Özgün Öğretmenler sertifikalarını ne zaman alacak?

Öğretmenler sertifikalarını ne zaman alacak?

19 Kasım Cumartesi günü gerçekleşen sınavın ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sonuçlar duyuruldu. Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları 4 Ocak 2023'te düzenlenecek Peki uzman öğretmen ve başöğretmenler Eğitim öğretim tazminatından ne zaman yararlandırılacak?

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Uzman öğretmenlik başöğretmenlik sertifikaları ne zaman verilecek?
Öğretmenler sertifikalarını ne zaman alacak?

2022 Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınav Sonucu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklandı. Sınav sonucuna göre uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı alanlara, sertifikanın düzenlendiği tarihi takip eden ay başından itibaren unvanları için öngörülen eğitim öğretim tazminatı ödenecek ve her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verilecek.

Başarılı olan uzman öğretmen ve başöğretmen sayısı kaç?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrasında, uzman öğretmenlik sınav sonuçları açıklandı. Açıklamada; "Uzman öğretmenlik sınavında 422 bin 368 öğretmenimiz başarılı oldu. Muaf tutulanlarla birlikte 516 bin 974 öğretmenimiz uzman öğretmen olma hakkını kazandı. Başöğretmenlik sınavında 66 bin 422 öğretmenimiz başarılı oldu." ifadelerine yer verildi.

Öğretmenler sertifikalarını ne zaman alacak?

  • Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları 4 Ocak 2023'te düzenlenecek ve uzman öğretmen/başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023'ten itibaren bu unvanlar için öngörülen Eğitim öğretim tazminatından yararlandırılacak.

Öğretmenlik kariyer basamakları eğitimleri için 614 bin 390 öğretmen başvurmuştu. Bu öğretmenlerin yüzde 99'u yani 606 bin 185'i eğitimlerini tamamlamıştı. Sınava toplam başvuru sayısı 595 bin 598 olmuştu. Türkiye'de halen 75 bin 506 uzman öğretmen, 89 başöğretmen bulunuyor.

Ara tatil ne zaman bitecek? 2022- 2023 tatil tarihleri
ÖZGÜN
Ara tatil ne zaman bitecek? 2022- 2023 tatil tarihleri

Ne kadar emekli maaşı alırım? SGK 4A 4B 4C Emekli Maaşı Hesaplama
ÖZGÜN
Ne kadar emekli maaşı alırım? SGK 4A 4B 4C Emekli Maaşı Hesaplama

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.