Özgün Türkiye 2022 Hac kontenjanı belli oldu Kaç kişi hacca gidecek? Diyanetten açıklama

Türkiye 2022 Hac kontenjanı belli oldu: Kaç kişi hacca gidecek? Diyanet'ten açıklama!

2022 hac başvuruları için bekleyiş sürerken Diyanet'ten son dakika açıklama geldi. Suudi Arabistan'ın bu yıl kaç kişiyi kabul edeceği merak ediliyordu. Bununla birlikte "Türkiye'den hacca kaç kişinin gidecebileceği" gibi sorular sorgulanıyordu. Diyanet'ten hac kontenjanları ile ilgili açıklama yapıldı. 2022 hac kontenjanları belli oldu! Peki, Hacc kaç kişi gidecek? İşte ayrıntılar...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
2022 Hac kontenjanları açıklandı mı? Diyanetten Hac açıklaması
2022 Hac Kontenjanları Diyanet Açıklaması

Suudi Arabistan’ın bu yıl 1 milyon hacı adayının kabul edileceğini duyurması üzerine Diyanet İşleri Başkanlığınca açıklama yapıldı.

2022 HAC KONTENJANLARI BELLİ OLDU MU?

Suudi Arabistan’ın bu yıl 1 milyon hacı adayının kabul edileceğini duyurması üzerine Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan açıklamada, sürecin yakından takip edildiği belirtilerek, “Ülkelere verilecek hacı adayı kontenjanlarının belirlenmesinin ardından detaylı açıklamamız vatandaşlarımızla paylaşılacaktır.” denilmişti. Hac kontenjanı belli oldu.

  • Diyanet'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
  • "Bilindiği üzere Kovid19 salgını nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında Suudi Arabistan’da yaşayan Müslümanlar içerisinden temsîlî olarak çok azına Hac vazifesini yapabilme izni verilmişti.
  • Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından dün gece yapılan açıklamada ise 2022 yılında yurtiçi ve yurtdışından toplam 1 milyon hacı adayının kabul edileceği açıklandı. Aynı açıklamada, 65 yaş altındaki hacı adaylarının hac ibadetlerini yapabilecekleri belirtildi.
  • Başkanlığımız süreci yakından takip etmekte ve ilgili Bakanlıkla görüşmelerini sürdürmektedir. Ülkelere tanınacak hacı adayı kontenjanları ile ilgili çalışmaların devam ettiği, Suudi Arabistan makamları tarafından çok yakın zamanda konuyla ilgili açıklamanın yapılacağı tarafımıza bildirilmiştir.

TÜRKİYE 2022 HAC KONTENJANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  • Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “2022 yılı haccına ülkemizden 37 bin 770 kardeşimiz gidecekler.” İfadesini kullandı.

HAC ŞARTLARI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen iftar programında, basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Bu yılki hac için Türkiye'ye ne kadar kontenjan ayrılacağıyla ilgili soruyu yanıtlayan Erbaş, Suudi Arabistan'ın bu yıl hac ibadeti için ülke içinden ve dışından toplam bir milyon ziyaretçiyi kabul edeceğini, ancak detaylarının gelecek haftalarda açıklanacağını duyurduğunu hatırlattı.

"İlk 30 bini ya da 40 bini hacca gönderme imkanı bulmuş olacağız"

İki yıldır hac için bekleyenlerin bulunduğunun hatırlatılması ve bu yıl kura yönteminin nasıl işleyeceğine ilişkin soruya karşılık Erbaş, şunları kaydetti: "2020'de hacca götüreceğimiz vatandaşlarımızın kuralarını çekmiştik. O kurada 84 bin vatandaşımızın kurasını çektik. Yani hazır bekleyen şu anda 84 bin kardeşimiz var. Bu 84 binden ilk 30 bini ya da 40 bini hacca gönderme imkanı bulmuş olacağız. Yalnız şöyle bir şey var, 65 yaşını geçmiş olanlar bu yıl hacca gidemeyecekler. Böyle bir üzüntülü karar var maalesef. Suudi Arabistan'ın almış olduğu kararda, bir milyon hacı alınacak ama COVID-19 nedeniyle bir milyonun içinde 65 yaşını geçenler olmayacak."

İKİNCİ HAC KURASI OLACAK MI?

Erbaş, 84 bin kişi arasından hacca gidecek olanların nasıl belirleneceğine ilişkin soruya, "Diyelim ki ilk 30 bini alırız, eğer o ilk 30 bin içerisinden gitmeyecekler olursa, geriden gelenleri onların yerine katarız. İkinci bir kura olmayacak." cevabını verdi.

METAVERSE İLE SANAL HAC KABUL OLUR MU?

Son zamanlarda basında yer alan Metaverse Hac konusu ile ilgili Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan yaptığı açıklamada 'Metaverse hac diye bir şey olamayacağını belirtip, Hac belli zaman ve mekanlarda ifa edilen bir ibadettir.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, 'sanal hac olur mu' tartışmalarına açıklık getirerek şunları söyledi: 'Metaverse hac' diye bir şey yok. Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nın ve ilgili makamların izin vermesi durumunda dini vecibelere uygun şekliyle haccımızı yapacağız. Metaverse ile sanal ortamda Kabe'yi gezeceğiz ama bir ibadet söz konusu olamaz. Mesela Arafat'ın belirlenmiş bir sınırı var. Siz o sınırın dışına çıkamazsınız, Günümüzde müzeler sanal ortamda gezilebiliyorsa, Suudi Arabistan'ın yaptığı bu çalışma da Mekke ve Medine'deki tarihi ve kutsal mekanların tanıtımını amaçlayan dijital bir çalışmadır. Bu tür uygulamalar ile hac veya umre ibadeti ifa edilemez.

Metaverse Nedir?

Metaverse, tüm dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan kolektif bir sanal paylaşım alanıdır, yani içinde tüm dijital dünyaların bulunduğu kurgusal evren de diyebiliriz.

Diyanet İşleri Başkanlığından 'hacı adayı kontenjanı' duyurusu
GÜNDEM
Diyanet İşleri Başkanlığından 'hacı adayı kontenjanı' duyurusu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.