Dünya Avrupanın en misafirperver şehri İstanbul

Avrupa'nın en misafirperver şehri: İstanbul

Avrupa'nın en misafirperver şehri: İstanbul

Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü tarafından hazırlanan “Dünya Sosyal Sermaye İzleme 2019” raporuna göre, 10 üzerinden 8,6 puan alan İstanbul, Avrupa'nın en misafirperver şehri olarak belirlendi.

Haber Merkezi AA
Avrupa'nın en büyük şehri İstanbul.
Avrupa'nın en büyük şehri İstanbul.

İstanbul, misafirperverlikte 10 üzerinden 8,6 puanla Avrupa'nın en misafirperver şehri oldu.

  • Merkezi İsviçre'de bulunan Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü tarafından “Dünya Sosyal Sermaye İzleme 2019” raporu yayımlandı.

Enstitü, “Sosyal iklim, kişiler arası güven, kemer sıkma politikalarının kabul edilmesi, vergileri ödeme isteği, yerel ekonomiye yatırım, yardımseverlik, arkadaşlık ve misafirperverlik” konularını internet üzerinden katılımcılara sorarak, bunları 1 ile 10 puan arasında değerlendirmelerini istedi.

Buna göre, kamuya vergilerle ortak finansman sağlama konusunda istekli olan ülkeler sıralamasında Türkiye 6,6 puanla Almanya, Fransa ve İtalya’nın önünde yer aldı

Kamuya vergilerle ortak finansman sağlama konusunda en yüksek skoru 10 puanla Çin elde etti. Bu oran Almanya’da 6,4, Fransa’da 5,1 ve İtalya’da ise 5 puan oldu.

Misafirperverlik kriterinde Japonya ve Yunanistan 10'ar puan alırken, Türkiye de 8,1 puanla Avrupa'nın en misafirperver ülkelerinden biri oldu.

Avrupa'nın en büyük şehri

Ülke olarak misafirperverlik puanı İspanya’da 7,7, Rusya’da 7,6, Hollanda 6,8, Fransa’da 5,5 ve İsrail’de 2 puan olarak ölçüldü.

15 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en büyük şehri İstanbul, 8,6 puanla kıtanın en misafirperver metropol kenti olarak belirlendi.

Metropol kentlerde misafirperverlik konusunda Paris 8, Moskova 7,5 ve Berlin ise 5,3 puan aldılar.

"320 milyarlık SDG fonundan Türkiye de yararlandırılmalı"

Basel Kamu ve Ekonomik Enstitüsü Dünya Sosyal Sermaye İzleme Bölümü Direktörü Alexander Dill, sosyal faydanın (güven, dayanışma, yardımseverlik, samimiyet ve misafirperverlik) Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG) ulaşmak için disiplinlerarası ve maddi olmayan bir temel varlık olduğunu söyledi.

Dill, Avrupa Birliği’nin SDG için 2021-2027 yılları arasında harcamayı planladığı 320 milyar avroluk program kapsamında Türkiye'nin desteklenmesi ve finansman olanaklarından yararlandırılması gereken ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Palu ailesinin damadı çocukları koruma altına alan memurları ölümle tehdit etmiş
Gündem

Palu ailesinin damadı çocukları koruma altına alan memurları ölümle tehdit etmiş

Kamuoyunda 'Palu Ailesi' olarak bilinen ailenin damadı olan ve 11 yıl önce Meryem Tanhal ile kızı Melike Tahnal’ı öldürmekle suçlanan Tuncer Ustael hakkında, çocuklarının koruma altına alınmasının ardından 3 kadın memuru ölümle tehdit ettiği iddiasıyla dava açıldı. 3 yıla kadar hapis cezası istenen Ustael, ilk duruşmada suçlamaları kabul etmedi.
HDP'nin Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırıya ilişkin 3 kişiye 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet verildi
Gündem

HDP'nin Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırıya ilişkin 3 kişiye 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet verildi

HDP'nin Diyarbakır'daki mitinginde 4 kişinin ölümüne neden olan saldırının faili 3 sanığa, 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ayrıca sanıklara, 104 kişiyi "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 1768'er, 112 kişiyi de yaralamadan 1568'er yıla mahkum edildi. 7 Haziran 2015 seçimi öncesi 5 Haziran tarihinde HDP'nin Diyarbakır mitingi sırasında meydana gelen patlamada, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 200'den fazla kişi yaralanmıştı.
Adalet Bakanı Gül: Bizim sırtını teröriste dayayan siyasetle mücadelemiz var
Gündem

Adalet Bakanı Gül: Bizim sırtını teröriste dayayan siyasetle mücadelemiz var

Türklerle Kürtlerin bin yıllık kardeşliğini kimsenin bozamayacağını dosta düşmana göstermeye devam edeceklerini belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bizim, Kürt kardeşlerimizin evinin önüne çukur kazan, evine izinsiz giren, evine çukur kazarak oraya gömmek isteyen, sırtını teröristlere dayayan siyasetle ve teröristlerle mücadelemiz vardır" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.