|
Dünya

ABD'den tahıl anlaşması teşekkürü

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan, Ukrayna'dan tahıl ve gıda maddelerinin güvenli sevk edilmesini sağlayacak anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

20:55 . 22/07/2022 Cuma
AA
ABD, İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasını memnuniyetle karşıladı.

ABD, İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasını memnuniyetle karşıladı.

Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamada bulunan Kirby, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi"nin imzalanmasıyla ilgili konuştu.

  • Kirby, "ABD, bu adımı memnuniyetle karşılıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu anlaşmanın yapılmasındaki diplomatik liderliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz." dedi.

Anlaşmanın başarıyla uygulanmasının Rusya’nın anlaşmaya uymasıyla mümkün olabileceğini belirten Kirby, anlaşmanın uygulanmasını yakından izleyeceklerini söyledi.

Kirby, aynı zamanda Ukrayna’dan çıkarılan tahıl ve gıda maddelerinin Türkiye üzerinden tekrar satışa çıkarılacağına işaret ederek, "
Bu zor bir çalışmanın sonucudur ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Guterres’e burada liderlik ettikleri için minnettarız. Bu olumlu bir işaret
.” değerlendirmesinde bulundu.

#Beyaz Saray
#Tahıl Koridoru
6 ay önce
default-profile-img
ABD'den tahıl anlaşması teşekkürü
Kahramanmaraş'taki iki enkazdan 14 saat sonra iki kişi kurtarıldı
Yunanistan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye
Depremden etkilenen 10 ilde kreş gündüz bakımevi ve çocuk kulüpleri 13 Şubat’a kadar tatil edildi
Osmaniye'de depremzedeler çadırlara yerleşmeye başladı
Savunma sanayii şirketleri yardım için teyakkuza geçti