ÖZGÜN

2.el araba alırken nelere dikkat edilmeli? Araba alacaklar dikkat!

2 el araba alırken nelere dikkat edilmeli? Herkes tarafından malumdur ki sıfır arabalar oldukça pahalıdır. Sıfır araçların pahalı olması sebebiyle vatandaşlar 2.el araçlara yöneliyor. Peki ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmelidir. İşte ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler...

Haber Merkezi Diğer
2.el araba alırken nelere dikkat edilmeli? İkinci el araç almanın sıfır araç almaya göre çok daha avantajlı olduğunu, ancak yapılacak en küçük hatanın, telafisi olmayan büyük zararlara neden olabileceğini belirten İPOP Pazarlama ve Satış Direktörü Cevat Kabataş, 2. El Araç alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önemli ipuçları verdi.

2. El piyasasının en büyük sorunlarından birisinin çalıntı araç konusu olduğunu belirten Cevat Kabataş, "Lütfen aracınızı olur olmaz yerlerden, bilmediğiniz kişilerden satın almayın, satmayın. Aracınızı alırken de satarken de mutlaka bizim gibi kurumsal yerleri tercih edin. Aksi takdirde hem paranızdan hem de malınızdan olur bir de hiç bir suçunuz yokken suçlu pozisyonuna düşerbilirsiniz" dedi.

MOTOR ŞASE NUMARASINI MUTLAKA KONTROL EDİN

Araç alırken alacağınız aracın akredite kurumlardan ekspertiz raporunun olup olmadığına bakılması gerektiğini de belirten Kabataş, "Sizin alacağınız aracın ekspertizi yok ve aracın çalıntı olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olmak istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken ruhsattaki motor ve şase numaralarının araçtaki ile aynı olup olmadığını kontrol etmek olacak.

Ancak kötü niyetli kişiler inanın bu konuda da sahtekarlık yapabiliyor. Bu nedenle araç alırken ekspertiz raporlu araçları tercih edin. Çünkü otomobilin çalıntı olması halinde, paranızı geri alamadığınız gibi hukuki süreç sizi çok yoracak." dedi.

ARACI YERİNDE GÖRÜN VE KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Vatandaşın alacağı aracı mutlaka yerinde görmesi gerektiğini belirten Cevat Kabataş, "Dokunun, içine binin, mutlaka test sürüşü yapın. Araba alma işini dar zamanlara sıkıştırmayın, asla aceleye getirmeyin. Mümkünse aracı birlikte kullanacağınız yakınlarınızı da beraberinizde getirin." dedi.

ARACI SALLAYIN

Aracın dış görüntüsünün önemli ipuçları verdiğini de belirten Cevat Kabataş, "Çizik veya pas var mı iyice kontrol edilmeli. Otomobilin iki tarafındaki hatlarına bakılmalı. Çünkü onarım görmüş bir otomobilin hatları her ne kadar iyi işçilik görsede düzgün değildir.

Aracı dört köşesinden de sallayın. Eğer aracın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallanıp duracaktır. Otomobile uzaktan baktığınızda bir yamukluk varsa, yine otomobilin süspansiyon sisteminde sıkıntı var demektir." dedi

FREN AŞINMIŞSA ŞEHİR İÇİ GAZ AŞINMIŞSA ŞEHİR DIŞI

Kabataş, "Araçta direksiyon destek sistemi varsa, başınızı camdan çıkarın ve direksiyonu çevirin. Direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hareket ediyor mu bakın. Eğer direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler hemen tepki vermiyorsa ve 3-4 saniye sonra hareket etmeye başlıyorsa, aracın direksiyon sisteminde büyük bir problem var demektir. ?

Pedalların aşınma oranlarına bakın. Gaz pedalı aşınmışsa uzun yolculuk, fren pedalı aşınmışsa şehir içi yolculuk daha fazla yapılmış demektir." dedi.

KAPUTU MUTLAKA AÇIN

Kaputu açılarak motorla ilgili bazı noktaların kontrol edilmesinin de çok önemli olduğunu söyleyen Cevat Kabataş, "Kaputu açın ve içeri bakın. Kablo sistemlerine ve yağ kalıntılarına göz atın. Temiz mi değil mi kontrol edin. Yağ seviyesini ve yağın durumunu kontrol edin. Motor kayışlarını inceleyin ve motorun su seviyesine bakın. Bunlarla ilgili anormal bir durum varsa mutlaka bir bilene inceletin." dedi.

BU SESLERE DİKKAT!

Deneme Sürüşü yapılmasını önemine de değinen Cevat Kabataş, "Deneme sürüşü esnasında araç hakkında da pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Örneğin sürüş esnasında çekiş sorunu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Motorun kolay çalışıp çalışmadığını kontrol edip, olağandışı sesleri dinleyebilirsiniz.

Gürültülü bir motor, pahalı bir tamirat gerektirir unutmayın. Egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir. Fren pedalına 1 dakika boyunca basın. Pedalın 4 cm'den daha fazla inmemesi gerekiyor. Eğer iniyorsa, fren sisteminde bir bozukluk var demektir. Rölantideki sarsıntısına bakın.

Normalden fazlaysa ateşleme sisteminde veya yakıt sisteminde sıkıntı var demektir. Egzozdan çıkan seslere dikkat edin ve olağandışı sesler var mı kontrol edin. Varsa mutlaka ekspertiz raporu isteyin. " dedi

EL FRENİ KONTROLÜ

Deneme sürüşü esnasında aksaklıkların nasıl tespit edileceğini de anlatan Cevat Kabataş, "Örneğin El Freninin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek çok kolaydır. Birinci vitese takıp, aracı yavaşça hareket ettirdiğinizde eğer araç hareket ederse, el freni çalışmıyor demektir. Sürüş halindeyken aracın sesini dinlemeye çalışın. Dönüş yaparken akslardan ses geliyor mu kontrol edin. Tıkırtı geliyorsa bilin ki aks uçları aşınmıştır.

ROT BALANS DEYİP GEÇME

Düz bir yola geçin ve aracı sürerken ellerinizi direksiyondan çekin. Eğer direksiyon sağ sol yapıyorsa aracın rot ayarlarında sıkıntı var demektir. Aynı şekilde düz bir yolda giderken hızlandığınızda direksiyon ve otomobil titriyorsa, lastiklerin balans ayarları bozulmuş demektir.

Aracı asla rot ve balans ayarı yaptırmadan almamalısınız çünkü ayar bozukluklarına genelde bozuk bir parça neden olmaktadır. Aracınız yavaş bir hızla giderken tık tık sesleri çıkartıyorsa, süspansiyonda sıkıntı var demektir."dedi.

ARAÇ STOP ETMİYORSA...

Test sürüşünüz sırasında aracın klimasını da kontrol edebileceğinizi belirten Cevat Kabataş, "Hava kompresörü normalde çok az ses çıkarır. Sürüş anında eğer fazla ses çıkarıyorsa, klima sisteminde bir sıkıntı var demektir.

Son olarak, sakin bir yere geçip el freninizi çekin. Vitese geçirip yavaşça ayağınızı debriyajdan çekin. Normal şartlarda arabanızın istop etmesi gerekir. Etmiyorsa debriyajında bir problem var demektir." Dedi.

EKSPERTİZE UĞRAYIN

Ancak bütün bunları incelemenin bile size o araç hakkında çok küçük bir fikir vereceğini belirten Cevat Kabataş, "Tüm bu incelemeler araç hakkında belli bir fikire sahip olmak için önemli elbet. Ancak bir araç ustası değilseniz ki artık onlarda yanılabiliyor.
Aracınızı İPOP gibi güvenilir, araçlarını akredite kurumlarda ekspertiz ettiren, değişim ve ek garanti süresi veren, çok araç seçeneği sunan ve alt yapı imkanlarıyla hem sizi hem de ailenizi rahat ettirerek uzun inceleme fırsatı sunan kurumları tercih edin." dedi.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Sinek küçüktür ama mide bulandırır
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.