|

2016 Rio Paralimpik Oyunları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, altın madalya kazanan milli halterci Muratlı'yı tebrik etti. 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda halter 41 kg'da mücadele eden Nazmiye Muratlı, 104 kilo ile altın madalya kazanırken, dünya rekoru da kırdı. Brezilya'nın Rio de Janerio kentindeki oyunların halter kategorisinde 41 kg'da Türk sporcu Nazmiye Muratlı podyuma çıktı.

Yeni Şafak
15:45 - 9/09/2016 Cuma
Güncelleme: 12:49 - 9/09/2016 Cuma
Diğer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rio Paralimpik Oyunları'nda altın madalya kazanan milli halterci Nazmiye Muratlı'yı tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, milli halterci Muratlı'ya tebrik telgrafı gönderdiği bildirildi. Rio 2016 Paralimpik Oyunları'nda milli halterci Nazmiye Muratlı, 41 kiloda dünya rekoru kırarak altın madalya elde etti. Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen oyunların ilk gününde, Türkiye'ye ilk altın madalya halter branşında geldi. Nazmiye Muratlı, 104 kiloluk kaldırışıyla dünya rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu.Nazmiye Muratlı, Londra'da düzenlenen 2012 Paralimpik Oyunları'nda da altın madalya elde etmişti. Oyunlarda kadınlar judo 48 kiloda Türkiye'yi temsil eden görme engelli Ecem Taşkın, bronz madalya kazandı. Milli sporcu, bronz madalya mücadelesinde Tayvanlı Lee Kai-Lin'e üstünlük sağladı. Öte yandan, Tekerli Sandalye Basketbol Milli Takımı ise A Grubu'ndaki ilk maçında Japonya'yı 65-49 mağlup etti.Paralimpik'te milli halterci Nazmiye Muratlı'dan altın madalya


2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda halter 41 kg'da mücadele eden Nazmiye Muratlı, 104 kilo ile altın madalya kazanırken, dünya rekoru da kırdı. Brezilya'nın Rio de Janerio kentindeki oyunların halter kategorisinde 41 kg'da Türk sporcu Nazmiye Muratlı podyuma çıktı. Milli halterci, 104 kg kaldırarak altın madalya kazanırken, dünya rekorunun da sahibi oldu.


Nazmiye ayrıca, Paralimpik'te üst üste altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olarak da tarihe geçti.


Ülkemize daha önce judoda 48 kiloda Ecem Taşın bronz madalya kazandırırken, ikinci madalya da Nazmiye Muratlı'dan altınla geldi.Öte yandan Rio Paralimpik Oyunları'nda, Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Japonya'yı 65-49'luk skorla mağlup etti.KILIÇ'TAN MİLLİ JUDOCU ECEM TAŞIN'A TEBRİK MESAJI


Bu arada Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda Judoda bronz madalya kazanan Ecem Taşın için tebrik mesajı yayımladı. Bakan Çağatay Kılıç, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi;"2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda Judoda 48 kiloda Ecem Taşın bronz madalya elde ederek ülkemize Oyunlardaki ilk madalyayı kazandırdı. Milli Judocumuz Ecem Taşın'a ve başarıda emeği geçenlere ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Tarihimizin en yüksek katılımıyla yer aldığımız 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda ülkemizi temsil edecek olan tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. "


#Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
#milli halterci Nazmiye Muratlı
#Rio Paralimpik Oyunları
8 yıl önce