Teknoloji Tata Nanoya elveda

​Tata Nano’ya elveda! Artık üretilmeyecek

Tata Nano’ya elveda

Tata Motors, dünyanın en ucuz arabası olarak lanse ettiği Tata Nano modelini yıl sonundan itibaren artık üretmeyeceğini duyurdu. Peki, Tata Nano uygun fiyatına rağmen neden üretilmeyecek?

Haber Merkezi Diğer Yeni Şafak
2 silindirli 624 cc motoru bulunan Tata Nano, saatte 105 kilometre maksimum hıza ulaşabiliyor.
2 silindirli 624 cc motoru bulunan Tata Nano, saatte 105 kilometre maksimum hıza ulaşabiliyor.

Tata 2008 yılında Nano'yu tanıttığında araç bin 500 dolarlık fiyatı ve imalat maliyeti ile bir devrim niteliği taşıyordu. 2015 yılında Nano GenX ile makyajlanan modelin fiyatı sadece 3125 dolara yükselmişti.

Dünyanın en ucuz arabası olarak bilinen Nano'nun Haziran ayı üretiminin 1 adete düşmesinin ardından Tata Motors otomobilin üretimini sona erdirme kararı aldı. Otomobilin geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki üretim sayısı ise 237 adetti. Nano, 2008 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde bin 500 dolardan satılıyordu.

2 silindirli 624 cc motoru bulunan Tata Nano, saatte 105 kilometre maksimum hıza ulaşabiliyor. Hindistan merkezli Tata Motors, Nano modelini ülke trafiğindeki motosiklet kaynaklı karmaşayı gidermek amacıyla piyasaya sürmüştü.

Tata Nano, Bluetooth, USB ve Aux portları gibi güncellemeler ile satışa sunulmuştu. Bunun yanında daha büyük yakıt deposu ve elektrikli direksiyon sistemi de eklenmişti. Bunlar Tata Nano'nun gelişmesinde büyük rol oynasa da aracın satışlarını kurtarmaya yetmedi.

Tata Nano çarpışma testi videosu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.