Dünya 30 yıl önce kovulmuştu şimdi bakan oldu

Sudan Dışişleri Bakanı

30 yıl önce kovulmuştu şimdi bakan oldu

Sudan'da 4 gün önce kurulan kabinede ilk kadın Dışişleri Bakanı olarak yer alan Esma Muhammed Abdullah, ülkenin devrik lideri Ömer Beşir tarafından 1989 yılında diplomatlıktan kovulmuştu. Abdullah 30 yıl sonra bakan olarak siyasete geri döndü.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Esma Abdullah
Esma Abdullah

Sudan'da geçen hafta, askeri darbenin ardından geçiş döneminin ilk hükümeti kuruldu.Kabine'de Dışişleri Bakanlığı görevine ilk kez bir kadın getirilerek Esma Muhammed Abdullah oldu.

Sudan’da Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG), üzerinde anlaşmaya vararak Başbakan Abdullah Hamdok’a teslim ettikleri bakanlar listesinde Dışişleri Bakanı olarak yer alan eski Büyükelçi Esma Muhammed Abdullah, ülke tarihinde bu kadar hassas bir pozisyona sahip olan ilk Sudanlı kadın oldu.

30 yıl önce kovulmuştu

30 yıl önce Sudan Dışişleri Bakanlığı'nda diplomat olarak çalışan Esma Abdullah, ülkenin devrik lideri Ömer El Beşir iktidara geldiğinde muhalif olduğu gerekçesiyle işinden kovulmuştu. Esma Abdullah 30 yıl sonra Dışişleri Bakanı olarak siyasete geri döndü. Kariyeri boyunca çeşitli görevlerde bulunan Büyükelçi Esma, Norveç de dahil olmak üzere Sudan’ın yurtdışındaki büyükelçiliklerinde görev yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya ile kararlı duruşumuzu devam ettireceğiz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya ile kararlı duruşumuzu devam ettireceğiz

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığınca Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Meclis Toplantısı'nda konuştu. Libya ile Akdeniz mutabakatına ilişkin açıklama yapan Erdoğan "Türkiye Libya arasında imzalanan mutabakat metni ile oyunlar bozuldu. Şu anda biz Libya'daki bu kararlı duruşumuzu devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Libya ile Türkiye arasında gayet ilginç, gayet güzel bir hat inşa edildi" açıklamasında bulundu.
Barış Pınarı Harekatı'nda görevli sağlıkçının 'yaralı Mehmetçik' anısı duygulandırdı
Gündem

Barış Pınarı Harekatı'nda görevli sağlıkçının 'yaralı Mehmetçik' anısı duygulandırdı

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde görev yapan kentteki sağlık personeline başarı belgesi takdim etti. Bölgede yaşadıklarını anlatan sağlık personeli Mustafa Erdem Ege, "Yaralı asker arkadaşlarımız vardı. Yaralı askerleri aldık. Bir askerimiz bize, 'parkamı yere serin, ambulansın içine kan dolmasın' dedi, bunu duyunca donduk kaldık" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığından Doğa Koleji açıklaması: Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için gerekli önlemler alınmıştır
Gündem

Milli Eğitim Bakanlığından Doğa Koleji açıklaması: Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için gerekli önlemler alınmıştır

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğa Koleji'nin bazı kampüslerinde maaş ödemelerinin yapılmadığı gerekçesiyle öğretmenlerin derslere girmemesine ilişkin başvurular üzerine gerekli inceleme ve soruşturmanın başlatıldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Eğitim öğretim sürecinin aksamaması için tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınmıştır. Olası bir durumda öğrencilerimizin resmi veya özel okullara nakillerinin gerçekleştirilebilmesi için tüm planlamalar yapılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.