|

Abdullah Yeğin kimdir? Abdullah Yeğin vefat etti!

Abdullah Yeğin kimdir? Bediüzzaman Said Nursi'nin talebeleri arasında yer alan Abdullah Yeğin vefat etti. Bir süredir tedavi gören ancak bayramdan sonra durumu ağırlaşan Abdullah Yeğin vefat etti. Peki Abdullah Yeğin kimdir?

Yeni Şafak
15:53 - 7/07/2016 الخميس
Güncelleme: 12:54 - 7/07/2016 الخميس
Diğer

Abdullah Yeğin kimdir? Bediüzzaman Said Nursi'nin talebeleri arasında yer alan ve uzun zamandır tedavi gören Abdullah Yeğin bugün hayatını kaybetti. Peki Abdullah Yeğin kimdir?
Abdullah Yeğin Kimdir?


Abdullah Yeğin, 1924 yılında Kastamonu'ya bağlı Araç ilçesinin Kıyan köyünde dünyaya geldi. Öğretmen bir babanın oğlu olup Süleyman ve Ayşe çiftinin oğludur. Ailesi asırlar öncesinden Bağdat taraflarından göç edip Kastamonu'ya gelmiş ve Araç ilçesinin Kıyan köyüne yerleşmişlerdir.Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur'u tanıdıktan sonra ömrünü iman hizmetinde geçiren simalardan biridir. Dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Henüz orta okul öğrencisi iken Risale-i Nur'u tanımış ve arkadaşlarıyla birlikte sordukları soru, Risale-i Nur'un bir konusu olarak kayda geçmiştir.Abdullah Yeğin ile birlikte Bediüzzaman'ı ziyaret eden gençler, “Muallimlerimiz Allah'tan bahsetmiyor. Bize Halıkımızı tanıttır” isteği üzerine, kendilerine geniş bir izahat yapıldığı gibi, soruları ve verilen cevap Risale-i Nur'un da bir konusu olarak kayda geçti.Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret eden Abdullah, önce öğretmeni tarafından azarlandı. Hakkında soruşturma yapıldı ve disiplin kuruluna verildi. Sorguya çekilerek ziyaret sebebi soruldu. O da dinini öğrenmek için gittiğini söyledi. Disiplin kurulu tarafından bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verildi.Bediüzzaman Said Nursi tarafından Urfa'da hizmet etmek üzere görevlendirilmiş, bundan sonra askerlik hizmeti hariç buradan hiç ayrılmamıştır. Ancak, Bediüzzaman'ın vefatından sonra Urfa'da kalmasına izin verilmemiştir. 23 Mart 1960 tarihinden sonra ülkemizin değişik beldelerinde iman hizmetini devam ettirmiştir.

CENAZESİ FATİH CAMİİ'SİNDEN KALDIRILACAK


AK Parti Isparta Milletvekili ve Barla Platformu başkanı Sait Yüce, Abdullah Yeğin'in cenazesinin yarın ikindi namazından sonra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldıracağı cenaze namazının ardından Eyüp Sultan mezarlığında defnedileceğini söyledi.
Abdullah Yeğin kimdir? Bediüzzaman Said Nursi'nin talebeleri arasında yer alan Abdullah Yeğin vefat etti. Bir süredir tedavi gören ancak bayramdan sonra durumu ağırlaşan Abdullah Yeğin vefat etti. Peki Abdullah Yeğin kimdir?

#Abdullah Yeğin
#Vefat
#Abdullah Yeğin kimdir
٪d سنوات قبل