Özgün 4 mart deprem tatbikat günü

4 mart deprem tatbikat günü

Okullarda deprem tatbikat haftası olması nedeniyle Türkiye'deki tüm okullarda 4 Mart'ta "Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı" yapılacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Deprem tatbikat haftası nedir?
​4 mart deprem tatbikat günü

AFAD'dan yapılan açıklamada, Türkiye topraklarında tarih boyunca büyük acılara neden olan deprem gerçeğine, her yıl 1-7 Mart Deprem Haftası ile dikkat çekildiği vurgulandı.

Geçen yıl afet farkındalık bilgilendirmeleri ile 56 milyon 677 bin 561 kişiye ulaşıldı.

Deprem haftası nedir?

  • Depreme hazırlığa odaklanan özel haftanın, bu yıl "2022 Afet Tatbikatı Yılı" ile birleştirildiği anlatılan açıklamada, şöyle denildi:
  • "Bu kapsamda Türkiye'deki tüm okullarda, 4 Mart Cuma saat 11.30'da 'Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı' yapılıyor. AFAD, yalnız çocuk ve gençleri değil, tüm vatandaşları, Deprem Haftası'nı depreme hazırlık yaparak değerlendirmeye çağırıyor.
  • İlk 6 saatte uygulanacak doğru davranış şekilleri hem vatandaşların kendi hayatlarını hem de yakınlarının hayatlarını kurtarabiliyor. AFAD, vatandaşları ilk 6 saatteki doğru davranış şekillerini öğrenmeye ve afet farkındalık eğitimi almaya çağırıyor. Ayrıca hem becerilerini artırmaları hem de afet ve acil durumda afetzedelere yardımcı olabilmeleri için e-Devlet üzerinden AFAD gönüllüsü olmaya davet ediyor."

Yeşilay haftası nedir? Yeşilay haftası neden kutlanılır?
ÖZGÜN
Yeşilay haftası nedir? Yeşilay haftası neden kutlanılır?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.