|

Avrupa’da bitmeyen kin: Bosna’yı haritadan silecek

AB dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlanan Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın, Bosna Hersek’in parçalanmasını öngören bir belgeyi AB Konseyi’ne gönderdiği ortaya çıktı. Skandal belgede 5 ülkenin sınırları yeniden çizilirken Bosna Hersek topraklarının bir bölümü Sırbistan ve Hırvatistan’a veriliyor.

00:00 - 18/04/2021 Pazar
Güncelleme: 05:00 - 18/04/2021 Pazar
Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv
Slovenya’nın İslam karşıtı Başbakanı Janez Jansa’nın, sözde Batı Balkanlar’da istikrarı sağlama planı altında, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü imha etmeyi amaçlayan bir belgeyi Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’e gönderdiği belirtildi.
Reuters’in haberine göre Jansa’nın sunduğu, Batı Balkanlar’da etnik ayrışmaları çözmek için 5 ülkenin sınırlarının yeniden çizilmesini öngören gayriresmi diplomatik belge, Bosna Hersek’in sert tepkisini çekti.
Jansa belgeyi reddetse de hem Slovenya medyası hem de AB diplomatları skandal haritayı doğruladı. Slovenya, AB dönem başkanlığını yakın zamanda Portekiz’den devralacak. AB’nin işleyiş mekanizmasında herhangi bir bağlayıcılığı olmayan bu tür belgeler diplomatik kanallarda sıkça kullanılıyor ve birliğin politikalarının şekillenmesinde etkili olabiliyor.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KALMIYOR

 • Reuters’in varlığını teyit ettiği ve çok sayıda AB diplomatının gördüğünü aktardığı belgede, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünün parçalanması, Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Sırbistan’a bağlanması, Hırvatların yoğunlukta olduğu kantonların Hırvatistan’a bağlanması ve Kosova’nın Arnavutluk ile birleşmesi maddeleri yer alıyor.

GENİŞLETİLMİŞ SIRBİSTAN VURGUSU

Balkan ülkelerinin AB’ye entegrasyonunun etnik sorunlar çözülmeden çok zor olacağı vurgulanan, İngilizce
“Batı Balkanlar-Daha ileriye”
başlığıyla hazırlanan belgede bunun da Genişletilmiş Sırbistan, Genişletilmiş Hırvatistan ve Genişletilmiş Arnavutluk’la mümkün olacağı iddia ediliyor.

TÜRKİYE DE HEDEFTE

Bosna Hersek’in AB üyeliğinin reddedilmesi gerektiği vurgulanan belgede, Türkiye’nin bölgedeki boşluktan faydalandığı iddia edilirken özellikle Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya’da son derece etkili olduğu maddesi de yer alıyor.PANDORANIN KUTUSU AÇILMAK İSTENİYOR

 • Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, belge için
  “Pandora’nın kutusunun açılması ve Batı Balkanlar’ın istikrarsızlığı isteniyor belli ki.”
  değerlendirmesi yaptı. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, belgeyi
  “trajedi”
  diye ifade ederek
  “Belgede gördüğüm kadarıyla Bosna Hersek diye bir ülke kalmıyor. Savaş öncesi ve hatta savaşta bize sunulan maddeler bunlar. Tüm bunların arkasında İslam karşıtlığı var.”
  dedi.

MICHEL’E UYARI MEKTUBU

Konseyin Boşnak Üyesi Şefik Caferovic de Charles Michel’e bir uyarı mektubu yazdı.
Mektupta, Michel’e skandal belgenin Bosna’da oluşturduğu rahatsızlığa dikkati çeken Caferovic, bölgeyi yeni bir savaşın eşiğine getirecek bu tür girişimlere engel olunması çağrısında bulundu.
#​Avrupa
#Bosna
#Sırbistan
#Hırvatistan
#Slovenya
#Janez Jansa
3 yıl önce