ÖZGÜN HABERLER

Güzel anlamlı yeni Kadir gecesi mesajları

Güzel, anlamlı, kısa ve en yeni Kadir gecesi mesajlarını sizler için derledik. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi, Ramazan ayında yer alması ve Kur'an-ı Kerim'in indiği gece olması nedeniyle Müslümanlar için büyük önem taşımaktadır. Müslümanlar, bu gecede sevdiklerine SMS, WhatsApp, Facebook, Twitter, Pinterst gibi sosyal ağlar üzerinden Kadir gecesi mesajları ve dileklerini ifade ediyorlar. İşte Kadir gecesi duası mesajları...

Haber Merkezi Diğer

En güzel, anlam yüklü, yeni ve kısa Kadir gecesi mesajları dileklerini bu yazımızda derledik. İslam dünyası için çok büyük öneme sahip olan Kadir gecesinin önemi ve fazileti Kadr Suresi 3.ayette şöyle geçmektedir: "Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır..." Bu ayet, bu gecede yapılan salih amellerin diğer zamanlarda yapılan amellerden daha faziletli olduğunu belirtmektedir. Sahih hadislerle bize ulaşan bilgilere göre, Kadir gecesi Ramazan ayının son on günlerinde ve tekli gecelerdedir. Hesaplamalara göre değil de çıplak gözle hilali gözetleyen ülkeler dışında bu yıl ülkemizde Kadir gecesi 10 Haziran'ı 11 Haziran'a bağlayan 27. gece olarak tüm camilerde kutlanacaktır. Bugün ülkemizde Müslümanlar sevdiklerine, ailelerine ve yakınlarına iyi dileklerini ve dualarını Kadir gecesi mesajları ie iletmekte. Bu nedenle, anlamlı kısa kadir gecesi mesajlarını yazımızda sizlerle paylaştık. İşte yeni Kadir gecesi mesajları...

KADİR GECESİ MESAJLARI

- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî: Allah'ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet. Kadir geceniz mübarek olsun.

- Kadir geceniz mübarek olsun. Allah hayırlara vesile kılsın.

- Bin aydan daha hayırlı olan Kadir geceniz mübarek olsun.

- Tüm dualarınız ve ibadetleriniz kabul olması dileğiyle Kadir gecenizi kutlu olsun.

- Allah'ım rızkımıza bolluk, kalbimize ferahlık, ömrümüze bereket ver! Amin. Kadir geceniz mübarek olsun.

- Bir damla umut serpilsin yüreğine, bin tatlı umut dolsun günlerine, hayallerin gerçekleri bulsun, bütün duaların kabul, Kadir gecen mübarek olsun!

- Ya Rab, kusurumuzu affet. Bizi Kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Amin! Kadir geceniz mübarek olsun.

- Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin

- Arşı Ala'nın kapılarının ardına kadar açılıp rahmetin sağanak sağanak yağdığı bu mübarek bir gecede düşen damlaların seni sırılsıklam etmesi dileğiyle! Kadir Geceniz mübarek olsun

KADİR GECESİ ALAMETLERİ

Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur. Ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar. Kadir Gecesinde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatır: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu değildi, tatlı ve hoş idi.

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

* Kadir gecesi açık ve mülayim olur. Soğuk ve sıcak değildir, sabahında da güneş zaif ve kızıl olarak doğar. [Taberani]

* Kadir gecesi açık olur, sıcak ve soğuk değildir. Bulut yoktur. Yağmur ve rüzgar yoktur. O gecenin sabahının alameti güneşin şuasız doğmasıdır. [Taberani]

* Yıldız kayması olmaz. [Sahîhu’l-Camii’s-Sağîr, 5472.]

KADİR GECESİ DUASI

Yine Âişe radıyallahu anhâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, ramazanda diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazanın son on gününde de ramazanın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi. (Müslim, İ'tikâf 8. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 72; İbni Mâce, Sıyâm 57.)

* Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:

Arapça Okunuşu: Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni.

– Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum.

– "Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" buyurdu. (Tirmizî, Daavât 84. Ayrıca bk. İbni Mâce, Dua 5.)

KADİR GECESİNDEN NELER YAPILIR?

Kadir Gecesi'ni, namaz kılarak, Kur'ân-ı Kerim okuyarak, tövbe, istiğfar ederek ve dua yaparak değerlendirebiliriz.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ'TAN KADİR GECESİ MESAJI

Erbaş, Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Milletimizin ve İslam aleminin Kadir Gecesi'ni tebrik ediyor, bu gecede yapılan dua ve yakarışların İslam aleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum." ifadesini kullandı.

Erbaş mesajında şunları kaydetti:

"Her mümin için Kur'an'ı en güzel şekilde okumak, en doğru şekilde anlamak, en iyi şekilde yaşamak ve onun hayat veren ilkelerini en uygun yöntemle bütün dünyaya tanıtmak, en büyük kulluk sorumluluğu ve en yüce idealdir. Zira Kur'an'ın yaşandığı yere Allah'ın rahmeti tecelli edecek ve orası selam yurdu olacaktır. Ömrümüzü Kur'an ile imar etmek, evimize huzur, kalbimize inşirah, hayatımıza güzellik ve bereket katacaktır. Allah'ın yeryüzüne en büyük nimeti olan Kur'an'ın kadrini bilerek onun ölçüleriyle yaşanan her gün ve gece Kadir Gecesi'nin mağfiret, bereket, selam ve kurtuluş iklimine kavuşmak demektir. Kardeşlerim, öyleyse bu geceyi kapsamlı bir tefekküre vesile kılarak bütün hayatımızı, Kur'an ve sünnet ölçüsüyle gözden geçirelim. Rabb'imizle, kendimizle, çevremizle, bütün varlık ve kainat ile ilişkimizi tevhid, kulluk, adalet, merhamet, sorumluluk ve güzel ahlak üzere sabit kılalım."

Güzel, anlamlı, kısa ve en yeni Kadir gecesi mesajlarını sizler için derledik.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.