|
Dünya

ABD'de 'Suriyeli mülteci istemiyoruz' kararı

ABD'nin Michigan eyaletindeki Waterford ilçesinde yönetim, oybirliği ile Suriyeli sığınmacıların ilçeye kabul edilmemesi kararını aldı. İlçede yaşayan birçok kişi kararı desteklerken bazıları ise kararı 'utanç' olarak niteledi.

Yeni Şafak
Yeni Şafak
21:22 . 25/10/2016 Salı
AA

ABD'de özellikle Cumhuriyetçi parti başkan adayı Donald Trump'ın söylemleriyle artan İslamofobi ve yabancı düşmanlığı, ülkeye kabul edilen az sayıdaki Suriyeli mültecinin yerleştirilmesi konusunu olumsuz etkiliyor.Detroit kentinin kuzeyinde yer alan Waterford ilçesi, terör gerekçesiyle Suriyeli mültecilerin ilçeye alınmaması yönünde karar aldı. Kararda federal yönetimin ülkeye kabul edilen mültecileri etkili güvenlik taramasından geçiremediği belirtilerek, bazı yetkililerin bu yöndeki ifadeleri delil gösterildi.İlçe yönetiminin oybirliği ile aldığı karar, ilçede yaşayan birçok kişi tarafından desteklenirken ilçe sakinlerinden bazıları ise kararı "utanç" olarak değerlendirdi.ABD'ye kabul edilen mülteci ve göçmenlerin yerleştirilmesi konusundaki son karar federal yönetimin yetkisinde bulunduğu için ilçe yönetiminin aldığı kararın bağlayıcılığı bulunmuyor ancak bu karar, ilçedeki halkın Suriyeli mültecilere bakışını ve göçmenlerin yaşayabileceği sorunları göstermesi açısından önem taşıyor.


  1. ABD yönetimi bu yıl ülkeye 10 bin civarında Suriyeli mülteciyi kabul etme kararı almıştı. Irkçılığın daha yaygın olduğu güney eyaletlerinin bazıları da daha önce Suriyeli mülteci kabul etmek istemediklerini bildirmişti.#Michigan
#Suriyeli sığınmacı
#Waterford
6 yıl önce
default-profile-img
ABD'de 'Suriyeli mülteci istemiyoruz' kararı
İskenderun Limanı'ndaki yangın söndürme çalışmaları devam ediyor
Kahramanmaraş'tan 51 saat sonra güzel haber: 20 yaşındaki Melisa kurtarıldı
Büyük felakette bilanço ağırlaşıyor: 10 ilde 5 bin 894 kişi hayatını kaybetti
Son deprem nerede oldu? 8 Şubat 2023 depremler listesi
Tayvan'dan 44 kişilik arama kurtarma ekibi Adıyaman'da