DünyaAsker Katalonya yolunda

Asker Katalonya yolunda

İspanya Savunma Bakanlığı’nın Katalonya bölgesinde bulunan jandarma ve ulusal polis güçlerine destek sağlamak amacıyla orduya harekete geçme emri verdiği belirtildi.

Haber MerkeziYeni Şafak
İspanya'da orduya harekete geçme emri verdiği belirtildi.
İspanya'da orduya harekete geçme emri verdiği belirtildi.

El Confidencial gazetesinin aktardığı habere göre, Savunma Bakanlığı Salı günü orduya Katalonya’da bulunan jandarma ve ulusal polis gücüne lojistik destek sağlama emri verdi. Birkaç araçtan oluşan konvoyun dün sabah saatlerinde Zaragoza kentinden bölgeye doğru hareket ettiği belirtildi. Referandum sebebiyle Madrid, 10 bin İspanyol polisi takviye olarak Barcelona’ya daha önce göndermişti.

ANAYASAL DÜZEN SAĞLANACAK

Askeri birlik gönderme kararının İspanya Kralı 6. Felipe'in Salı günü televizyondan yaptığı açıklamadan hemen sonra gelmesi dikkat çekti. Kral Felipe yaptığı konuşmada ayrılıkçıları ülkenin istikrarını tehlikeye atmamaları yolunda uyarmış ve anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi çağrısında bulunmuştu. Barcelona’daki yönetimin yasaların dışına çıktığını söyleyen Kral Felipe, bölgenin ve bütün İspanya’nın ekonomik ve sosyal istikrarının tehlikeye atıldığını ve anayasal düzeni tesis etmenin devletin sorumluluğunda olduğunu kaydetmişti.

REKLAM

İspanya Kralı: Anayasal düzen n sağlanacak

BAĞIMSIZLIKTA KARARLILAR

İspanya’daki Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, ise birkaç gün içinde bağımsızlık ilanında bulunacaklarını açıkladı. BBC’ye konuşan Puigdemont, özerk hükümetinin bağımsızlık için “bu haftanın sonu veya önümüzdeki haftanın başında” harekete geçeceğini söyledi. Adı açıklanamayan bir Katalonya hükümet yetkilisi ise bağımsızlık kararının Pazartesi günü açıklanacağını iddia etti. Katalonya Başbakanı Puigdemont’un uluslararası medyada ilk röportajı Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılan ve Katalonya’nın tarihsel olarak yakın ilişkilere sahip olduğu İngiltere’nin BBC kanalına vermesi dikkat çekti. İngiltere’nin 18 ve 19. yüzyıllarda İspanya ile rekabetinde Katalonya’yı bir koç başı olarak kullandığı biliniyor.

REKLAM
  • KATALAN POLİSİNE İSYAN SUÇLAMASI
  • Öte yandan İspanya Yüksek Mahkemesi'nin, referandumun gerçekleşmesine engel olmayan Katalonya polis müdürü Josep Lluis Trapero'ya “isyan” soruşturması açtığı belirtildi. Katalonya Ulusal Meclis Başkanı Jordi Sánchez’e de benzer bir suçlamanın yöneltildiği de açıklandı.
Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir
Spor

Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir

Beşiktaş'ın hücum yollarındaki en etkili isimlerinden olan Anderson Talisca, takımının UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda yarın Bayern Münih ile oynayacağı karşılaşmada rekor kırmak için görev bekleyecek.
Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu
Hayat

Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu

11 yaşındayken bir fotoğrafını görerek aşık olduğu New York’a 16 yıl önce cebinde sadece 200 dolarla giden Erzincanlı 'Zach' Erdem'in yanında bugün 320 kişi çalışıyor. İlk çalıştığı yeri satın alan Zach Erdem, 40 yaş altı başarılı iş adamı ödülüne layık görüldü.
30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu
Ekonomi

30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu

Vatandaşın organik ürün hassasiyetini fırsata çevirmeye çalışan uyanıkların 30 kuruşluk yumurtaları 1.5-2 liradan sattıkları ortaya çıktı. Piyasada kaydı bulunmayan 2.5 milyon yumurta bulunuyor. Kayıtsızların yanı sıra kayıtlı yumurtalara da organik kılıfı uydurulabiliyor. Vatandaşın burada tek yapacağı kontrol yöntemi ise yumurtaların üzerindeki seri numaralarına dikkat etmek.
Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı
Gündem

Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı

İzmir'de görülen iğrenç davada, 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, küçük yaştaki E.A’yı, kendisine gönderdiği fotoğraflarla tehdit edip, cinsel istismarda bulunan Cihan K’ye 132 yıl 6 ay, Yılmaz Ç’ye 39 yıl, Nazif S’ye de 52 yıl hapis cezası verdi. Nazif S. duruşma salonunda sinir krizi geçirip bayıldı.
İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı
Gündem

İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı

Öz oğlunu kaldığı yurda götürürken cinsel istismarda bulunan baba G.M.B, “Alt soya karşı çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan” Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.