Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Teknoloji WhatsApp geri adım attı 8 Şubatta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek

WhatsApp geri adım attı: 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek

WhatsApp'tan gizlilik sözleşmesiyle ilgili yeni açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Şimdi, insanlardan şartları incelemelerinin ve kabul etmelerinin isteneceği tarihi geri alıyoruz. 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek" ifadelerine yer verildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
WhatsApp geri adım attı: 8 Şubatta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek ​
Fotoğraf: Arşiv

WhatsApp, güncellenen "gizlilik ilkesi" ile ilgili yoğun tepki almasının üzerine yeni bir açıklama yaptı.

Uygulamanın son güncellemesiyle ilgili kafa karışıklığı olduğuna işaret edilen açıklamada, endişeye neden olan birçok yanlış bilgi olduğunu ve herkesin uygulamanın ilkeleri ile gerçeklerini anlamasına yardımcı olmak istedikleri belirtildi.

  • Açıklamada, kişisel görüşmelerin her zaman uçtan uca şifreleme ile korunduğu vurgulanarak, ne WhatsApp ne de Facebook'un özel mesajları göremediği kaydedildi.

Areda Survey araştırması: WhatsApp'tan geçiş yapanlar BiP'i daha güvenli buluyor
TEKNOLOJİ
Areda Survey araştırması: WhatsApp'tan geçiş yapanlar BiP'i daha güvenli buluyor

Söz konusu güncellemeyle bunun değişmeyeceğine işaret edilen açıklamada, güncellemenin verilerin nasıl toplandığı ve kullanıldığı konusunda daha fazla şeffaflık sağladığı ifade edildi.

Açıklamada, güncellemenin uygulamanın Facebook ile veri paylaşma kabiliyetini genişletmediği belirtilerek, insanların şartları incelemeleri ve kabul etmeleri için gerekli sürenin ileri bir tarihe ertelendiği aktarıldı.

AB’ye ayrıcalık: WhatsApp'tan kaçış
DÜNYA
AB’ye ayrıcalık: WhatsApp'tan kaçış

Verilen süre 15 Mayıs'a ertelendi

Daha önce belirtilen 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabının askıya alınmayacağı ya da silinmeyeceği vurgulanarak, "WhatsApp'ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri aydınlatmak için daha fazlasını yapacağız." ifadesi kullanıldı. Bu kapsamda, verilen sürenin 15 Mayıs'a ertelendiği kaydedildi.

Dünya çapında tüketiciler için gizlilik politikası savunucuları, WhatsApp'ın söz konusu değişikliklerine tepki göstermişti. WhatsApp'ın sahibi Facebook'un verileri işlerken tüketicinin menfaatlerini destekleme konusundaki zayıf geçmişini hatırlatan savunucular, kullanıcılarına Telegram gibi başka platformlara geçiş yapmasını önermişti.

Söz konusu erteleme, mesajlaşma uygulamasında ticari alışverişleri kolaylaştırarak WhatsApp'ın gelir elde etme planı için bir engel olarak değerlendirildi.

Facebook, WhatsApp'ı 2014'te 19 milyar dolara satın almış fakat uygulama üzerinden gelir elde etmekte zorlanmıştı.

WhatsApp mesajları Google’a sızdı
TEKNOLOJİ
WhatsApp mesajları Google’a sızdı

WhatsApp'ın veri paylaşım politikası bankacılık işlemlerini tehlikeye atacak
TEKNOLOJİ
WhatsApp'ın veri paylaşım politikası bankacılık işlemlerini tehlikeye atacak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.