ÖZGÜN HABERLER

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı sorusu cevabını buldu. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte orucu bozan şeyler oldukça fazla merak edilir oldu. Bunların arasında ise en çok diş fırçalamak orucu bozar mı sorusu yer alıyor. Peki bu sorusunun en net cevabı nedir?

Haber Merkezi Diğer

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet tarafından yapılan resmi açıklamayla birlikte orucu bozan şeylerin neler olduğu açıklandı. Son günlerde ise vatandaşlar diş fırçalamanın orucu bozup bozmayacağını merak ediyordu. Diyanet ise bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına orucu bozan şeyleri ve diş fırçalamanın orucu bozup bozmayacağını açıkladı.

Diş fırçalamakla oruç bozulmaz

Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.

Ramazan ayında dişlere dikkat

Her zaman dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığının, Ramazan ayında oruçluyken daha büyük önem kazandığını belirten Yrd.Doç.Dr. Kışlaoğlu, Ramazan’da, dişlerin fırçalanmadığı zaman sahurdan iftara kadarki uzun sürede ağızda kolayca üreme ortamı bulan bakterilerin, ağızda kötü kokuya sebep olduğunu, diş çürüklerinin de arttırabildiğini söyledi.

Diş Hekimi Protez Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, iftardan ve sahurdan sonra dişlerin daha özenle fırçalanması gerektiğini vurguladı. Diş fırçalarken, dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de fırça yardımıyla iyice temizlenmesi gerektiğini işaret eden Çağdaş Kışlaoğlu, oruç tutanlara ayrıca Ramazan’da ağız antiseptiği kullanmalarını tavsiye etti. İftar ve sahur yemeklerinden hemen sonra asit oranının artarak bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam sağladığını hatırlatan Kışlaoğlu, bu nedenle diş fırçalamanın yanı sıra ağız antiseptiği kullanılmasını özellikle önerdi. Kışlaoğlu, anti bakteriyel gargara ya da ağız spreyi kullanılabileceğini, hiçbiri olmazsa tuzlu su ile gargara yapılabileceğini ifade etti.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, diş macununu yutmamak kaydıyla oruçluyken diş fırçalamanın bir mahsuru olmadığının din adamları tarafından çok kereler vurgulandığını söyledi.

Ağız kokusunun, yalnızca diş çürüklerinden kaynaklanmadığına dikkat çeken Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, çürüklerin dışında diş eti hastalıkları, kötü yapılmış protezler, mide ve boğaz rahatsızlıklarının da kötü kokulara neden olduğunu belirtti. Dr. Kışlaoğlu, ağız bakımı iyi bir şekilde yapıldığı takdirde ağızdaki kötü kokulardan kurtulabileceğimizi vurguladı.

“Ramazan’da çürüklere dikkat”

Ramazan’da oruçluyken yeme içme faaliyeti olmadığından, ağızda tükürük salgısının az seviyede olduğunu söyleyen Kışlaoğlu, “İftar ve sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakterilerin ağızda kolayca üreyebilir. Bakteriler ağızda asitlenmeye yol açar, bu da diş çürüklerine neden olur. Anestezi uygulanmadan yapılabilen işlemler orucu bozmaz. İşlem sırasında kişi ağzını temizlemek için kullandığı suyu yutmadığı müddetçe bir sorun yaşanmaz” şeklinde konuştu.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.