyi İngiltere’den 8 yıl önce tamamlayarak bu anlamda bir adım öne geçmek istiyor. Avrupa’da birçok otomobil üreticisinin de, ülkelerin aldığı bu karar doğrultusunda çalışmalar yaptığı biliniyor. Volvo 2019’da, Aston Martin ise 2020’de üretime başlamayı hedefliyor.

REKLAM
Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir
Spor

Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir

Beşiktaş'ın hücum yollarındaki en etkili isimlerinden olan Anderson Talisca, takımının UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda yarın Bayern Münih ile oynayacağı karşılaşmada rekor kırmak için görev bekleyecek.
Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu
Hayat

Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu

11 yaşındayken bir fotoğrafını görerek aşık olduğu New York’a 16 yıl önce cebinde sadece 200 dolarla giden Erzincanlı 'Zach' Erdem'in yanında bugün 320 kişi çalışıyor. İlk çalıştığı yeri satın alan Zach Erdem, 40 yaş altı başarılı iş adamı ödülüne layık görüldü.
30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu
Ekonomi

30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu

Vatandaşın organik ürün hassasiyetini fırsata çevirmeye çalışan uyanıkların 30 kuruşluk yumurtaları 1.5-2 liradan sattıkları ortaya çıktı. Piyasada kaydı bulunmayan 2.5 milyon yumurta bulunuyor. Kayıtsızların yanı sıra kayıtlı yumurtalara da organik kılıfı uydurulabiliyor. Vatandaşın burada tek yapacağı kontrol yöntemi ise yumurtaların üzerindeki seri numaralarına dikkat etmek.
Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı
Gündem

Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı

İzmir'de görülen iğrenç davada, 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, küçük yaştaki E.A’yı, kendisine gönderdiği fotoğraflarla tehdit edip, cinsel istismarda bulunan Cihan K’ye 132 yıl 6 ay, Yılmaz Ç’ye 39 yıl, Nazif S’ye de 52 yıl hapis cezası verdi. Nazif S. duruşma salonunda sinir krizi geçirip bayıldı.
İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı
Gündem

İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı

Öz oğlunu kaldığı yurda götürürken cinsel istismarda bulunan baba G.M.B, “Alt soya karşı çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan” Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.