Dünya Almanya bugün Merkelin halefini seçiyor

Almanya bugün Merkel'in halefini seçiyor

Şansölye Angela Merkel’in 16 yıl süren görevini bırakacağını açıklaması sonrası Avrupa için bir devir kapanırken Almanlar, 20’nci federal hükûmeti belirlemek ve başbakanlarını seçmek üzere bugün sandık başına gidiyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Almanya bugün Merkelin halefini seçiyor
Arşiv

83 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 60 milyon 400 bin Alman vatandaşı, 85 bin sandıkta oy kullanacak. Almanya’da yaşayan ancak Alman vatandaşı olmayan 11,4 milyon kişinin ise oy kullanma hakkı bulunmuyor.

3 PARTİ ÖNE ÇIKIYOR

SPD, yapılacak seçimde 14 kişi ile en çok Türk kökenli milletvekili adayı gösteren parti oldu. Türk kökenli adayın en fazla bulunduğu ikinci parti olan Sol Parti’ninse 12 Türk adayı var. Yeşiller’in Türk kökenli aday sayısı 5 iken, Merkel’in partisi CDU’da 3 Türkiye kökenli vekil aday seçimde mücadele ediyor. Öte yandan Almanya’da yapılan son anketlere göre, koalisyon hükûmeti için üç partinin ismi öne çıkıyor. Merkel’in de desteklediği CDU-CSU, “Türkler’in Armin’i” lakaplı Armin Laschet ile seçmenin karşısına çıkıyor. Almanya’nın Maliye Bakanı Olaf Scholz SPD’nin adayı olurken, Yeşiller’in adayı 41 yaşındaki Annalena Baerbock. Anketlerde herhangi bir parti çoğunluğu sağlayamadığı için koalisyon hükûmetinin kurulmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Almanya sandık başına gidiyor
DÜNYA
Almanya sandık başına gidiyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.