Dünya Almanyada rüşvet skandalı

Beatrix von Storch rüşvet

Almanya'da rüşvet skandalı

Almanya’da sınırdaki sığınmacılara ateş açılamasını isteyen ırkçı AfD partisinin Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch, bu sefer de rüşvet skandalıyla gündeme geldi. Suçlamaları reddeden Storch, rüşvetin ‘sosyal güvenlik destek primi’ olduğunu iddia etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
AfD Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch
AfD Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch

Müslüman ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch Berlin Adalet Kasasına 5000 Euro ödeyerek hakkında açılan davayı kapattırmakla suçlanıyor.

Storch’a Alman SPIEGEL gazetesinin elde ettiği bilgiler sebebiyle ‘tevkifat ve zimmete para geçirme’ suçlamaları yöneltiliyor.

Suçlamaların arka planında Storch’un eşiyle beraber yürüttüğü ‘Sivil Birliktelik’ vakfı var. Beatrix von Storch’un parti içindeki kampanyalarına destek vermek amaçlı kurulan vakıf, Storch’un rüşvet alması sebebiyle kapatılmakla karşı karşıya.

Daha öncede bağışları altın külçeye çevirmişti

Beatrix von Storch’a para aklama ve rüşvet suçundan yöneltilen bu suçlama ilk değil. Daha önce de dernek üyelerinin bağış paralarıyla bir külçe altın aldığı ortaya çıkmıştı. 83 bin Euro değerinde olan altın külçesi Alman medyasında çok konuşulmuştu. Alman yasaları dernek harcamalarının sadece ‘derneğın kuruluş amaçları doğrultusunda’ olduğu takdirde onaylanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.