Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Özgün Cushing sendromu nedir ve belirtileri nelerdir?

Cushing sendromu nedir ve belirtileri nelerdir?

Türkan Şoray’ın Cushing sendromu ameliyatı olmasının ardından vatandaşlar hastalığın adını ve belirtilerini merak ediyor. Peki Cushing sendromu nedir?

Haber Merkezi Diğer
Cushing sendromu nedir ve belirtileri nelerdir?
Cushing sendromu nedir

Cushing sendromu nedir ve belirtileri nelerdir? Cushing sendromu çok fazla bilinmese de dün gece oldukça fazla merak edilmeye başlandı. Türk sinemasının usta isimlerinden biri olan Türkan Şoray’ın gizlice Cushing sendromu ameliyatı olmasının ardından vatandaşlar, bu hastalığın adını, ne olduğunu ve belirtilerini merak ediyor. Peki Cushing sendromu nedir?

CUSHİNG SENDROMU NEDİR?

1932 yılında Harvey Williams Cushing tarafından tanısı ilk kez konmuş olan kortizol hormonunun olağanın üstünde bir düzeyde olduğu durumlarda ortaya çıkan belirtiler bütünüdür. Cushing sendromunun alışılmış nitelikleri kilo artması, obezite, kan basıncının artması (hipertansiyon), ve derinin zayıflaması sonucu oluşan çizgilerdir. Her hastada belirtilerin tümü gözlenmeyebilir.

Belirtilerin ağırlığı ve niceliği hastanın ne denli uzun bir süredir kortizol etkisinde kalmasına bağlıdır. Ancak kimi belirtiler bu durumdan bağımsız, iveğen olarak da gelişebilir. Örneğin, özellikle uyluk kemiğinin baş bölgesinin iveğen doku ölümüne uğraması (akut aseptik nekroz) çok kısa bir süredir hafif izleyen, ya da yıllardır ağır izleyen Cushing sendromlu hastalarda da rastlanabilir.

Cushing hastalığı hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonu (ACTH) fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Cushing hastalığı Cushing sendromunun en sık rastlanan nedenidir. Cushing hastalığına hipofiz bezinin fazla büyümesi (hiperplazi) ya da bir tümör neden olur. Cushing hastalığı olan insanlarda çok fazla ACTH bulunur. ACTH bir stres hormonu olan kortizolün üretimini ve salınımını kontrol eder. Yani çok fazla ACTH demek çok fazla kortizol demektir.

Gövde fazla kilolu, kol ve bacaklar ince, yüz yuvarlak ve tombuldur. Akne ya da cilt enfeksiyonları, karında, uyluklarda ve göğüste mor çatlaklar, kolay morarabilen hassas bir cilt, ensede yağ toplanması, zayıf kaslar, sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kemiklerde hassasiyet gibi belirtileri vardır.

CUSHING SENDROMU BELİRTİLERİ

Ülkemizde pek bilinmeyen Cushing sendromu kendini bu belirtilerle gösteriyor.

Cushing sendromu’na yakalanmış kişilerde gövde fazla kilolu, kol ve bacaklar ince, yüz yuvarlak ve tombuldur. Akne ya da cilt enfeksiyonları, karında, uyluklarda ve göğüste mor çatlaklar, kolay morarabilen hassas bir cilt, ensede yağ toplanması, zayıf kaslar, sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kemiklerde hassasiyet gibi belirtileri vardır.

– Cinsel isteğin, içgüdünün (libido) azalması 100

– Obezite, kilo artması 97

– Yüzün yuvarlak biçimini alması 88

– Aybaşı kanamalarında değişiklik 84

– Kıllanma 81

– Hipertansiyon 74

– Deride bere, ezik 62

– Bitkinlik 62

– Deride çizgiler 56

– Kas gücünde azalma 56

– Damar sertliği 55

-(EKG) değişiklikleri 55

-Sırtta (ense altı) yağ kitlesi 54

– Şişlik ve ödem 50

– Şekere karşı olağan dışı duyarlılık 50

-Kemik erimesi ve kırılmalar 50

– Baş ağrıları 47

-Sırt ağrıları 43

-Yineleyen enfeksiyonlar 25

-Karın ağrıları 21

-Ergenlik sivilceleri ile akne 21

-Kadınlarda kelleşme, saç yitirimi

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.