|

'ABD'ye kimi dost gördüğünü sormak lazım'

ABD Başkanı Trump'ın AB'yi düşman olarak gördüğünü belirten açıklamalarının ardından AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Ben bir gazeteci olsaydım ABD Başkanı'na kimi dost olarak gördüğünü sorardım" ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak
13:34 - 16/07/2018 Pazartesi
AA
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD Başkanı Donald Trump'ın AB'yi 'düşman' olarak nitelemesiyle ilgili olarak Trump yönetimine kimi dost olarak gördüğünü sormak gerektiğini söyledi.

Mogherini, AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarını Brüksel'de bir araya getiren Dışişleri Konseyi Toplantısı öncesinde basına açıklama yaptı. Mogherini şöyle konuştu:

ABD'nin yanı sıra dünya genelinde de AB'nin birçok dostu olduğuna dikkati çeken Mogherini, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda'yla ticaret anlaşmaları imzalanacağını anımsattı.

"AB'nin düşman olduğunu düşünüyorum"

ABD Başkanı Donald Trump, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşme öncesinde CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bizim çok düşmanımız var. Ticarette bize yaptıkları konusunda AB'nin düşman olduğunu düşünüyorum. Şimdi AB'den beklemezsiniz ama düşmanlar" şeklinde konuşmuştu.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Trump'a cevaben soysal medya hesabında, "ABD ve AB çok yakın dosttur. Aksi yönde olduğunu iddia eden yalan haber yaymaktadır" mesajını paylaşmıştı.

#AB
#ABD
6 yıl önce