Dünya Avrupa Konseyi üyesi Gressel Türk SİHAlarının başarısı Avrupayı endişelendirmeli

Avrupa Konseyi üyesi Gressel: Türk SİHA’larının başarısı Avrupa’yı endişelendirmeli

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi üyesi Gustav Gressel, Türk SİHA’larının Azerbaycan’daki başarısının Avrupa’yı endişelendirmesi gerektiğini söyleyerek “Karabağ Savaşı, Avrupa savunması için önemli dersler içeriyor. Benzer bir durumda Avrupa orduları da Ermenistan gibi sefil duruma düşer. Avrupa hükümetleri Karabağ’da İHA’larla uygulanan stratejileri acilen incelemelidir” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2

Türkiye üretimi İHA/SİHA’ların çatışma sahalarında elde ettiği başarılar konuşulmaya devam ediyor. Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) Kıdemli Politika Üyesi ve aynı zamanda askeri uzman olan Gustav Gressel, Türk SİHA’larının savaş alanlarında elde ettiği başarı ve İHA’lar kullanılarak oluşturulan savaş stratejisini kaleme aldı.

Rus medyası: Türkiye drone savaş sanatını mükemmelleştiriyor
DÜNYA
Rus medyası: Türkiye drone savaş sanatını mükemmelleştiriyor

ECFR’nin internet sitesinde yayımlanan yazıda Avrupa ülkelerine Türk SİHA’larıyla elde edilen zaferlerin incelenmesi için çağrıda bulunan Gressel, şu ifadeleri kullandı:

“Savaştan önce taktik düzeyde Ermeni ordusu üstündü. Ancak Azerbaycan İHA’larla bunun üstesinden geldi. Azeriler önce Ermeni askerlerin konumunu ve yedek kuvvetlerin yerleştirilmesini tespit etti. Top atışlarıyla yoğun şekilde bombaladı ve Ermenilerin savunması zayıflatıldı. İHA’lar daha sonra Ermeni yedek kuvvetlerini cepheye bağlayan yol ve köprülerin yıkılması için yönlendirme yaptı. Ermenilere destek gelmeyince Azerbaycan ordusu istediği gibi hareket edebildi.

Alman Tagesschau gazetesi: Savaşların seyrini değiştiren Türk SİHA’larına Avrupa hazır değil
EKONOMİ
Alman Tagesschau gazetesi: Savaşların seyrini değiştiren Türk SİHA’larına Avrupa hazır değil

"Ermenilere ateşkes yapmaktan başka çare bırakmadı"

Bu taktik, Ermenilerin savunmasının kolay olacağını düşündükleri dağlık bölgelerde de işe yaradı. Şuşa üzerine yapılan savaş, Ermenilerin bu topraklarda bile şanslarının olmayacağını gösterince, Ermeni ordusu dağılmaya başladı ve Erivan'ın ateşkes yapmaktan başka seçeneği kalmadı.

Yunan istihbaratçı Kalenderidis: Ermeniler gibi Türk SİHA'larının kurbanı olacağız
DÜNYA
Yunan istihbaratçı Kalenderidis: Ermeniler gibi Türk SİHA'larının kurbanı olacağız

"Taktiksel kullanımı etkileyiciydi"

Azerbaycan'ın sahip olduğu İHA'ların taktiksel kullanımı etkileyiciydi. Onları geleneksel operasyonlara yerleştirme biçimleri de etkileyiciydi. Bu entelektüel yaratıcılık, Azerbaycan'ın savaş tarzını geliştiren Türk askeri danışmanlarına verilmelidir.

Avrupa, bu çatışmanın askeri derslerine dikkatle bakmalıdır. AB ordularının çoğu benzer bir savaşta Ermeni ordusu kadar sefil bir duruma düşecektir. Bu onları düşündürmeli ve endişelendirmelidir."

Kanada'nın yaptırımı sonrası seri üretime geçmişti: Hedefleme sistemi CATS gösterdi, MAM-L on ikiden vurdu
OYNAT 01:52
Kanada'nın yaptırımı sonrası seri üretime geçmişti: Hedefleme sistemi CATS gösterdi, MAM-L on ikiden vurdu
Bayraktar TB2 SİHA, Aselsan'ın geliştirdiği elektro optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi CATS ile ilk test atışını başarıyla gerçekleştirdi. CATS'in yaptığı lazer işaretleme ile Roketsan'ın ürettiği MAM-L hedefi başarıyla vurdu.

Kanada'nın yaptırım kararı sonrası CATS sistemleri seri üretime geçmişti.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.