Yazarlar Neoconların savaş oyunu bozuldu, şimdilik

“Neoconlar”ın savaş oyunu bozuldu, şimdilik!

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı

Önce İran ABD’ye ait bir insansız hava aracını düşürdü. Trump ise İran’a bir hava saldırısı için talimat verdi. Ancak Trump harekatın başlamasından 10 dakika önce fikir değiştirdi. Trump’ın saldırı emrini iptal etmesine en çok üzülenlerse İsrail, Suudiler ve Birleşik Arap Emirlikleri’ydi.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : “Neoconlar”ın savaş oyunu bozuldu, şimdilik!
Haber Merkezi 18 Haziran 2019, Salı Yeni Şafak
“Neoconlar”ın savaş oyunu bozuldu, şimdilik! yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Kabinesindeki “Neocon” şahinlerin bastırmasına rağmen Trump, İran’la savaşı politik olarak üstlenecek pozisyonda değil. ABD, Irak’ı işgal ettiğinde Kongre George W. Bush’a tam destek verdi. Bugün böyle bir destek Trump’ın arkasında yok. Cumhuriyetçiler arasında fikir birliği de bulunmuyor. Bir kısım Trumpçı ise Neoconlar’ın ABD’yi savaşa sürüklemesine karşı teyakkuz halindeler. Meselâ “Fox News” sunucusu Tucker Carlson’a göre İran’ı bombalamak Trump’ın politik kariyerini bitirecek ve 2020’de yeniden Başkan seçilme şansını tümüyle yok edecektir.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Rus ve İsrailli mevkidaşlarıyla üçlü zirve için Kudüs’te. Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bolton İran’a askeri müdahale seçeneğinin hâlâ masada olduğunu söyledi. Carlson ise Bolton’ın açıklamasını, “Neoconlar hâlâ Washington’da muazzam bir güç kullanıyorlar. İran’la savaşın maliyetinin ne olduğu umurlarında değil” diye yorumladı. Trump kendisini destekleyen medyaya daha fazla kulak veriyor. Trump hem 2016’daki Başkanlık Kampanyasında ve hem de Başkan seçildikten sonra önceki yönetimleri Amerikalılara trilyonlarca dolara mal olan aptal savaşlar başlatmakla suçladı. Trump’ın başkan seçilmesinde ABD askerlerini evlerine getireceği vaadi etkili oldu.

Bolton ve Mike Pompeo’nun Trump kabinesinde yer alması “İsrail Lobisi”nin Netanyahu’yu destekleyen kanadını çok mutlu etti. Trump 2020’de yeniden başkan seçilebilmek için Lobi desteğine ihtiyaç duyuyor. “Demokratlar”ın İsrail karşıtı bir partiye dönüştüğünü savunan Trump “Lobi”den sadece kendisini desteklemesini istiyor. Öte yandan İsrail yanlısı Evanjelik Hıristiyan Siyonistler’in kitle desteğini kaybetmek istemeyen Trump bu iki kesime çok taviz verdi. İsrail için İran’a savaş açmak ise Trump’ın politik kariyeri için en kötü seçenek olur.

Trump Kuzey Kore meselesinde olduğu gibi İran konusunda da Neocon şahinleri kaldıraç olarak kullanıyor. Trump bir önceki Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı Kuzey Kore’ye karşı yumuşak davranmakla suçlamıştı. Şahin Trump, Kuzey Kore lideriyle iki defa yüz yüze görüştü. İkili arasında, güzellemelerle dolu mektup arkadaşlığıysa hâlâ devam ediyor.

Bolton ve Pompeo “İran’a azami baskı” kampanyasının başta gelen aktörleri. Trump şahinler üzerinden İran’ı masaya çekmek istiyor. Bir taraftan Körfez’e askeri yığınak yapıyor, bir taraftan da İran liderlerine “gelin yüz yüze görüşelim” diyor. Körfez’deki askeri yığınak İran güçleriyle sıcak temasa yol açabilir, işler kontrolden çıkabilir. Bu tehlike her zaman mevcut.

Amerikan Askerî-Endüstriyel Kompleksi” de Trump’tan yeni savaşlar istiyor. Trump yer yer Kompleks’in bu kirli politikasına dikkat çekiyor. Aynı Trump Kompleks canavarının gazabına uğramamak için dış politikasını silah satışlarına odakladı. James Mattis’den boşalan Savunma Bakanlığı’na Trump, “Boeing”de 30 yıldan fazla yöneticilik yapan Patrick Shanahan’ı vekil tayin etmişti. Shanahan’ın istifası üzerine Trump, Mark Esper’i aday gösterdi. Esper de “Patriot” savunma sistemlerini üreten “Raytheon” şirketi için uzun yıllar lobicilik yapmıştı.

ABD Kongresi’nin engelleme çabalarına rağmen Trump yönetimi Suudiler ve Emirliklerle yeni silah sözleşmeleri imzalıyor. Trump, “biz satmazsak Ruslardan, Çinlilerden alırlar” diyerek Kongre engelini aşmaya çalışıyor. Trump bütün bu karmaşık çıkarlar ağı içerisinde ip cambazı gibi politika yürütüyor. Bu yüzden en ufak bir dengesizlikte aşağı yuvarlanma riski var. İran ile savaş henüz ufukta değil belki ama Neoconlar”ın sinsice pusuda beklediklerini unutmayalım.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.