Dünya Adil Öksüzün kaldığı ev görüntülendi iddiası

'Adil Öksüz'ün kaldığı ev görüntülendi' iddiası

FETÖ'nün darbeci sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz’ün Almanya’ya kaçtıktan sonra, örgütün Berlin’de kiraladığı bir evde saklandığı öne sürüldü. Yeni Şafak, daha geçtiğimiz yıl 'Öksüz'ü Almanya gizliyor' başlığıyla yaptığı manşet haberinde Almanya’ya sığındığı yönünde deliller olduğunu aktarmıştı. Türkiye ise, Almanya'ya Adil Öksüz notası vermişti.

Haber Merkezi AA
​FETÖ'nün darbeci sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz
​FETÖ'nün darbeci sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbeci sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz’ün Almanya’ya kaçtıktan sonra, örgütün Berlin’deki hücre evlerinde kaldığı iddia edildi.

Yeni Şafak, 9 Ağustos 2017'de,'Öksüz'ü Almanya gizliyor' başlığıyla servis ettiği haberinde, şu ifadelere yer vermişti:

  • "15 Temmuz darbe girişiminin ardından firar eden FETÖ’nün Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz’ün Almanya’ya sığındığı öğrenildi. Alman yetkililerin diğer sığınmacıların aksine özel muamele uyguladığı Öksüz’ün isminin resmi kayıtlarda geçirilmediği ve gizlendiği belirtiliyor. Öksüz’ün darbeden 6 gün sonra ABD konsolosluğuyla irtibatı tespit edilmişti."

Anadolu Ajansı’na ulaşan bir ihbar mektubunda, Adil Öksüz’ün Almanya’nın başkenti Berlin’in Neukölln ilçesinde Friedelstr 48. 12047 adresinde, S. Yaşar adına kayıtlı bir evde saklandığı belirtildi.

Öksüz'ü Almanya gizliyor
GÜNDEM
Öksüz'ü Almanya gizliyor

  • Bu ihbar üzerine, söz konusu adrese giden AA muhabirleri, firari Öksüz’ün izini sürdü.
  • Çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı ilçedeki eve ulaşıldığında, kapı zilinde buranın ev sahibi olduğu tahmin edilen "Yaşar" isminin yazılı olduğu görüldü.

Adil Öksüz'ün 'maklube' görüntüleri ortaya çıktı
OYNAT 02:12
Adil Öksüz'ün 'maklube' görüntüleri ortaya çıktı
FETÖ'cü darbe girişiminin planlayıcıları arasındaki firari Adil Öksüz'ün, FETÖ'cülerin sıkça yediği maklube yemeğini yaparken çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Sofrada Adil Öksüz'ün sağında oturan kişinin FETÖ'nün Rusya imamı aynı zamanda Öksüz'ün kayınbiraderi Ali Sami Yıldırım olması dikkat çekti. 15 Temmuz sonrası İstanbul'a gelen Öksüz'ü havalimanında karşılayarak arabasıyla Sakarya Akyazı'ya götüren Yıldırım tutuklanmıştı. Görüntülerin 23 Ekim 2011 Van Depremi sonrasında çekildiği arka fondan gelen haberlerden anlaşılıyor. Öksüz'ün videosu 'mekanizeler' isimli Twitter hesabı tarafından sosyal medyada yayınlandı.

Dairenin, apartmanın caddeye bakan cephesi yerine sadece arka bahçeyi gören ve dışardan fark edilemeyecek bir cephede yer alması dikkati çekiyor.

AA’nın görüntülediği ve zilini çaldığı dairede kimsenin kapı açmaması dikkati çekerken, apartmanın Alman sakinleri de S. Yaşar adında bir kişiyi tanımadıklarını söyledi.

Kaçış ve barınma için örgütlü faaliyet

AA muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Öksüz'ü saklayan kilit isim, Berlin'deki FETÖ yapılanmasının etkili unsurlarından firari Ali A.

Berlin'de birçok gayrı menkulu bulunan Ali A., 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den çok sayıda FETÖ elebaşının yasa dışı yollarla başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine kaçışını ve barınmasını organize etti.

Adil Öksüz bu evde mi kaldı?
FOTOĞRAF 12
Title
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Hava Kuvvetleri imamı'' firari Adil Öksüz'ün son saklandığı iddia edilen çiftlik evinde jandarma arama yaptı.
Title
Firari Öksüz’ün, Kırklareli merkeze 30 kilometre uzaklıktaki, sınıra yakın Çeşmeköy'deki çiftlik evinde saklandığı iddia edildi.
Title
İddia üzerine Kırklareli Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, evde arama yaptı, köylülerle konuştu.
Title
Öksüz’ün, iki yıldır kullanılmayan çiftlik evinde saklandıktan sonra buradan sınırı geçerek yurtdışına kaçtığı iddia edilmişti.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Adil Öksüz bu evde mi kaldı?
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Hava Kuvvetleri imamı'' firari Adil Öksüz'ün Kırklareli'nin Çeşmeköy köyünde saklandığı iddia edilen çiftlik evinde jandarma arama yaptı.

Öksüz'ün de bu evlerden birinde saklandığı düşünülüyor.

Ali A’nın, S. Yaşar’a ait hücre evde birçok FETÖ elebaşını sakladığı, görgü tanıklarının ifadelerine de yansıyor.

REKLAM

Öksüz'ün Ali A. tarafından korunduğu, bu kişinin yardımıyla dikkat çekmeyecek şekilde Almanya içinde seyahat ettiği gelen bilgiler arasında.

Ali A., Türkiye'den kaçan birçok orta ve üst düzey FETÖ elebaşının farklı evlerde barınmalarına da aracılık ederken, örgütün Polonya ve Kırgızistan yapılanmasıyla bağlantısını sürdürüyor.

Türkiye'den kaçışlarda önce eski Doğu Bloku ülkelerine giden ve hemen sonra Berlin'e geçen FETÖ üyeleri, bu kenti adeta ilk toplanma merkezi olarak kullandı.

Adil Öksüz'ün kaçmasına imkan sağlayan baldıza ceza
GÜNDEM
Adil Öksüz'ün kaçmasına imkan sağlayan baldıza ceza

FETÖ’nün Almanya yapılanması

Avrupa’daki en büyük yapılanmasını Almanya’da kuran FETÖ’nün burada çok sayıda dernek, şirket ve internet sitesi bulunuyor.

Birçok FETÖ'cü işadamının özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, başkent Berlin başta olmak üzere pek çok yerde işyeri isimlerini değiştirdiği biliniyor.

FETÖ'nün Almanya yapılanması, okullarına öğrenci bulmakta zorlanması nedeniyle de mali darboğaza girdi. Bunun üzerine FETÖ elebaşları çareyi bazı okul binalarını satmakta, bazılarını ise Suriye'den gelen sığınmacılar için belediyelere kiralamakta buldu.

Almanya'daki FETÖ yapılanması elindeki tüm imkanları halihazırda, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen FETÖ’cülere destek olmak için seferber ediyor.

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 4 binden fazla FETÖ’cünün, Almanya’daki örgüt üyeleri tarafından korunduğu, kendilerine kalacak yer temin edildiği, oturum ve iltica talepleri konularında destek sağlandığı öğrenildi.

REKLAM
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.