Özgün 2022 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret 2022 net ve brüt zam oranları belli oldu mu?

2022 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret 2022 net ve brüt zam oranları belli oldu mu?

Yeni yıla kısa bir süre kala vatandaşlar 2022 yılında asgari ücrete uygulanacak zam oranının ne kadar olacağını merak ediyor. Bu kapsamda her yıl düzenlenen asgari ücret görüşmeleri yakından takip ediliyor. Gözler Bakan Vedat Bilgin'den gelecek açıklamalara çevrildi. Peki, 2022 Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları başladı mı? Asgari ücret 2022 zam oranı belli oldu mu? 2022 AGİ, Bekar AGİ, evli AGİ, çocklu ve çocuksuz AGİ rakamları netleşti mi? 2022 AGİ dahil net asgari ücret rakamı ve 2022'de asgari ücret ne kadar olacak? İşte konuya ilişkin son bilgiler...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
2022 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret 2022 net ve brüt zam oranları belli oldu mu?
asgari ücret

Asgari ücretin yeni yılda alacağı zam oranları her yıl Asgari Ücret Tespit Komusyonu tarafından gerçekleştirilen toplantılar neticesinde belirleniyor. 2021 yılının sonuna yaklaşırken vatandaşlar 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını araştırmaya başladı.

ASGARİ ÜCRET İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI MI?

Her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücrete 2022 yılında yapılacak zam oranı için görüşmeler başlıyor. Asgari ücret görüşmeleri öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den kritik açıklama geldi. Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili önemli detayı açıkladı.

2022 YILINDA ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücretle ilgili son gelişmeler merak ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret görüşmeleri öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, yakın zamanda asgari ücret görüşmelerinin başlayacağını bildirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzdeki dönemde asgari ücret görüşmelerine başlayacağız. O sadece düşük gelirli grupların değil çalışma hayatında yer alan herkesin gelirine bir müdahale etme imkanıdır. Aynı zamanda o bizim işsizlik sigortasından tutun bütün harcamalara kadar düzenleyici bir eşittir.

Ama esas etkisi de özel sektördeki ücret seviyesini bilhassa örgütsüz çalışanların ücret seviyesinin reel olarak değiştiren etkileyen durumdur. O yüzden asgari ücret grubu çok önemlidir. Demokratik ülkelerde toplumsal dengeleri düzenleyecek bir opsiyonu vardır. Bu bakımda da önümüzdeki günlerde asgari ücret sürecinde bu sosyal politika aracını en uygun şekilde kullanarak bilhassa örgütsüz çalışanların hayatlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi konusunda çalışacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Asgari ücret bir sosyal adalet mekanizması olarak işleyecektir"

2021 ASGARİ ÜCRET NE KADAR? (NET-BRÜT)

2021 yılında geçerli asgari ücrete %21,56 artış yapıldı. Buna göre, asgari ücret brüt 3.577,50 TL, net 2.825,90 TL oldu.

2021 AGİ NE KADAR?

Bekar: 268,31 TL

Evli eşi çalışmayan: 321,98 TL

Evli eşi çalışmayan, 1 çocuklu: 362,22 TL

Evli eşi çalışmayan, 2 çocuklu: 402,47 TL

Evli eşi çalışmayan, 3 çocuklu: 456,13 TL

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.