DünyaArakanda bir ayda 9 bin 400 Müslüman öldürüldü

Arakan'da bir ayda 9 bin 400 Müslüman öldürüldü!

Arakan'da bir ayda 9 bin 400 Müslüman öldürüldü!

Sınır Tanımayan Doktorlar, Arakan'da yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre, Arakan'da Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının zirve yaptığı 25 Ağustos ile 24 Eylül arasında 9 bin 400 kişinin yaşamını yitirdiği ve bu kişilerden 6 bin 700'ünün doğrudan şiddete maruz kaldığı tahmin ediliyor.

Haber MerkeziAA
Yayınlanan raporda Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet dalgasına ilişkin şu ifadelere yer verildi: "Bu zulüm, Myanmar'daki Arakanlı Müslüman nüfusunda çok sayıda ölüme ve sağ kalanların yerinden edilmesine yol açtı."
Yayınlanan raporda Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet dalgasına ilişkin şu ifadelere yer verildi: "Bu zulüm, Myanmar'daki Arakanlı Müslüman nüfusunda çok sayıda ölüme ve sağ kalanların yerinden edilmesine yol açtı."

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, Myanmar'da 25 Ağustos-24 Eylül arasında en az 9 bin 400 Arakanlı Müslüman'ın hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini açıkladı.

MSF, Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili "Geride Hiç Kimse Kalmadı (No One Was Left)" başlıklı bir rapor yayımladı.

  • Rapora göre, Arakan'da Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının zirve yaptığı 25 Ağustos ile 24 Eylül arasında 9 bin 400 kişinin yaşamını yitirdiği ve bu kişilerden 6 bin 700'ünün doğrudan şiddete maruz kaldığı tahmin ediliyor.

Arakanlılar, Myanmar baskısına rağmen İslam’ı yaşıyor
OYNAT00:59
Arakanlılar, Myanmar baskısına rağmen İslam’ı yaşıyor
Budist Myanmar'a bağlı Rakhine eyaletinde yer alan Arakan Müslümanlarının yaşadığı bir bölgede, trafikteki taksilerden yükselen Kuran-ı Kerim sesleri onca zulüm ve baskıya rağmen dinlerini yaşayan mazlum bir halkın yaşamını gözler önüne seriyor.


Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar, sahadaki MSF çalışanlarıyla yaptıkları görüşmelerde maruz kaldıkları zulmün boyutunu aktardı. Müslümanlara uygulanan şiddet olayları arasında, köylerin ve evlerin basılması, rastgele ve ayrım gözetilmeden ateş açılması, yakınlarının öldürülmesi, kaçış yollarına cesetlerin konulması ve cinsel şiddet yer alıyor.

Orantısız güç kullanıldı

Ayrıca sahadaki MSF çalışanları, Bangladeş'e gelen yaralıların yara izlerine bakıldığında Myanmar güvenlik güçlerinin ve fanatik Budistlerin Arakanlı Müslümanlara orantısız güç kullandığının anlaşıldığını aktardı.

Raporda, Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet dalgasına ilişkin, "Bu zulüm, Myanmar'daki Arakanlı Müslüman nüfusunda çok sayıda ölüme ve sağ kalanların yerinden edilmesine yol açtı." ifadeleri yer aldı.

Eşleri katledilen Arakanlı kadınlar
FOTOĞRAF11
Title
21 yaşındaki Sabikul Nahar'ın köyüne bomba atılmış. Kocası patlamada ölmüş, kendisi karnından yaralanmış .Evdeki malları ve hayvanları askerler tarafından yakılmış. Bu olaylardan 3 gün sonra Bangladeş'e kaçmış.
Title
Nur Hatun 62 yaşında. Myanmar’da evleri yakılmış. Kocası ve 7 çocuğunun hepsi öldürülmüş. Diğer kadınlarla birlikte ormana kaçmış. 3 gün ormanda saklanmış. Daha sonra günlerce yürüyerek Bangladeş’e ulaşmış. Tüm ailesinin yok olduğunu ifade eden yaşlı kadın gidecek hiçbiryeri olmadığını söylüyor.
Title
26 yaşındaki Hasime Hatun'un eşi askerler tarafından öldürülmüş. Çocuğuyla birlikte 3 aydır Bangladeşteki sığınmacı kampında yaşıyor.
Title
21 yaşındaki Dilvara'nın yaşadığı Mondu adlı köy yakılmış. Kocası ve küçük oğlu bu yangında ölmüş. Ablası ve ablasının eşiyle kaçarak Bangladeş'e gelmiş.
Title
Şatara Begum 32 yaşında. Kocası ile 12 ve 7 yaşındaki iki çocuğu kaçarken vurularak öldürülmüş. Myanmar’daki tüm malları yakılmış. “İki ay boyunca bekletildikleri yerde kendilerine çok kötü davranılmış ve grupta bulunan kadınlar ve çocuklar muz ağacının yapraklarını yiyerek beslenmişler.
Title
25 yaşındaki Nunnahar kocasıyla birlikte Myanmar’dan kaçarken kocası Myanmar askerleri tarafından vurulmuş ve hayatını kaybetmiş. Bebeğiyle birlikte tek başına Bangladeş'e gelerek sığınmış.
Title
35 yaşındaki Zübeyre kocası ve çocuklarıyla birlikte Myanmar’dan kaçarken yolda saldırıya uğramışlar. Kocası bıçaklanarak öldürülmüş. Geldikleri gruptan pek çok kişi de güneş altında aç susuz günlerce askerler tarafından etrafı duvarla çevrili bir yerde tutulduğu için hayatını kaybetmiş.
Title
32 yaşındaki Tahara'nın kocası Myanmardaki olaylar sırasında askerler tarafından vurulmuş. Çocuklarıyla birlikte Bangladeş'e kaçan grupların arasında sınırı geçerek sığınmacı kampına gelmiş. 3 aydır burada ve geri dönmek istemiyor.
Title
Firuze 65 yaşında. Askerler kocasını ve iki oğlunu öldürmüş. Ölen çocukları 20 ve 30 yaşlarındaymış. Evlerindeyken saldırıya uğramışlar ve bıçaklanarak öldürülmüşler. Bir kızı, kızının kocası ve iki torunuyla birlikte Bangladeş'e kaçmış.
Title
28 yaşındaki Şangidanın kocası ve kocasının kucağındaki 1,5 yaşındaki bebeği kaçış sırasında askerlerin açtığı ateşte vurularak hayatını kaybetmiş. Tüm mallarına ve hayvanlarına el konulduğunu söyleyen Şangida geri dönmek istemiyor.
Title
Eşleri Katledilen Arakanlı Kadınlar
Eşleri katledilen Arakanlı kadınlar
Myanmar'daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e gelen Arakanlı Müslümanların büyük bir kısmını kadın ve çocuklar oluşturuyor. Pek çok kadın eşlerini kaçış öncesinde ya da Bangladeş'e kaçış sırasında kaybetti.


Arakanlı Müslümanlara soykırım

Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, Myanmar yönetiminin uyguladığı sistematik şiddetle ortaya çıkan göç dalgalarında bu sayı 300 binin altına geriledi.

BM'ye göre, yalnızca 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak zorunda kalıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntülerinde yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmesi mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

BM: Arakanlı Müslümanlara soykırım yapılıyor
DÜNYA
BM: Arakanlı Müslümanlara soykırım yapılıyor

720 bin Arakanlı çocuk için acil çağrı
DÜNYA
720 bin Arakanlı çocuk için acil çağrı

Polis memuru kendisini kaza ile vuran meslektaşıyla evlendi
Gündem

Polis memuru kendisini kaza ile vuran meslektaşıyla evlendi

Antalya'da görev yapan polis memuru Ceren Ekinci, 10 ay önce silahından kaza ile çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu yaralanmasına neden olan meslektaşı Taha Yasin Gül ile dünyaevine girdi. Polis çiftin gelin arabası ise TOMA oldu.
Konut alımındaki destek yüzde 25'e çıkarıldı
Ekonomi

Konut alımındaki destek yüzde 25'e çıkarıldı

TBMM'de kabul edilen Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile vatandaşlara konut desteği artırılıyor.
Şeker pancarı kotasında değişikliğe gidildi
Ekonomi

Şeker pancarı kotasında değişikliğe gidildi

TBMM'de kabul edilen Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Nişasta kökenli şekerler için belirlenecek toplam kota, ülke toplam kotasının yüzde 5'ini geçemeyecek. Mevcut düzenlemede bu oran yüzde 10 idi.
2018 en güzel Regaib Kandili mesajları
Gündem

2018 en güzel Regaib Kandili mesajları

Üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaib Kandili bu gece idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek Regaib Kandili'nde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, kısa Kandil mesajlarını derledik. İşte 2018 Regaib Kandili mesajları ve sözleri…
Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!
Hayat

Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!

Aylardır beklenen Mehmed: Bir Cihan Fatihi dizisi dün akşam ilk bölümüyle ekrana geldi. Twitter'ı sallayan ilk bölümde binlerce kullanıcı dizide kullanılan kıyafetleri yerden yere vurdu. Dizide Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran oyuncuya "Tanrı sizi korusun" ifadelerinin kullanılması, "Peygamber övgüsü almış bir komutana bu nasıl hitap?" yorumlarına neden oldu.