DünyaAFAD Başkanı Güllüoğlu Iraktaki deprem bölgesinde

AFAD Başkanı Güllüoğlu deprem bölgesinde

AFAD Başkanı Güllüoğlu Irak'taki deprem bölgesinde

AFAD Başkanı Doktor Mehmet Güllüoğlu, Irak'taki 7,3 büyüklüğündeki depremle ilgili Süleymaniye'de yetkililerden bilgi aldı ve bölgede incelemeler yaptı.

Haber MerkeziAA
AFAD ekibi Irak'taki deprem bölgesine gitti
AFAD ekibi Irak'taki deprem bölgesine gitti

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) Başkanı Doktor Mehmet Güllüoğlu, Irak'ta 7,3 büyüklüğündeki depremin en çok zarara yol açtığı Süleymaniye'ye bağlı Derbendihan ilçesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Güllüoğlu ve beraberindeki AFAD/Sağlık Bakanlığı personeli, Türkiye'den yardım malzemesi ve kurtarma araçlarını taşıyan A400-M nakliye uçağıyla Süleymaniye'ye ulaştı.

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam'ın eşlik ettiği Güllüoğlu ve beraberindeki ekip, önce Halepçe'ye ardından depremin en şiddetli hissedildiği ve tahribatın yüksek olduğu Derbendihan'a geçti. Güllüoğlu, ilçede zarar gören ve yıkılan yerlerde incelemelerde bulunarak, yetkililerden ihtiyaçlar konusunda ayrıntılı bilgi aldı.

"Bölgedeki üç hastaneden ikisi çalışamıyor halde"

Depremde büyük hasara uğrayan bir hastanenin onarımını AFAD olarak üstleneceklerini belirten Güllüoğlu, "Burada çok sıcak karşılandığımızı ifade edebilirim. Elde ettiğimiz bilgilere göre üç hastaneden ikisi çalışamıyor halde. Biz de bu hastaneler ve diğer yıkılan yerleri göreceğiz." dedi.

AFAD'a bağlı arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin gerektiğinde göreve hazır olduklarını ifade eden Güllüoğlu, şunları söyledi:

  • "Biz afetler gibi savaşlar gibi konulara sadece politik olarak değil, insani krizler olarak bakıyoruz. Suriye krizinden dolayı bunu çok iyi biliyoruz, o yüzden buraya da bir insani vazife için geldik. Çok hızlı bir şekilde, 12 saat bile geçmeden hazırlıklarımızı bitirdik ve yola çıktık. Şu anda insanların bir kısmı sokakta kalıyor. Biz de temel olarak çadırla battaniye getirdik. Diğer desteklerimiz de yolda. Sağlık gibi başka alanlarda da talep edildiği takdirde destek verebileceğimizi ifade ettik."

Türkiye'den baraj onarımı için teknik ekip gidebilir

Depremde ağır hasar gören Derbendihan Barajı'nda da incelemelerde bulunan Güllüoğlu, gerektiği takdirde Türkiye'den bir teknik destek ekibinin baraj onarımı için bölgeye intikal edebileceğini aktardı.

REKLAM

AFAD Başkanı Güllüoğlu, bölgedeki ziyaretlerine yarın da devam edecek.

Yetkililerin açıkladığı son rakamlara göre, dün akşam meydana gelen ve merkez üssü Irak'ın İran sınırına yakın Halepçe kenti olan 7,3 büyüklüğündeki deprem sonucu İran'da 407 kişi, Irak'ta ise 7 kişi hayatını kaybetti.

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu
Spor

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu

Süper Lig'in lideri Başakşehir, Bayern Münih'le Beşiktaş arasında oynanacak mücadele öncesinde dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'
Dünya

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi
Spor

Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi

Beşiktaş, UEFA'daki uzatmalı cezası sebebiyle Bayern Münih maçına taraftar götürmeme kararı almıştı. Ancak Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar Bayern Münih taraftarları arasında maç izlemek için stadyumun belirli bölümlerinden bilet aldı.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…