Dünya Adil Cübeyr madara oldu

Adil Cübeyr madara oldu

Suudi yönetimi Kaşıkçı cinayetinden sonra çıkmaza girdi. Amerikan CBS televizyonuna çıkan Dışişleri Bakanı Cubeyr, “Ceset nerede?” sorusu üzerine “Bilmiyoruz” dedi. Sunucu, “Bilmiyoruz ile ne demek istiyorsunuz” diyerek tepki gösterince, “Başsavcının bunu ortaya çıkarmaya çalıştığı söyleniyor” gibi anlamsız bir cevap verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Adil Cübeyr (Sağda)
Adil Cübeyr (Sağda)

ABD’de halkla ilişkiler turuna çıkan Suudi Arabistan’ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Amerikan medyası tarafından kendine iletilen Cemal Kaşıkçı cinayeti sorularına cevap bulmakta zorlanıyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yakın çevresindeki isimlerden olan ama geçen aylarda yapılan kabine değişikliği ile Dışişleri Bakanlığı’ndan alınarak tenzile rütbeye uğrayan Cubeyr, Amerikan CBS kanalında yayımlanan Face the Nation adlı programa katıldı. Cubeyr program sunucusu Margaret Brennan’ın Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruları karşısında ikna edici cevaplar veremeyerek adeta soğuk terler döktü. CBS’e çıkıp Kaçıkçı cinayetiyle Veliaht’ın hiçbir ilgisinin olmadığını, sorumlu 11 kişiyi yakaladıklarını ve Suudi yasal sürecine güvenilmesi gerektiğini söyleyen Cubeyr, “Cesedi nerede” sorusunu “Bilmiyoruz” yanıtını vermesi sunucu Brennan’ın tepkisini çekti.

GÖRMEDİM, DUYMADIM, BİLMİYORUM

  • Cubeyr’in, “Cemal Kaşıkçı’nın cesedi nerede” sorusunu “Bilmiyoruz” diye yanıtlayınca sunucu Margaret Brennan’ın şaşkınlıkla birlikte, “Bilmiyoruz ile ne demek istiyorsunuz” tepkisini göstermesi dikkat çekti. Suudi bakanın somut cevap yerine, “Bilmiyoruz. Başsavcının bunu ortaya çıkarmaya çalıştığı söyleniyor. Türkiye’den kanıt istedik. Başsavcı kanıt sağlamaları için resmi ve yasal kanallar aracılığıyla Türkiye’den defalarca talepte bulundu. Hala ellerinde olabilecek kanıtları yollamalarını bekliyoruz” sözleriyle, konuyu Türkiye’nin üzerine yıkmaya çalışmasına sunucu bir kez daha tepki gösterdi.

HALA SORUŞTURUYORLARMIŞ!

Brennan’ın “Türk hükümetini mi suçluyorsunuz” çıkışı üzerine “Hayır, bu suçu işleyen katilleri suçluyorum” diyen Cubeyr, “Ama katilleri gözaltına aldığınızı söylemiştiniz” hatırlatması üzerine “Evet” dedi. “Size cesedin nerede olduğunu söyleyemiyorlar mı” diye sorulunca “Hala soruşturuyoruz. Birkaç ihtimal var. Onlara cesedi ne yaptıklarını soruyoruz. Soruşturma devam ediyor, eninde sonunda hakikati bulmamızı bekliyorum” diye konuştu.

ÖLDÜRMEK İÇİN GÖNDERMEMİŞLER

  • Kaşıkçı cinayetine ilişkin sorular karşısında güç duruma düşen Cubeyr’in, “Ölümü çok çok büyük trajediydi, bir hataydı. Suudi hükümetinin yetkilerinin dışına çıkan yetkilileri tarafından işlendi” ifadelerini kullanması ve “Veliaht Prens’in (Muhammen bin Selman) bununla hiçbir ilgisi yok. Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi içim emir verilmedi ve olanlar karşısında tüm ülke şoke oldu” sözleriyle dolaylı yoldan Kaşıkçı’ya ilişkin bir direktifin varlığını kabul etmesi de dikkat çekti.

VELİAHT’IN KURŞUN SÖZÜNÜ PAS GEÇTİ

Cubeyr’e, “New York Times, Veliaht Prens’in 2017’de başdanışmanına Suudi hükümetini eleştirmeyi kesip ülkesine geri dönmezse Cemal Kaşıkçı’ya kurşun sıkacağını söylediğini ve bu iletişimin Amerikan istihbaratı tarafından dinlendiğini haber yaptı. Veliaht Prens neden bahsediyordu?” sorusunu da yönelten Brennan yine tatminkar bir cevap alamadı. Anonim kaynaklara dayanan haberler hakkında yorum yapmayacağını, bu tür haberlerin iki - üç ay sonra yalan çıktığını savunan Cubeyr, Veliaht Prens’in cinayet emrini vermediğinde, cinayetten haberi bile olmadığında, bunun hükümetin izniyle yapılmadığında ısrar etmesi dikkat çekti.

  • TURKİ EL-DAHİL’E YENİ GÖREV
  • Kaşıkçı cinayeti sonrası, Suudi Arabistan’a yönelik Batılı ülkelerden artan tepkilere karşı “Rusya ve Çin’e yaklaşalım” teklifini getiren El Arabiya ve El Hadath’ın eski Genel Müdürü Turki El-Dahil, Kral Selman tarafından BAE büyükelçisi olarak atandığı öğrenildi. El-Dahil dün Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz huzurunda yemin ederek, yeni görev yerine geçti. El-Dahil Abu Dabi’de BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığı: BM'nin ve Türkiye'nin Kaşıkçı cinayeti bulguları örtüşüyor
GÜNDEM
Cumhurbaşkanlığı: BM'nin ve Türkiye'nin Kaşıkçı cinayeti bulguları örtüşüyor
Kritik görüşme

Kritik görüşme

​ABD Başkan Yardımcısı Pence perşembe günü Erdoğan ile görüşecek.
611e yükseldi

611'e yükseldi

​Barış Pınarı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı açıklandı.
Şehitler uğurlandı

Şehitler uğurlandı

​Barış Pınarı şehitlerinin naaşları memleketlerine gönderildi.
PKK yine<br>sivilleri vurdu

PKK yine
sivilleri vurdu

Düzenlenen saldırılarda 6 kişi şehit oldu 15 sivil yaralandı.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
Rejim kılığına girdiler

Rejim kılığına girdiler

​Münbiç cephesinde kara propaganda savaşı yaşanıyor.
Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokrat partililer yaptırımları yeterli bulmadı.
'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

​Deprem uzmanları İstanbul'da bir araya geldi.
HDP'li vekilden polise tehdit

HDP'li vekilden polise tehdit

​'Çok kötü sonuçlar oluşur, farklı eylemler olabilir'.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

​Adrese teslim 1 milyon TL'lik alımla araç kiralandı, 140 araç daha yolda.
Dünyaya duyurdular

Dünyaya duyurdular

Türk Konseyinden Barış Pınarı Harekatı'na tam destek.
ABD Münbiç'ten çekildi

ABD Münbiç'ten çekildi

​DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü, açıklamalarda bulundu.
Çifte standart

Çifte standart

Türkiye'ye karşı ambargo yarışına giren AB ülkeleri Ortadoğu'da kanlı operasyonlara silah yığıyor.
Skandal karar:<br>Soruşturma başlattılar

Skandal karar:
Soruşturma başlattılar

​Millilerin 'asker selamı'nı hazmedemediler.
Yeni 'yatırımcı' arıyor

Yeni 'yatırımcı' arıyor

Jet Fadıl'ın 2 bin 443 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.
Öğrencilerden Mehmetçik'e destek: Dualarımızla yanınızdayız
Dünya

Öğrencilerden Mehmetçik'e destek: Dualarımızla yanınızdayız

Türkiye'nin terör koridorunu yok etmek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na İstanbul'da özel bir kurumda eğitim gören kız öğrencilerden destek geldi. Öğrenciler hazırladıkları pankartlarda, "Askerlerimizin başarı dolu tarihine bir zafer daha ekleniyor, Mehmetçiklerimiz duarlarımızla yanınızdayız" gibi ifadelere yer verdi. Mehmetçik'e bir destek de Elazığ’dan geldi ortaokul öğrencileri düzenledikleri futbol turnuvasından elde ettikleri geliri Mehmetçik Vakfı'na bağışladı.
Suriye'de savaşan Güney Afrikalı Osmanlı pilotunun mezarı onarıldı
Hayat

Suriye'de savaşan Güney Afrikalı Osmanlı pilotunun mezarı onarıldı

Birinci Dünya Savaşı'nda Suriye'de savaşan, Erzurumlu Ebubekir Efendi'nin torunu olan Osmanlı pilotu Rüştü Ataullah Bey'in Güney Afrika'daki mezarı restore edildi. Restorasyon sonrası Ataullah Bey'in kabrinde aile yakınları ve pilot Rüştü Bey'in hayattaki tek oğlu Ahmet Kemal Ataullah'ın da katıldığı anma töreni düzenlendi.
İletişim Başkanı Altun AFP'ye Barış Pınarı ile ilgili açıklamalarda bulundu: Dünya çabalarımızı desteklese de desteklemese de sürdüreceğiz
Dünya

İletişim Başkanı Altun AFP'ye Barış Pınarı ile ilgili açıklamalarda bulundu: Dünya çabalarımızı desteklese de desteklemese de sürdüreceğiz

İletişim Başkanı Fahrettin Altun Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin Fransız AFP haber ajansına açıklamalarda bulundu. Altun, Türkiye'nin tüm terör örgütleriyle mücadelesini, dünya çabaları desteklese de desteklemese de sürdüreceğini vurgulayarak, "Tüm tarafları taraflı ve yalan haberleri bir kenara bırakarak Türkiye’nin küresel terör karşısında bir dalgakıran olduğunu görmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.