Dünya Arakanda bir ayda 9 bin 400 Müslüman öldürüldü

Arakan'da bir ayda 9 bin 400 Müslüman öldürüldü!

Arakan'da bir ayda 9 bin 400 Müslüman öldürüldü!

Sınır Tanımayan Doktorlar, Arakan'da yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre, Arakan'da Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının zirve yaptığı 25 Ağustos ile 24 Eylül arasında 9 bin 400 kişinin yaşamını yitirdiği ve bu kişilerden 6 bin 700'ünün doğrudan şiddete maruz kaldığı tahmin ediliyor.

AA
Yayınlanan raporda Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet dalgasına ilişkin şu ifadelere yer verildi: "Bu zulüm, Myanmar'daki Arakanlı Müslüman nüfusunda çok sayıda ölüme ve sağ kalanların yerinden edilmesine yol açtı."
Yayınlanan raporda Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet dalgasına ilişkin şu ifadelere yer verildi: "Bu zulüm, Myanmar'daki Arakanlı Müslüman nüfusunda çok sayıda ölüme ve sağ kalanların yerinden edilmesine yol açtı."

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, Myanmar'da 25 Ağustos-24 Eylül arasında en az 9 bin 400 Arakanlı Müslüman'ın hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini açıkladı.

MSF, Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili "Geride Hiç Kimse Kalmadı (No One Was Left)" başlıklı bir rapor yayımladı.

  • Rapora göre, Arakan'da Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının zirve yaptığı 25 Ağustos ile 24 Eylül arasında 9 bin 400 kişinin yaşamını yitirdiği ve bu kişilerden 6 bin 700'ünün doğrudan şiddete maruz kaldığı tahmin ediliyor.

Arakanlılar, Myanmar baskısına rağmen İslam’ı yaşıyor
OYNAT 00:59
Arakanlılar, Myanmar baskısına rağmen İslam’ı yaşıyor
Budist Myanmar'a bağlı Rakhine eyaletinde yer alan Arakan Müslümanlarının yaşadığı bir bölgede, trafikteki taksilerden yükselen Kuran-ı Kerim sesleri onca zulüm ve baskıya rağmen dinlerini yaşayan mazlum bir halkın yaşamını gözler önüne seriyor.


Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar, sahadaki MSF çalışanlarıyla yaptıkları görüşmelerde maruz kaldıkları zulmün boyutunu aktardı. Müslümanlara uygulanan şiddet olayları arasında, köylerin ve evlerin basılması, rastgele ve ayrım gözetilmeden ateş açılması, yakınlarının öldürülmesi, kaçış yollarına cesetlerin konulması ve cinsel şiddet yer alıyor.

Orantısız güç kullanıldı

Ayrıca sahadaki MSF çalışanları, Bangladeş'e gelen yaralıların yara izlerine bakıldığında Myanmar güvenlik güçlerinin ve fanatik Budistlerin Arakanlı Müslümanlara orantısız güç kullandığının anlaşıldığını aktardı.

Raporda, Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet dalgasına ilişkin, "Bu zulüm, Myanmar'daki Arakanlı Müslüman nüfusunda çok sayıda ölüme ve sağ kalanların yerinden edilmesine yol açtı." ifadeleri yer aldı.

Eşleri katledilen Arakanlı kadınlar
FOTOĞRAF 11
Title
21 yaşındaki Sabikul Nahar'ın köyüne bomba atılmış. Kocası patlamada ölmüş, kendisi karnından yaralanmış .Evdeki malları ve hayvanları askerler tarafından yakılmış. Bu olaylardan 3 gün sonra Bangladeş'e kaçmış.
Title
Nur Hatun 62 yaşında. Myanmar’da evleri yakılmış. Kocası ve 7 çocuğunun hepsi öldürülmüş. Diğer kadınlarla birlikte ormana kaçmış. 3 gün ormanda saklanmış. Daha sonra günlerce yürüyerek Bangladeş’e ulaşmış. Tüm ailesinin yok olduğunu ifade eden yaşlı kadın gidecek hiçbiryeri olmadığını söylüyor.
Title
26 yaşındaki Hasime Hatun'un eşi askerler tarafından öldürülmüş. Çocuğuyla birlikte 3 aydır Bangladeşteki sığınmacı kampında yaşıyor.
Title
21 yaşındaki Dilvara'nın yaşadığı Mondu adlı köy yakılmış. Kocası ve küçük oğlu bu yangında ölmüş. Ablası ve ablasının eşiyle kaçarak Bangladeş'e gelmiş.
Title
Şatara Begum 32 yaşında. Kocası ile 12 ve 7 yaşındaki iki çocuğu kaçarken vurularak öldürülmüş. Myanmar’daki tüm malları yakılmış. “İki ay boyunca bekletildikleri yerde kendilerine çok kötü davranılmış ve grupta bulunan kadınlar ve çocuklar muz ağacının yapraklarını yiyerek beslenmişler.
Title
25 yaşındaki Nunnahar kocasıyla birlikte Myanmar’dan kaçarken kocası Myanmar askerleri tarafından vurulmuş ve hayatını kaybetmiş. Bebeğiyle birlikte tek başına Bangladeş'e gelerek sığınmış.
Title
35 yaşındaki Zübeyre kocası ve çocuklarıyla birlikte Myanmar’dan kaçarken yolda saldırıya uğramışlar. Kocası bıçaklanarak öldürülmüş. Geldikleri gruptan pek çok kişi de güneş altında aç susuz günlerce askerler tarafından etrafı duvarla çevrili bir yerde tutulduğu için hayatını kaybetmiş.
Title
32 yaşındaki Tahara'nın kocası Myanmardaki olaylar sırasında askerler tarafından vurulmuş. Çocuklarıyla birlikte Bangladeş'e kaçan grupların arasında sınırı geçerek sığınmacı kampına gelmiş. 3 aydır burada ve geri dönmek istemiyor.
Title
Firuze 65 yaşında. Askerler kocasını ve iki oğlunu öldürmüş. Ölen çocukları 20 ve 30 yaşlarındaymış. Evlerindeyken saldırıya uğramışlar ve bıçaklanarak öldürülmüşler. Bir kızı, kızının kocası ve iki torunuyla birlikte Bangladeş'e kaçmış.
Title
28 yaşındaki Şangidanın kocası ve kocasının kucağındaki 1,5 yaşındaki bebeği kaçış sırasında askerlerin açtığı ateşte vurularak hayatını kaybetmiş. Tüm mallarına ve hayvanlarına el konulduğunu söyleyen Şangida geri dönmek istemiyor.
Title
Eşleri Katledilen Arakanlı Kadınlar
Eşleri katledilen Arakanlı kadınlar
Myanmar'daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e gelen Arakanlı Müslümanların büyük bir kısmını kadın ve çocuklar oluşturuyor. Pek çok kadın eşlerini kaçış öncesinde ya da Bangladeş'e kaçış sırasında kaybetti.


Arakanlı Müslümanlara soykırım

Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, Myanmar yönetiminin uyguladığı sistematik şiddetle ortaya çıkan göç dalgalarında bu sayı 300 binin altına geriledi.

REKLAM

BM'ye göre, yalnızca 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak zorunda kalıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntülerinde yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmesi mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

BM: Arakanlı Müslümanlara soykırım yapılıyor
DÜNYA
BM: Arakanlı Müslümanlara soykırım yapılıyor

720 bin Arakanlı çocuk için acil çağrı
DÜNYA
720 bin Arakanlı çocuk için acil çağrı

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.