Teknoloji İnsanları Marsa götürecek şirket iflas etti

İnsanları Mars'a götürecek şirket iflas etti

Hollanda merkezli Mars One Ventures firması kızıl gezegene tek yönlü gidiş projesiyle gündeme gelmişti. Bu projeyle Mars’taki ilk insan kolonisini kurmayı hedefleyen firma amacına ulaşamadan iflas bayrağını çekti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bir uzay gemisinin penceresinden görülen kızıl gezegen çizimi.
Bir uzay gemisinin penceresinden görülen kızıl gezegen çizimi.

2011 yılında kurulan Mars One Projesi insan yaşamı için uygun şartların oluşturulacağı gezegende kalıcı bir yaşam kurma misyonunu gerçekleştirmek için 2013 yılında başvuruları kabul etmeye başlamıştı.

2031 yılında Mars'a tek yönlü bir yolculuk düzenleyerek ilk insan kolonisini kurmayı planlayan Mars One Ventures şirketi iflas etti. Hollanda medyasında çıkan haberlerde, 15 Ocak 2019 tarihinde İsveç'in Basel kentindeki bir mahkemenin şirketin iflas kararını verdiği ifade edildi. Vakfın kurucularından Bas Lansdorp'ın bunun borsaya bildirilen bölüm olduğunu, organizasyonu düzenleyen vakfın iflas etmediğini açıkladığı kaydedildi. Vakıf için başka bir finansör arandığı aktarıldı.

Şirketin kuracağı koloni için yapılan konsept tasarım.

Mars'a gidiş tarihi sürekli erteleniyordu

Şirket, 2023 yılında başlamak üzere her iki yılda bir dört kişilik gruplar halinde toplam 24 kişiyi Mars'a götürmeyi planlıyordu. Her yıl değişen 2023 yılı hedefi ise en son 2031 olarak belirlenmişti.

Mevcut teknolojiyi kullanarak bunu yapabileceğini iddia eden vakfın sunduğu Mars One Projesi'nde çalışmak için kısa bir sürede farklı ülkelerden 200 bin insanın başvurduğu ve ilk koloniyi kurmanın maliyetinin 6 milyar dolar olacağı açıklanmıştı.

Hollanda'da bir yapım şirketi ise, Mars'a gidecek ilk insanların seçim sürecini dünya televizyonlarına canlı yayınlayacaktı.

Antarktika Mars araştırmalarına kaynak olacak
TEKNOLOJİ
Antarktika Mars araştırmalarına kaynak olacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.