|

Depremde hayatını kaybedenlerin kimlik tespiti nasıl yapılıyor?

Merkez üssü Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve Hatay, Gaziantep, Adıyaman Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Malatya illerini de etkileyen iki büyük depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 36 bin 187’ye yükseldi. depremlerde yaşamını yitiren ve yakınları tarafından teşhis edilemeyen cenazelerin kimlik tespiti, Adana'daki "Acil DNA Birimi"nde yapılıyor. Peki, depremde hayatını kaybedenlerin kimlikleri nasıl tespit ediliyor? Deprem sonrası yakınlarını arayanlar nereye başvuruyor?

13:37 - 16/02/2023 четверг
Güncelleme: 13:39 - 16/02/2023 четверг
Yeni Şafak
Depremde yaşamını yitirenlerin kimlikleri nasıl belirleniyor?
Depremde yaşamını yitirenlerin kimlikleri nasıl belirleniyor?

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Hatay illerini de etkiledi. AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 36 bin 187 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. AFAD'dan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi. Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illerinde toplam 36 bin 187 kişi hayatını kaybetti, 108 bin 68 kişi ise yaralandı. 216 bin 347 afetzede ise bölgeden diğer illere tahliye edildi.

Cenazelerin kimlik tespiti nasıl belirleniyor?

Deprem sonrası yakınları tarafından teşhis edilemeyenlerin kimlikleri nerede belirleniyor?

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitiren ve yakınları tarafından teşhis edilemeyen cenazelerin kimlik tespiti, Adana'daki "Acil DNA Birimi"nde yapılıyor. Yakınını arayan kişinin en yakın Adli Tıp Kurumu'na sadece kan örneği vermesi yeterli oluyor.

Depremlerden etkilenen illerde teşhisi yapılamayan cenazelerin kimliklerinin DNA taramasıyla belirlenmesi amacıyla Adli Tıp Kurumu Adana Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi görevlendirildi.

Depremde hayatını kaybedenlerin kimlikleri nasıl tespit ediliyor?

Kurum bünyesindeki Acil DNA Birimi, teşhis edilemeyenlerin kimliğini belirlemek için yakınlarından alınan kan örnekleri doğrultusunda DNA taraması başlattı. Adli Tıp Kurumu Adana Grup Başkanı Prof. Dr. Necmi Çekin, kurumda biyolog ve teknikerlerle örnekler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Necmi Çekin, daha ileri aşama gereken çalışmalarda kemik ve diş gibi olgular için Adli Tıp Kurumunun Gaziantep ve Diyarbakır grup başkanlıklarındaki biyoloji ihtisas dairelerinin devreye girdiğini ifade etti.

Yakınını bulamayanlardan alınan kan örneklerinin ortak sisteme yükleneceğini ifade eden Çekin, "Sistem, örnek başka yerde çalışılmış olsa da otomatik olarak eşleyip ortaya koyabilecek." dedi.

Halen kimliği tespit edilemeyen cenaze var mı?

Prof. Dr. Çekin, Adana ve çevresindeki illerden kendilerine başvurmak isteyenler için ekiplerinin hazır olduğunu dile getirdi. Çalışmaların önemli bir bölümünün Biyoloji İhtisas Dairesinde başladığını, olguları kısa sürede sonuçlandıracaklarını bildiren Necmi Çekin, şunları söyledi:

"Yakınını arayıp kurumumuza başvuran 50 kadar kişinin çalışma sonuçları rapor edilerek savcılarımıza iletildi. Bu kapsamda kimliği tespit edilen 50 cenaze yakınlarına teslim edildi. Yine de elimizde 60 kadar kimliği tespit edilememiş olgu var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Bunların kimlikleri ancak yakınlarının başvurusuyla tespit edilebilecek. Tüm biyoloji ihtisas dairelerinin çalışmaları ortak havuzda. Onun için örnekler üzerindeki çalışmalar Gaziantep, Diyarbakır ya da İstanbul'da da yapılsa sistem birbirini görüyor. Yakınını arayan kişinin en yakın Adli Tıp Kurumuna sadece kan örneği vermesi yeterli. Alınan numunenin daha önce sisteme yüklenen örnekle eşleşmesiyle hayatını kaybedenin kimliği tespit ediliyor."

Kimlikleri tespit edilemeyenler nereye defnediliyor?

Hatay'da yakınları tarafından teslim alınmayan cenazeler nerede toprağa veriliyor?

Hatay'da arama kurtarma ekiplerince enkazlardan çıkarılan ve bölgede yakınları tarafından teslim alınmayan cenazeler, Cumhuriyet Başsavcılığınca belirlenen Yeni Narlıca Mezarlığı ile kent merkezindeki Asri Mezarlık'ta oluşturulan alanlara getiriliyor.

Cumhuriyet savcısı, adli tıp uzmanı, adli tıp teknikeri ve ikişer hemşirenin görev yaptığı, ölü muayene işleminin yapıldığı bu alanlarda cenazelerden örnekler alınıyor. Gassal hizmetlerinin ardından DNA örnekleri ile parmak izleri alınan cenazeler, açılan mezarlara defnediliyor.

İl genelinde enkaz altından çıkarılan 8 bin 900 kişinin DNA tespitleri yapılarak kimlikleri belirlendi.

Yakınlarını kaybedenler, Başsavcılıkça oluşturulan noktalara başvurmaları halinde, kan örneğinin Adli Tıp'ta incelenmesinin ardından cenazelerini alabilecek.

Osmaniye'de kimliği belirlenemeyen cenazeler nerede toplanıyor?

Bu arada, Osmaniye'de enkazlardan çıkarılan kimliği belirlenemeyen cenazeler ve yakınını bulamayanlar için Osmaniye Adliyesinde de koordinasyon merkezi oluşturuldu.

Cumhuriyet savcısı, polis ve adliye personelinden oluşan birimde, enkazlardan çıkarılan cenazelerle ilgili bilgiler dosyalanıyor. Kimliği belirlenemeyecek durumda olanlardan alınan DNA ve doku örnekleri Diyarbakır Adli Tıp Kurumuna gönderiliyor. Yakınlarına ulaşamayanlara öncelikle fotoğraflar gösterilerek teşhis etmesi isteniyor. Fotoğraftan teşhis edilemezse birinci derece yakınlarından alınan DNA örnekleri karşılaştırılıyor.#deprem
#kahramanmaraş
#kimlik tespiti
1 год назад