DünyaBaşbakan Yıldırımdan Seuldeki firmalara Türkiyeye yatırım çağrısı

Başbakan Yıldırım Güney Kore'deki şirketlere Türkiye'ye yatırım çağrısı yaptı

Başbakan Yıldırım'dan Seul'deki firmalara Türkiye'ye yatırım çağrısı

Başbakan Yıldırım, resmi ziyarette bulunduğu Güney Kore'nin başkenti Seul'de, ülkenin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Yıldırım, Asya'nın 4'üncü, dünyanın 11'inci büyük ekonomisi konumundaki Güney Kore'nin büyük firmalarına Türkiye'ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Haber MerkeziAA
Başbakan Binali Yıldırım Güney Kore'deki şirketlere Türkiye'deki yatırım fırsatlarını değerlendirme önerisinde bulundu.
Başbakan Binali Yıldırım Güney Kore'deki şirketlere Türkiye'deki yatırım fırsatlarını değerlendirme önerisinde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, Asya'nın 4'üncü, dünyanın 11'inci büyük ekonomisi konumundaki Güney Kore'nin, varlıkları trilyon doları bulan firmalarına Türkiye'ye yatırım çağrısını yaptı.

Yıldırım, Güney Kore'deki resmi temasları kapsamında başkent Seul'de ülkenin önde gelen firmalarının üst yöneticileriyle bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım, Samsung, LG, Hyundai, DaeWoo, Daelim, POSCO, SK Engineering Construction, Hanwha Q-Cells, Hana Financial Investment, GS EC, Ksure, KCC ve Seoyon E-Hwa gibi birçok dev şirket ve kurumun temsilcilerine Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattı.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 60'ıncı yılı dolayısıyla da özel anlam taşıyan ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde, Türkiye'nin, 4 saatlik uçuşla yaklaşık 1,6 milyarlık nüfusa ve 30 trilyon dolarlık toplam gayrisafi milli hasılaya kolayca ulaşılabilen bir konumda bulunduğuna belirten Yıldırım, Güney Koreli yatırımcıları desteklemeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

"Türkiye önemli reformlar yaptı"

Türkiye'nin uluslararası doğrudan yatırımları çekmek amacıyla önemli reformlar yaptığını hatırlatan Yıldırım, sürekli değişen koşullara göre gerekli düzenlemelerin hayata geçirildiğini aktardı.

Başbakan Yıldırım, Asya'nın 4'üncü, dünyanın 11'inci büyük ekonomisi konumundaki Güney Kore'nin, varlıkları trilyon doları bulan firmalarına Türkiye'ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Türkiye ve Güney Kore'nin ciddi projelere imza atabileceğini, güzel işler ortaya çıkarabileceğini vurgulayan Yıldırım, ülkede son 15 yılda yaklaşık 60 milyar dolar tutarında projenin kamu-özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirildiğini anlattı.

Yıldırım, ilerleyen süreçte yatırımların üçte birini bu şekilde gerçekleştirmeyi planladıklarının belirtti.

Ülkenin prestij projelerinden Avrasya Tüneli, Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve havaalanları gibi altyapı projelerinde, demiryolu sektöründe, elektrik, enerji projelerinde Güney Kore firmalarının önemli ölçüde yer aldığına dikkat çeken Yıldırım, yeni projelerde bu durumun artarak devam etmesini arzu ettiklerini bildirdi.

İkili ticaret hacmi 7 milyar dolara ulaştı

Türkiye'nin Asya kıtasında ilk Serbest Ticaret Anlaşması imzaladığı ülke olan Güney Kore ile ikili ticaret hacmi 7 milyar dolara ulaştı. Bu hacmin yüzde 90'ı Güney Kore'nin Türkiye'ye gerçekleştirdiği ihracattan oluşuyor.

Kişi başına düşen milli geliri 27 bin 560 dolar olan Güney Kore, 1 trilyon 411 milyar dolar gayrisafi yurt içi hasıla ile dünyada 11. sırada yer alıyor.

Ticaret hacmi 901 milyar 500 milyon dolar olan ülke Çin, ABD, Japonya, Singapur ve Almanya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ürünlerini ihraç ediyor.

Cep telefonları, elektronik cihazlar ve bilgisayar çipleri, Güney Kore ile Türkiye arasındaki ihracatın ilk üç kalemini oluşturuyor.

Güney Kore'ye 520 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Türkiye ise bu ülkeye en çok sıvılaştırılmış hidrokarbon gazı, taşıt aksamları ve eczacılık ürünleri ihraç ediyor.

Türkiye'de, yatırımlarının değeri 2 milyar 200 milyon dolara yaklaşan 326 Güney Kore şirketi bulunuyor.

G. Kore ile güzel
işler yapabiliriz
GÜNDEM
G. Kore ile güzel işler yapabiliriz

İBB Başkanı Uysal'dan metro açıklaması
Gündem

İBB Başkanı Uysal'dan metro açıklaması

AK Parti Sultanbeyli İlçe Kongresinde konuşan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, "Kadıköy’e, Bakırköy’e, Şişli’ye yaptığımız gibi belediyesi CHP’de olan Beylikdüzü’ne de Sultanbeyli ve Arnavutköy’e de metro götüreceğiz" dedi.
Enes Ünal golleriyle Atletico Madrid'i yıktı
Spor

Enes Ünal golleriyle Atletico Madrid'i yıktı

Villarreal'de forma giyen milli futbolcumuz Enes Ünal, Atletico Madrid'le oynanan karşılaşmanın 82 ve 90+2. dakikasında attığı gollerle takımını 2-1'lik galibiyete taşıdı.
Alvaro Negredo hastaneye götürüldü
Spor

Alvaro Negredo hastaneye götürüldü

Beşiktaş Kulübü, Başakşehir maçının ardından yaptığı açıklamada İspanyol forvet oyuncusunun hastaneye götürüldüğünü duyurdu.
'Muhammed'in ordusu geri döndü'
Dünya

'Muhammed'in ordusu geri döndü'

TVNET Özel Yayını'nda Çanakkale Zaferi ve Afrin'in teröristlerden temizlenmesini değerlendiren ASSAM Güvenlik Uzmanı Ersan Ergür, "Bu ordu, Mescid-i Aksa'da, Mekke'de, Medine'de peygamberlik sancaktarlığını yaptı. Mehmetçik bu bölgelerden çekildikten sonra, Müslümanların kanadı kırılmış ve Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya namahrem eli değimiştir. İşte bugün 18 Mart'ta Afrin'in alınmasıyla, şu sloganı rahatlıkla söyleyebilirim ki, 'Gidin emperyalistlere söyleyin ki, Muhammed'in ordusu geri döndü.." ifadelerini kullandı.
Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü
Spor

Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü

Trabzonspor'un Yeni Malatyaspor'la oynadığı maçta sarı kart gören Nijeryalı orta saha oyuncusu Ogenyi Onazi Galatasaray maçı öncesinde cezalı duruma düştü.