Dünya Arjantinde büyük darbe eylemi

Arjantin'de büyük darbe eylemi

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 1978-83 yılları arasında hüküm süren cunta rejimini protesto etmek için rejimin 40. yılında binlerce kişi meydanlardaydı. 'Bir daha asla' sloganı altında yürüyen Arjantinliler, resmi bir ziyaret için ülkede bulunan ABD başkanı Barack Obama'yı da protesto ettiler.

Haber Merkezi DHA
Öğle saatlerinde Plaza de Mayo Anneleri ve Büyükanneleri, sol partiler ve Kirchnerci grupların organize ettiği yürüyüşte, çok sayıda kişi katıldı. Yürüyüşte iktidarında ilk yüz gününü dolduran sağcı Macri hükümeti de protestoların odağındaydı. Sık sık slogan atan kalabalık sağcı Macri hükümetini ve resmi bir ziyaret için ülkede bulunan ABD başkanı Barack Obama'yı da protesto ettiler.İnsan hakları örgütleri Macri'nin davetine rağbet etmediler

Öte yandan sabah saatlerinde Obama ile birlikte Hafıza Parkı'nda darbe kurbanlarını anma etkinliği düzenleyen Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin davetine ise hiçbir insan hakları örgütü rağbet etmedi. Savunma Bakanlığı Danışmanı Susan Rice, Obama ziyareti öncesi ABD'nin darbe dönemi arşivlerini yayınlayacağını açıklamıştı. Obama da ziyareti boyunca sık sık arşiv açılımından söz etti ancak, net bir şekilde ABD'nin rolünü kabul eden bir açıklama yapmaması ülkedeki insan hakları örgütlerinin yanında yer almaya ikna etmedi.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.