Dünya ABDnin ASA hamlesine Rusyadan ilk açıklama Anlaşmaya bağlı kalıyoruz

ABD’nin ASA hamlesine Rusya’dan ilk açıklama: Anlaşmaya bağlı kalıyoruz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, anlaşmaya taraf ülke toprakları üzerinde havadan silahsız gözlem uçuşları gerçekleştirilmesine izin veren Açık Semalar Anlaşması’ndan ABD’nin çekilme kararını değerlendirdi. Ryabkov, “ABD’nin şartlarını kabul edilemez buluyoruz. Rusya bu anlaşmaya bağlı kalıyor” dedi.

Haber Merkezi DHA
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov.
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, görüntülü konferans ile katıldığı bir programda ABD’nin ASA’dan çekilme kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

  • Ryabkov, “ABD’nin Moskova’daki Büyükelçiliğinden nota aldık. Söz konusu notada, ABD’nin ASA’dan çekilme konusunda prosedürleri başlatma kararı aldığı belirtildi” dedi. ABD’nin anlaşmanın korunmasına yönelik şartlarının kabul edilemez olduğunu ifade eden Ryabkov, “ABD’nin şartları kabul edilemez. Bu şartlar temelsiz ve mantıksız. Rusya anlaşmaya bağlı kalıyor. Anlaşmanın korunması için çabalayacağız” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN ANLAŞMEDAN ÇEKİLME KARARI

ABD Başkanı Donald Trump, dün Washington’ın Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise bu çekilmenin 22 Mayıs’tan itibaren 6 ay içerisinde işleme gireceğini belirtti. ABD tarafı, Rusya’nın ASA’yı ihlal ettiği gerekçesiyle çekilme kararı aldığını belirtiyor. Rusya ise ihlale ilişkin iddiaları reddediyor.

Rusya'dan ABD'nin Açık Semalar Anlaşması açıklamalarına tepki: Tarafımıza tebligat ulaşmadı
DÜNYA
Rusya'dan ABD'nin Açık Semalar Anlaşması açıklamalarına tepki: Tarafımıza tebligat ulaşmadı

Rus ordusu Suriye'de ABD askerlerinin yolunu kesti
DÜNYA
Rus ordusu Suriye'de ABD askerlerinin yolunu kesti
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.