Dünya Avrupanın göbeğinde insanlık dramı

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Belarus Göçmen Merkezi

Ortadoğu’nun farklı ülkelerinden gelen fakat Avrupa'nın kapılarını kapattığı sığınmacılar, dikenli tellerle çevrili sınırda yaşam mücadelesi veriyor.

Polonya'nın sınır geçişlerini durdurmasıyla beraber, Belarus da göçmenlerin başkent Minsk'e dönmesine izin vermiyor. Bu nedenle sınırda kaos yaşanıyor.

TRT Haber, sığınmacıların Polonya sınırı yakınında kaldığı kampı görüntüledi. TRT Spikeri Nisa Efendioğlu bölgede yaşananları anlattı:

İki bin kişiye bakamıyorlar

Avrupa'nın göbeğinde büyük bir insani kriz yaşanıyor. Göçmenler getirildikleri bu merkezde hayatta kalma mücadelesi veriyor. Türkiye yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaparken, Avrupa sınırındaki bin-iki bin göçmen büyük bir krize yol açıyor.

Irak, İran, Afganistan, Suriye gibi ülkelerden gelen yaklaşık 1200 göçmen kötü koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Merkezin yüzde 35’ini çocuklar ve kadınlar oluşturuyor. Bugüne kadar -10 dereceyi bulan hava koşulları sebebiyle 14 göçmen donarak hayatını kaybetti.

Geçiş için 20 bin dolar istiyorlar

Kampta kalan bir Irak vatandaşı aile, turist vizesiyle geldiklerini ve geçiş için 20 bin dolar verdiklerini ifade etti.

Görüntü: TRT HABER
Görüntü: TRT HABER

Kızılay’dan insani yardım

Asya ve Ortadoğu’da yaşanan çatışmalarla birlikte zorlaşan yaşam koşullarından kaçan göçmenler, AB ülkelerine geçmek için Belarus sınırına ulaştı. Sınırda mağdur olan göçmen grupların soğuk kış günlerinde verdiği yaşam mücadelesine Kızılay destek oluyor.

Kızılay, Belarus-Polonya sınırında zor koşullar altında bulunan göçmenlere ısıtıcı, yatak, battaniye, yastık, uyku tulumu ve kişisel koruyucu ekipmandan (maske, nitril eldiven) oluşan 1 Tır dolusu insani yardım malzemesini İstanbul’daki Marmara Bölge Afet Yönetim Merkezi’nden gönderdi.

Göçmen krizinin yaşandığı Belarus-Polonya sınırındaki askerler Tinder'da boy gösteriyor
DÜNYA
Göçmen krizinin yaşandığı Belarus-Polonya sınırındaki askerler Tinder'da boy gösteriyor

Polonya sınırında
soğuk savaş
DÜNYA
Polonya sınırında soğuk savaş

Belarus-Polonya sınırındaki göçmenlere patlayıcı madde ile müdahale
OYNAT 00:34
Belarus-Polonya sınırındaki göçmenlere patlayıcı madde ile müdahale
Belarus Devlet Sınır Komitesi, Polonyalı güvenlik güçlerinin sınırdaki göçmenlere karşı patlayıcı madde ve göz yaşartıcı gaz kullanmaya devam ettiğini ifade etti. Açıklamada, 'Polonya'nın silahsız insanlara karşı sınırda özel teçhizat kullanması ilk kez olmuyor. Polonya tarafının patlayıcı maddeleri, ses bombaları, tazyikli su ve gaz kullanımı uluslararası hukuku ihlal ediyor ve savunmasız göçmen gruplarına karşı doğrudan saldırı teşkil ediyor.' denildi.

Polonya-Belarus sınırında gerginlik: Göçmenlere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale
FOTOĞRAF 7
Title
Polonya ve Belarus arasındaki göçmen krizi sürerken, Bruzgi-Kuznica Sınır Kapısı’nda dün toplanan göçmen gruplar ile Polonya güvenlik güçleri arasında öğlene doğru gerginlik yaşandı.
Title
Polonyalı yetkililerden edinilen bilgiye göre, gece boyunca farklı grupların sınırın çeşitli yerlerinde Polonya sınırını kaçak olarak geçme çabası sürerken, öğlene doğru da Bruzgi-Kuznica Sınır Kapısı’nda bekleyen göçmenlerden bazıları taş ve ses bombaları ile Polonyalı güvenlik güçlerine saldırdı. Sınır Koruma Basın Sözcüsü Anna Michalska düzenlediği basın toplantısında, Kuznica Sınır Kapısı’nda yaklaşık 2 bin göçmenin bulunduğunu, bunların içinde 100 kadar kişinin agresif davranarak sınırı gözeten asker, polis ve sınır koruma görevlilerine taşla saldırdığını söyledi. Sözcü Michalska göçmenlerin Polonyalı güvenlik güçlerine ses bombaları attığını, söz konusu ses bombalarının Belarus güvenlik güçleri tarafından göçmenlere temin edildiğini ileri sürdü. Polonya polisi ise göçmenlere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.
Title
Tazyikli su sıkılması üzerine dün Belarus tarafındaki Bruzgi Sınır Kapısı’nı geçerek Polonya sınırı önünde bekleyen göçmen grubu Bruzgi Sınır Kapısı’na geri çekildi. Şu an için bölgede durum kontrol altına alınırken, Polonya Özel Birimler Bakanlığı Basın Sözcüsü Stanislaw Zaryn, Polonyalı güvenlik güçlerinin görevlerini \"mükemmel bir şekilde\" yerine getirdiğini, sınıra “saldırının” ilk dalgasının durdurulduğu açıklamasında bulundu.
Title
Title
Title
Title
Polonya-Belarus sınırında gerginlik: Göçmenlere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale
Polonya-Belarus sınırında gerginlik sürüyor. Göçmenlerin bir kısmı Polonya sınırında konuşlanmış güvenlik güçlerine taş ve ses bombası atarken, Polonya polisi de göçmenlere tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Polisin müdahalesi üzerine göçmenler Belarus'taki Bruzgi Sınır Kapısı'na geri çekildi. Öte yandan sınıra yüzlerce asker konuşlandırıldı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.