Dünya AİHM Demirtaş serbest bırakılmalı

AİHM'den Demirtaş kararı

AİHM: Demirtaş serbest bırakılmalı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönünde karar verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Selahattin Demirtaş
Selahattin Demirtaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın dosyası hakkındaki başvuruyu karara bağladı.

  • AİHM, Demirtaş'ın gözaltı ve tutuklanma koşulları hakkında geçen yıl açılan davayı bu sabah karara bağladı. Demirtaş'ın "makul şüphe" üzerine gözaltına alındığını kabul eden AİHM, buna karşılık yerel mahkemelerce tutukluluk süresinin uzatılmasının meşru ve yeterli gerekçelere dayandırılmadığı sonucuna vardı. Demirtaş'ın bu nedenle TBMM'deki faaliyetlere katılamadığını belirtti. AİHM, Demirtaş'ın anayasa referandumu ve cumhurbaşkanı seçimi kampanyaları döneminde tutuklu kalmasını "Özgür siyasi tartışma ortamı ve çoğulculuğu boğmak" olarak tanımladı.

Demirtaş'ın tutukluluğunun arka planında hukuki değil siyasi gerekçelerin yattığına hükmetti. Bu tespitten yola çıkan AİHM, "Demirtaş tutuklu kaldığı sürece Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin sürekli ihlal ediliyor olacağını" belirtti. Demirtaş'ın "en kısa sürede" tahliye edilmesini istedi. Karar gereği Ankara Demirtaş'a 10 bin euro manevi tazminat, 15 bin euro da mahkeme masrafı ödeyecek.

AİHM'in Demirtaş kararı ne anlama geliyor
GÜNDEM
AİHM'in Demirtaş kararı ne anlama geliyor

Selahattin Demirtaş’ın ‘kanlı’ tarihi: 
6-7 Ekim
GÜNDEM
Selahattin Demirtaş’ın ‘kanlı’ tarihi: 6-7 Ekim

Demirtaş bırakılsın
diyenleri unutmayız!
SEÇİM
Demirtaş bırakılsın diyenleri unutmayız!

Demirtaş ‘vatan haini’ ifadesine katlanacak
GÜNDEM
Demirtaş ‘vatan haini’ ifadesine katlanacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.